setna rocznica bitwa krzywopłoty

Sto lat temu na polach Krzywopłot, Bydlina i Załęża polscy legioniści stoczyli krwawą bitwę z wojskami rosyjskimi. 46. poległych w walce pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu w Bydlinie. To właśnie tutaj od lat organizowane są rocznicowe uroczystości. W tym roku miały one wyjątkową oprawę.

W obchodach zawsze licznie uczestniczą mieszkańcy gminy Klucze oraz zaproszeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz samorządowych z powiatu olkuskiego. Uroczystości rozpoczęto na placu przy pawilonie sportowym w Bydlinie, gdzie zebrani podziwiali pokazy kawaleryjskie w wykonaniu członków Stowarzyszenia „Szwadron Niepołomice”. Po koncercie pieśni niepodległościowych w wykonaniu Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław”i występie zespołu Mażoretki Fantazja z Ogrodzieńca uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny w Bydlinie. Korowód prowadził Marszałek Piłsudski, w którego wcielił się jeden z niepołomickich szwadronistów.

Mieszkańcy Krzywopłot kultywują pamięć o legionistach. Pięć lat temu, w 95. rocznicę bitwy, w centrum sołectwa odsłonięto pamiątkowy obelisk. Zawsze jednak rocznicowe obchody odbywają się na cmentarzu w sąsiednim Bydlinie. Od 1920 roku w miejscu pochówku żołnierzy stoi kilkumetrowy krzyż zdobiony legionowymi symbolami. Tu wszystkich gości powitał gospodarz, czyli wójt gminy Klucze – Kazimierz Ściążko. Tradycyjnie pod żołnierskim pomnikiem biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak odprawił uroczystą mszę św. Po apelu poległych i salwie honorowej Kompanii Honorowej Wojska Polskiego mieszkańcy Bydlina, Krzywopłot i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście składali kwiaty na zbiorowej żołnierskiej mogile.

O legionistach pamiętają również najmłodsi mieszkańcy gminy Klucze. Dla uczestników uroczystosci przygotowali wzruszający spektakl poetycko – muzyczny. W czasy walki o niepodległość przenieśli gości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Gimnazjum im. Legionistów Józefa Piłsudskiego w Bydlinie. Wystąpił również chór Ziemia Kluczewska.

Głównym organizatorem uroczystości była gmina Klucze, a honorowy patronat sprawował prezydent RP Bronisław Komorowski. Setna rocznica bitwy pod Krzywopłotami została wpisana w Małopolski Program Obchodów „100 – lecia I Wojny Światowej”.

{joomplu:50788}{joomplu:50783}{joomplu:50778}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze