W ostatnich dniach na terenie gminy Trzyciąż – w starym dworze w Tarnawie i w jego okolicy gościła ekipa z najstarszego polskiego studia filmowego “Kadr”, która realizuje film o Józefie Piłsudskim. Obraz reżyseruje Michał Rosa, za zdjęcia odpowiada Piotr Śliskowski, a główną rolę gra Borys Szyc. Wystąpią także Magdalena Boczarska, Józef Pawłowski, Marcin Hycnar, Maria Dębska i Tomasz Schuchardt. Premiera filmu planowana jest na listopad 2019 r.
Z informacji jakie dotarły do mediów wynika, że wartka akcja filmu obejmować będzie stosunkowo mało znaną działalność Piłsudskiego w latach 1901–1914, a zakończy się krótkim epizodem z 1918 roku. Fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy 33-letni Piłsudski zostaje aresztowany i osadzony w X Pawilonie Cytadeli po tym, jak carska Ochrana odkryła łódzką tajną drukarnię PPS. Za jedyną szansą na ocalenie z kazamatów uznano symulowanie przez więźnia choroby psychicznej, dzięki czemu mógł zostać przeniesiony do mniej strzeżonej placówki, jaką był szpital psychiatryczny. Piłsudski trafił ostatecznie do szpitala św. Mikołaja Cudotwórcy w Petersburgu, gdzie spędził osiem miesięcy, ponieważ bardzo przekonująco udawał paniczny strach przed otruciem, elektrycznością oraz wojskowymi mundurami. Plan ucieczki stamtąd opracowywali członkowie PPS. W efekcie w maju 1901 roku pracę w szpitalu rozpoczął młody lekarz, Władysław Mazurkiewicz, który podczas swojego pierwszego dyżuru wezwał do siebie Piłsudskiego, dostarczył pacjentowi cywilne ubranie i pomógł opuścić szpital. Marszałek, eskortowany dla bezpieczeństwa przez grupę członków PPS, dotarł przez Tallin i Polesie do Galicji, kilkakrotnie przebierając się i wcielając się po drodze w różne role. Sceny związane z pobytem Piłsudskiego w szpitalu psychiatrycznym ekipa kręciła w dniach 9 – 13 sierpnia 2018 r. w klasztorze w dolnośląskim Lubiążu. W starym dworze w Tarnawie i na terenie gminy Trzyciąż natomiast filmowano epizody związane z ucieczką. Choć zdjęcia kręcono w piękny słoneczny dzień, na ekranie Tarnawa będzie deszczowa i błotnista… postarali się o to specjaliści od scenografii. Wcześniej zadbano, by na terenie, gdzie pracowali filmowcy nie pojawiły się przypadkowe elementy współczesności – choćby bele słomy na polach, zamiast tradycyjnych snopków, czy dzisiejsze pojazdy.
Według reżysera, Michała Rosy w filmie znajdzie się wiele dynamicznych scen walk, spektakularnych wybuchów i dramatycznych zwrotów akcji. W czasie, o którym opowie dokument, Piłsudski wraz z niewielką grupą socjalistów tworzył znaną tylko w pewnych kręgach organizację bojową. Do grona jego najbliższych współpracowników należeli wówczas: Walery Sławek, Aleksander Prystor, Aleksander Sulkiewicz oraz Witold Jodko-Narkiewicz. Frakcja miała po części charakter terrorystyczny, krew lała się strumieniami, a członkowie organizacji, wierząc w słuszność obranej drogi, realizowali przez kilka lat kolejne brawurowe akcje. W sumie wzięli udział w ponad pięciuset zamachach, napadach i innych akcjach, w zamyśle bojowników, mających zmusić naród do walki o niepodległość.
– To, co mnie najbardziej dotknęło w historii Piłsudskiego, to zmienność kolei losu. Marszałek odnosił spektakularne sukcesy, a potem los się odwracał, zostawiając go w osamotnieniu. Towarzyszyła mu niepewność co do słuszności podejmowanych działań… Przygotowując scenariusz filmu, wiele razy rozmawiałem z naukowcami, ekspertami w dziedzinie biografii marszałka, a także z jego wnukiem Krzysztofem Jaraczewskim. Czytałem dokumenty, korespondencję, wspomnienia, dzienniki, a nawet artykuły pochodzące z tamtego okresu. Z tych fragmentów wyłania się szalenie ciekawa psychologicznie postać. Piłsudski miał swoją wizję, był niezwykle konsekwentny i wykonał gigantyczną pracę. Czuję, że dzisiaj lepiej go rozumiem i mam nadzieję, że widzowie znajdą w tej opowieści interesującą historię człowieka żyjącego w pogmatwanych czasach, które przecież mogą do nas kiedyś wrócić – tłumaczył w jednym z wywiadów Michał Rosa.
O swoim nowym aktorskim wcieleniu Borys Szyc chwalił się na swoim koncie na Instagramie. Pokazał zdjęcie z charakteryzatorni, na którym ma krzaczaste brwi oraz dość zaniedbaną bujną fryzurę i brodę. – Zaczynamy dziś opowieść o Piłsudskim. Nie dziadku i wielkim wodzu, ale człowieku pełnym emocji i pasji, bliskim depresji i śmierci, terroryście rzucającym bomby i napadającym na pociągi, liczącym głównie na siebie, często egoiście, kochającym gorąco i namiętnie mężczyźnie z wizją kraju, który kochał ponad wszystko. Trzymajcie kciuki – napisał aktor.
W miejsce Księdza dr Rafała Teteli zajmuje ks Olszewski Marcin, który powraca do Olkusza po 4 latach. Przypomnijmy jest rok 2014, kiedy z Olkuskiej Bazyliki odchodzi ks Marcin. Ks Marcin trenuje piłkę nożną, zdobywa złote medale. Przychodzi do Olkusza z Parafii Maksymiliana Marii Kolbego z Dąbrowy Górniczej dzielnica Mydlice. W miejsce księdza Olszewskiego zajmie w Dąbrowie Górniczej ks neoprezbiter Krzysztof Jabłoński, który przygotowywał się do święceń kapłańskich jako diakon w Parafii Makymiliana Marii Kolbego w Olkuszu na Osiedlu Młodych. Z ogólnych ciekawostek CZY WIECIE ,ŻE… KS KRZYSZTOF JABŁOŃSKI KS NEOPREZBITER IDZIE DO TEJ SAMEJ PARAFII, Z KTÓREJ PRZYSZEDŁ KS KURCZAB PAWEŁ…. Z TĄ RÓŻNICĄ,ZE KS KURCZAB PAWEŁ PRZYSZEDŁ Z DĄBROWY , DO OLKUSZA, A KS KRZYŚ JABŁOŃSKI NEOPREZBITER Z OLKUSZA DO DĄBROWY- TAKA WYMIANA HEHEH
W ostatnim numerze Przeglądu Olkuskiego na 1 stronie była prośba byśmy komentowali, wyrażali swą opinię 24/ h . Spełniamy tą prośbę. Wracamy do naszego wakacyjnego cyklu zmian personalnych wśród księży dla dekanatu Olkuskiego. Informację , które posiadam są zawarte na stronie internetowej http://www.diecezja.sosnowiec.pl, w przypadku powoływania , lub odwoływania na urząd w danym wydziale, kurii są strony poszczególnych wydziałów. Informacje też są zawarte na stronie internetowej poszczególnych stron parafii. Przypominamy najważniejsze zmiany- tym żyje Olkusz, tym teraz żyją Olkuszanie.
1 Z parafii Dobrego Pasterza odchodzi ks Dr Rafał Tetela. Ks dr Tetela zostaje skierowany do Parafii w Dąbrowie Górniczej Parafia pw. NMP Anielskiej dla osób , które nie wiedzą , co to za Kościół gdzie on się znajduję informuje ,że jest to ten słynny kościół w centrum Dąbrowy Górniczej z dwoma wieżami, osoby, które jeżdżą np do pracy do Dąbrowy Górniczej wiedzą, o jaki kościół chodzi. Ja to również pisałem, ale powtórzę raz jeszcze mówimy stanowcze nie odejściu ks Dr Rafała Teteli ze Słowików ogłaszamy strajk!!!!!!!!!!!!!!!
i
[quote name=”Wacław”]Marszałek ś.p JÓZEF PIŁSUDSKI przed bitwą pod Krzywopotami nocował w Ryczówku rano zrobił przegrupowanie dołączyli do jego żołnierzy też mieszkańcy Ryczówka i pierwszy jechał na bolszewików mówił do oficerów i legionów swoich”bić k..wy i złodziei” i tłukli bolszewików ile wejdzie.Opowiadał mi z Ryczówka jeden z uczestników ś.p Pan Zacłona przeżył i jeszcze długo żył w Ryczówku.[/quote]
Ja też pamiętam Ś.p. Pana Władysława Zacłone /ps. siajgiec,twarda pięta-na boso chodził nawet po ścierni/to był prawdziwy patriota BÓG HONOR OJCZYZNA.
Marszałek ś.p JÓZEF PIŁSUDSKI przed bitwą pod Krzywopotami nocował w Ryczówku rano zrobił przegrupowanie dołączyli do jego żołnierzy też mieszkańcy Ryczówka i pierwszy jechał na bolszewików mówił do oficerów i legionów swoich”bić k..wy i złodziei” i tłukli bolszewików ile wejdzie.Opowiadał mi z Ryczówka jeden z uczestników ś.p Pan Zacłona przeżył i jeszcze długo żył w Ryczówku.
W Bukownie przypadkiem też nie kręcili?
Jestem ciekawy czy film obejmuje również przemarsz legionistów przez Ulinę Małą w listopadzie 1914, kiedy to Piłsudski wykonał niesłychanie ryzykowny manewr odwrotu do Krakowa wobec otaczających wojsk rosyjskich. 8)
Myślę, że przeprosiny należą się nie tylko mnie. Powinny być skierowane do wszystkich czytelników wersji papierowej. A co do dalszej Pani wypowiedzi to odnoszę wrażenie, że jest Pani dobrze zorientowana w temacie…
[quote name=”Kaśka miesz. Tarnawy”]Nie potrafię zrozumieć jak możliwe jest by artykuł, który tutaj czytam był tak bardzo niespójny z wersją papierową gazety i rzeczywistymi faktami.
Jestem wręcz oburzona tym co przeczyłam bo nigdzie w gazecie nie pojawiło się słowo Tarnawa. Mało tego zdjęcie przedstawia Dworek w Tarnawie. Cała ekipa przez kilka dni przebywała na placu szkoły w Tarnawie, to strażacy z Tarnawy zadbali o to by sceneria była deszczowa.
Pani Ewo oczekuje wyjaśnień, sprostowania a nawet uważam, że przeprosiny na łamach gazety są konieczne. A właściwy, prawdziwy artykuł powinien ukazać się w następnym numerze.
Zastanawiam się jak mogło dojść do takiej sytuacji, jaki był jej cel i czy ma to coś wspólnego z ostatnimi głośnymi wydarzeniami wokół zamknięcia Niepublicznej Szkoły w Tarnawie?[/quote]
Za pomyłkę w nazwie miejscowosci rzeczywiście przepraszam. Wprowadzono mnie w błąd co do dworku i do druku poszła błędna wersja. A co do teorii spiskowych… Proszę wybaczyć, ale bez przesady…
Nie potrafię zrozumieć jak możliwe jest by artykuł, który tutaj czytam był tak bardzo niespójny z wersją papierową gazety i rzeczywistymi faktami.
Jestem wręcz oburzona tym co przeczyłam bo nigdzie w gazecie nie pojawiło się słowo Tarnawa. Mało tego zdjęcie przedstawia Dworek w Tarnawie. Cała ekipa przez kilka dni przebywała na placu szkoły w Tarnawie, to strażacy z Tarnawy zadbali o to by sceneria była deszczowa.
Pani Ewo oczekuje wyjaśnień, sprostowania a nawet uważam, że przeprosiny na łamach gazety są konieczne. A właściwy, prawdziwy artykuł powinien ukazać się w następnym numerze.
Zastanawiam się jak mogło dojść do takiej sytuacji, jaki był jej cel i czy ma to coś wspólnego z ostatnimi głośnymi wydarzeniami wokół zamknięcia Niepublicznej Szkoły w Tarnawie?
przy 30 stopniowym upale kręcili deszczową pogodę, a przy 30 stopniowym mrozie będą kręcić parasole i opalających się.A potem się dziwic skąd takie ceny biletów w kinie.
Szyc i wszystko jasne 😉