film kopia

W ostatnich dniach na terenie gminy Trzyciąż – w starym dworze w Tarnawie i w jego okolicy gościła ekipa z najstarszego polskiego studia filmowego “Kadr”, która realizuje film o Józefie Piłsudskim. Obraz reżyseruje Michał Rosa, za zdjęcia odpowiada Piotr Śliskowski, a główną rolę gra Borys Szyc. Wystąpią także Magdalena Boczarska, Józef Pawłowski, Marcin Hycnar, Maria Dębska i Tomasz Schuchardt. Premiera filmu planowana jest na listopad 2019 r.

Z informacji jakie dotarły do mediów wynika, że wartka akcja filmu obejmować będzie stosunkowo mało znaną działalność Piłsudskiego w latach 1901–1914, a zakończy się krótkim epizodem z 1918 roku. Fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy 33-letni Piłsudski zostaje aresztowany i osadzony w X Pawilonie Cytadeli po tym, jak carska Ochrana odkryła łódzką tajną drukarnię PPS. Za jedyną szansą na ocalenie z kazamatów uznano symulowanie przez więźnia choroby psychicznej, dzięki czemu mógł zostać przeniesiony do mniej strzeżonej placówki, jaką był szpital psychiatryczny. Piłsudski trafił ostatecznie do szpitala św. Mikołaja Cudotwórcy w Petersburgu, gdzie spędził osiem miesięcy, ponieważ bardzo przekonująco udawał paniczny strach przed otruciem, elektrycznością oraz wojskowymi mundurami. Plan ucieczki stamtąd opracowywali członkowie PPS. W efekcie w maju 1901 roku pracę w szpitalu rozpoczął młody lekarz, Władysław Mazurkiewicz, który podczas swojego pierwszego dyżuru wezwał do siebie Piłsudskiego, dostarczył pacjentowi cywilne ubranie i pomógł opuścić szpital. Marszałek, eskortowany dla bezpieczeństwa przez grupę członków PPS, dotarł przez Tallin i Polesie do Galicji, kilkakrotnie przebierając się i wcielając się po drodze w różne role. Sceny związane z pobytem Piłsudskiego w szpitalu psychiatrycznym ekipa kręciła w dniach 9 – 13 sierpnia 2018 r. w klasztorze w dolnośląskim Lubiążu. W starym dworze w Tarnawie i na terenie gminy Trzyciąż natomiast  filmowano epizody związane z ucieczką. Choć zdjęcia kręcono w piękny słoneczny dzień, na ekranie Tarnawa będzie deszczowa i błotnista… postarali się o to specjaliści od scenografii. Wcześniej zadbano, by na terenie, gdzie pracowali filmowcy nie pojawiły się przypadkowe elementy współczesności – choćby bele słomy na polach, zamiast tradycyjnych snopków, czy dzisiejsze pojazdy.

film1 kopia

film2 kopia

Według reżysera, Michała Rosy w filmie znajdzie się wiele dynamicznych scen walk, spektakularnych wybuchów i dramatycznych zwrotów akcji. W czasie, o którym opowie dokument, Piłsudski wraz z niewielką grupą socjalistów tworzył znaną tylko w pewnych kręgach organizację bojową. Do grona jego najbliższych współpracowników należeli wówczas: Walery Sławek, Aleksander Prystor, Aleksander Sulkiewicz oraz Witold Jodko-Narkiewicz. Frakcja miała po części charakter terrorystyczny, krew lała się strumieniami, a członkowie organizacji, wierząc w słuszność obranej drogi, realizowali przez kilka lat kolejne brawurowe akcje. W sumie wzięli udział w ponad pięciuset zamachach, napadach i innych akcjach, w zamyśle bojowników, mających zmusić naród do walki o niepodległość.

– To, co mnie najbardziej dotknęło w historii Piłsudskiego, to zmienność kolei losu. Marszałek odnosił spektakularne sukcesy, a potem los się odwracał, zostawiając go w osamotnieniu. Towarzyszyła mu niepewność co do słuszności podejmowanych działań… Przygotowując scenariusz filmu, wiele razy rozmawiałem z naukowcami, ekspertami w dziedzinie biografii marszałka, a także z jego wnukiem Krzysztofem Jaraczewskim. Czytałem dokumenty, korespondencję, wspomnienia, dzienniki, a nawet artykuły pochodzące z tamtego okresu. Z tych fragmentów wyłania się szalenie ciekawa psychologicznie postać. Piłsudski miał swoją wizję, był niezwykle konsekwentny i wykonał gigantyczną pracę. Czuję, że dzisiaj lepiej go rozumiem i mam nadzieję, że widzowie znajdą w tej opowieści interesującą historię człowieka żyjącego w pogmatwanych czasach, które przecież mogą do nas kiedyś wrócić – tłumaczył w jednym z wywiadów Michał Rosa.

O swoim nowym aktorskim wcieleniu Borys Szyc chwalił się na swoim koncie na Instagramie. Pokazał zdjęcie z charakteryzatorni, na którym ma krzaczaste brwi oraz dość zaniedbaną bujną fryzurę i brodę. – Zaczynamy dziś opowieść o Piłsudskim. Nie dziadku i wielkim wodzu, ale człowieku pełnym emocji i pasji, bliskim depresji i śmierci, terroryście rzucającym bomby i napadającym na pociągi, liczącym głównie na siebie, często egoiście, kochającym gorąco i namiętnie mężczyźnie z wizją kraju, który kochał ponad wszystko. Trzymajcie kciuki – napisał aktor.

szyc kopia

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olkusz123456789
olkusz123456789
6 lat temu

W miejsce Księdza dr Rafała Teteli zajmuje ks Olszewski Marcin, który powraca do Olkusza po 4 latach. Przypomnijmy jest rok 2014, kiedy z Olkuskiej Bazyliki odchodzi ks Marcin. Ks Marcin trenuje piłkę nożną, zdobywa złote medale. Przychodzi do Olkusza z Parafii Maksymiliana Marii Kolbego z Dąbrowy Górniczej dzielnica Mydlice. W miejsce księdza Olszewskiego zajmie w Dąbrowie Górniczej ks neoprezbiter Krzysztof Jabłoński, który przygotowywał się do święceń kapłańskich jako diakon w Parafii Makymiliana Marii Kolbego w Olkuszu na Osiedlu Młodych. Z ogólnych ciekawostek CZY WIECIE ,ŻE… KS KRZYSZTOF JABŁOŃSKI KS NEOPREZBITER IDZIE DO TEJ SAMEJ PARAFII, Z KTÓREJ PRZYSZEDŁ KS KURCZAB PAWEŁ…. Z TĄ RÓŻNICĄ,ZE KS KURCZAB PAWEŁ PRZYSZEDŁ Z DĄBROWY , DO OLKUSZA, A KS KRZYŚ JABŁOŃSKI NEOPREZBITER Z OLKUSZA DO DĄBROWY- TAKA WYMIANA HEHEH

olkusz123456789
olkusz123456789
6 lat temu

W ostatnim numerze Przeglądu Olkuskiego na 1 stronie była prośba byśmy komentowali, wyrażali swą opinię 24/ h . Spełniamy tą prośbę. Wracamy do naszego wakacyjnego cyklu zmian personalnych wśród księży dla dekanatu Olkuskiego. Informację , które posiadam są zawarte na stronie internetowej http://www.diecezja.sosnowiec.pl, w przypadku powoływania , lub odwoływania na urząd w danym wydziale, kurii są strony poszczególnych wydziałów. Informacje też są zawarte na stronie internetowej poszczególnych stron parafii. Przypominamy najważniejsze zmiany- tym żyje Olkusz, tym teraz żyją Olkuszanie.
1 Z parafii Dobrego Pasterza odchodzi ks Dr Rafał Tetela. Ks dr Tetela zostaje skierowany do Parafii w Dąbrowie Górniczej Parafia pw. NMP Anielskiej dla osób , które nie wiedzą , co to za Kościół gdzie on się znajduję informuje ,że jest to ten słynny kościół w centrum Dąbrowy Górniczej z dwoma wieżami, osoby, które jeżdżą np do pracy do Dąbrowy Górniczej wiedzą, o jaki kościół chodzi. Ja to również pisałem, ale powtórzę raz jeszcze mówimy stanowcze nie odejściu ks Dr Rafała Teteli ze Słowików ogłaszamy strajk!!!!!!!!!!!!!!!
i

znajomy
znajomy
6 lat temu

[quote name=”Wacław”]Marszałek ś.p JÓZEF PIŁSUDSKI przed bitwą pod Krzywopotami nocował w Ryczówku rano zrobił przegrupowanie dołączyli do jego żołnierzy też mieszkańcy Ryczówka i pierwszy jechał na bolszewików mówił do oficerów i legionów swoich”bić k..wy i złodziei” i tłukli bolszewików ile wejdzie.Opowiadał mi z Ryczówka jeden z uczestników ś.p Pan Zacłona przeżył i jeszcze długo żył w Ryczówku.[/quote]
Ja też pamiętam Ś.p. Pana Władysława Zacłone /ps. siajgiec,twarda pięta-na boso chodził nawet po ścierni/to był prawdziwy patriota BÓG HONOR OJCZYZNA.

Wacław
Wacław
6 lat temu

Marszałek ś.p JÓZEF PIŁSUDSKI przed bitwą pod Krzywopotami nocował w Ryczówku rano zrobił przegrupowanie dołączyli do jego żołnierzy też mieszkańcy Ryczówka i pierwszy jechał na bolszewików mówił do oficerów i legionów swoich”bić k..wy i złodziei” i tłukli bolszewików ile wejdzie.Opowiadał mi z Ryczówka jeden z uczestników ś.p Pan Zacłona przeżył i jeszcze długo żył w Ryczówku.

Wiejska Legenda
Wiejska Legenda
6 lat temu

W Bukownie przypadkiem też nie kręcili?

Piotrek J
Piotrek J
6 lat temu

Jestem ciekawy czy film obejmuje również przemarsz legionistów przez Ulinę Małą w listopadzie 1914, kiedy to Piłsudski wykonał niesłychanie ryzykowny manewr odwrotu do Krakowa wobec otaczających wojsk rosyjskich. 8)

Kaśka miesz. Tarnawy
Kaśka miesz. Tarnawy
6 lat temu

Myślę, że przeprosiny należą się nie tylko mnie. Powinny być skierowane do wszystkich czytelników wersji papierowej. A co do dalszej Pani wypowiedzi to odnoszę wrażenie, że jest Pani dobrze zorientowana w temacie…

ewabarczyk
ewabarczyk
6 lat temu

[quote name=”Kaśka miesz. Tarnawy”]Nie potrafię zrozumieć jak możliwe jest by artykuł, który tutaj czytam był tak bardzo niespójny z wersją papierową gazety i rzeczywistymi faktami.
Jestem wręcz oburzona tym co przeczyłam bo nigdzie w gazecie nie pojawiło się słowo Tarnawa. Mało tego zdjęcie przedstawia Dworek w Tarnawie. Cała ekipa przez kilka dni przebywała na placu szkoły w Tarnawie, to strażacy z Tarnawy zadbali o to by sceneria była deszczowa.
Pani Ewo oczekuje wyjaśnień, sprostowania a nawet uważam, że przeprosiny na łamach gazety są konieczne. A właściwy, prawdziwy artykuł powinien ukazać się w następnym numerze.
Zastanawiam się jak mogło dojść do takiej sytuacji, jaki był jej cel i czy ma to coś wspólnego z ostatnimi głośnymi wydarzeniami wokół zamknięcia Niepublicznej Szkoły w Tarnawie?[/quote]
Za pomyłkę w nazwie miejscowosci rzeczywiście przepraszam. Wprowadzono mnie w błąd co do dworku i do druku poszła błędna wersja. A co do teorii spiskowych… Proszę wybaczyć, ale bez przesady…

Kaśka miesz. Tarnawy
Kaśka miesz. Tarnawy
6 lat temu

Nie potrafię zrozumieć jak możliwe jest by artykuł, który tutaj czytam był tak bardzo niespójny z wersją papierową gazety i rzeczywistymi faktami.
Jestem wręcz oburzona tym co przeczyłam bo nigdzie w gazecie nie pojawiło się słowo Tarnawa. Mało tego zdjęcie przedstawia Dworek w Tarnawie. Cała ekipa przez kilka dni przebywała na placu szkoły w Tarnawie, to strażacy z Tarnawy zadbali o to by sceneria była deszczowa.
Pani Ewo oczekuje wyjaśnień, sprostowania a nawet uważam, że przeprosiny na łamach gazety są konieczne. A właściwy, prawdziwy artykuł powinien ukazać się w następnym numerze.
Zastanawiam się jak mogło dojść do takiej sytuacji, jaki był jej cel i czy ma to coś wspólnego z ostatnimi głośnymi wydarzeniami wokół zamknięcia Niepublicznej Szkoły w Tarnawie?

uchachany
uchachany
6 lat temu

przy 30 stopniowym upale kręcili deszczową pogodę, a przy 30 stopniowym mrozie będą kręcić parasole i opalających się.A potem się dziwic skąd takie ceny biletów w kinie.

kinoman
kinoman
6 lat temu

Szyc i wszystko jasne 😉