Lato to dla większości z nas okres beztroskiego wypoczynku. Niestety w tym okresie nie wypoczywają złodzieje włamujący się do naszych domów oraz mieszkań. Mając to na uwadze, apelujemy do mieszkańców powiatu olkuskiego o zwiększoną czujność oraz odpowiednie chronienie swojego majątku. Postarajmy się właściwie zabezpieczyć nasze mieszkanie lub dom, w trakcie nieobecności. Pamiętajmy o tym, że włamywaczowi wystarczy tylko chwila, aby dostać się do jego wnętrza, gdzie często gromadzimy dobytek wielu lat pracy.

Najczęściej do domu (mieszkania) włamywacze dostają się przez drzwi, okna, balkon, okna piwniczne. Pamiętajmy więc przede wszystkim o ich zabezpieczeniu, czy też dodatkowym wzmocnieniu, np. poprzez zamocowanie dodatkowych zamków, rolet antywłamaniowych.

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie włamania w godzinach wieczornych jest stworzenie pozorów naszej obecności w domu. Można to zrobić poprzez pozostawienie włączonego światła w jednym z pomieszczeń. Dodatkowo można zamontować na naszym podwórku, tani, ale skuteczny włącznik światła z czujnikiem ruchu. Ponadto, wychodząc z domu, zawsze zamykajmy drzwi i okna – nawet jeśli nieobecność trwa chwilę. Starajmy się nie przetrzymywać w domu dużych ilości gotówki czy kosztownej biżuterii – zwłaszcza wtedy, kiedy wyjeżdżamy na dłużej. Jeśli jednak to robimy, najlepszy do tego celu będzie sejf, kasetka przytwierdzona do podłoża ew. ściany.

W przypadku dłuższego wyjazdu nie bójmy się poprosić sąsiada czy też kogoś z rodziny o zabieranie ulotek spod drzwi, skrzynki na listy, okresowe podlewanie kwiatów, otwieranie na chwilę okien czy też włączanie wieczorem światła w jednym z pokoi. Ponadto zanotujmy na kartce marki, typy oraz numery seryjne posiadanych urządzeń Zwracajmy uwagę na nieznane osoby, często przebywające w okolicy naszych domostw. Zapamiętujmy jak najwięcej szczegółów dotyczących tych osób. Pamiętajmy, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie gwarantują 100% bezpieczeństwa. W dalszym ciągu najpewniejszym „systemem alarmowym” jest czujny sąsiad.

Jeśli widzimy osobę próbującą otworzyć drzwi sąsiada a wiemy, że nie ma go w domu, nie bójmy się powiadomić Policję.

Jeśli z mieszkania/domu sąsiada, pod jego nieobecność, dobiegają „niepokojące” odgłosy również telefonujmy na Policję.

Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenie co do „złych” intencji osób przebywających w pobliżu domu naszego, czy też domu sąsiada telefonujmy na Policję.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze