Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławiu kontynuuje działania związane z modernizacją infrastruktury składowiska odpadów w Ujkowie Starym. Prace te mają na celu przeciwdziałania ewentualnemu negatywnemu wpływowi na środowisko naturalne.

Przypomnijmy, że 16 września 2016 r., na terenie wysypiska śmieci w Bolesławiu odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej sortowni śmieci. Inwestycja warta około 28,6 milionów złotych dofinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wsparcie wyniosło niespełna 70 % tej kwoty, czyli około 16 mln zł. Na nową sortownię został zagospodarowany obszar 1 hektara. Szacuje się, że bolesławskie wysypisko będzie działało jeszcze przynajmniej przez 25 lat. Rocznie trafia tam około 41 tysięcy ton odpadów niesegregowanych.

Na zlecenie ZGK „BOLESŁAW” Laboratorium Ochrony Środowiska Instytutu Odlewnictwa przeprowadziło szereg pomiarów z wykorzystaniem odpowiedniej aparatury i dokonało poboru próbek powietrza pod kątem określenia w nich obecności związków zapachowych.   
Oprócz prób pobieranych przez pracowników Instytutu, próbniki zostały również przekazane mieszkańcom i przedstawicielom ZGK „Bolesław”, wytypowanym przez zleceniodawcę, by pobór przeprowadzany był w czasie  najbardziej subiektywnie odczuwalnych przez nich stężeń odorów. Badania te były wykonywane we współpracy z wójtem Gminy Bolesław.

W przypadku zdecydowanej większości odorów ich próg zapachowy był wielokrotnie niższy od stężeń szkodliwych. Zidentyfikowane związki nie wykazywały właściwości toksycznych, jednak mogły być uciążliwe dla ludzi ze względów zapachowych. Badanie potwierdziły również, że emitorem nieprzyjemnych zapachów nie jest jeden, lecz większa ilość podmiotów, które w omawianym terenie prowadzą działalność gospodarczą.

– Współpraca z instytucjami badawczymi jest i będzie nadal kontynuowana. Posiadamy użyczone urządzenia do poboru próbek powietrza i  w przypadku wystąpienia uciążliwości zapachowych będziemy ich używać. Zauważyliśmy zresztą, że uciążliwości zapachowe pojawiły się kilkukrotnie w porze nocnej od godziny 24 do 3  nad ranem. Nie wydaje się, aby taka regularność godzinowa mogła być wynikiem naszej działalności. Aby to zweryfikować wyposażymy osoby w odpowiednie urządzenia do poboru próbek powietrza, które będą mogły je pobrać  również w porze nocnej – komentuje Robert Nielaba, prezes ZGK „Bolesław”.

Władze spółki deklarują, że w  dalszym ciągu będą podejmować działania w kierunku ograniczenia  uciążliwości zapachowych w obszarze jej działalności. W celu przeciwdziałania ewentualnemu negatywnemu wpływowi na środowisko naturalne obiektu składowiska odpadów w Ujkowie Starym, przeprowadzono na jego terenie szereg zabiegów naprawczych, obejmujących m.in. uszczelnienie folią oraz warstwą gliny wszystkich studni biogazowych a także uszczelnienie skarpy składowiska po jego północnej stronie. Zabiegi te przyczyniły się do ograniczenia emisji do powietrza gazu składowiskowego.

– Naszej firmie jak również władzom samorządowym bardzo zależy na poprawie jakości powietrza. W związku z tym planujemy dalsze rozszerzenie współpracy z instytucjami badawczymi. Chcemy być firmą o nowoczesnym obliczu prowadzącą transparentne działania. Dlatego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój chcemy pozyskać środki na duży projekt badawczo rozwojowy w zakresie rozszerzonych badań i monitoringu powietrza atmosferycznego w naszym terenie, być może nawet z wykorzystaniem dronów – dodaje Robert Nielaba.

A jakie jest zdanie Czytelników? Czy rzeczywiście problem przykrych zapachów, z którymi borykali się mieszkańcy Bolesławia zaczyna znikać? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
AL
AL
5 lat temu

Składowisko jest coraz mniejsze . Teraz większość odpadów w ZGK przerabia się w sortowni. Jest lepiej, ale czasami jeszcze bio czuć.

smrodek
smrodek
5 lat temu

Ja gdzieś słyszałem, że Bolesławiowi rośnie konkurencja w Kluczach, tam też powstała jakaś sortownia śmieci . Ciekawe co tam robą ze śmieciami , których się nie da odzyskać? Wysypiska zaczynają otaczać Olkusz 🙂

Młody
Młody
5 lat temu

Po co ta obłuda, takie największe wysypisko w województwie, z 25 letnią perspektywą smrodu, robactwa, opadów siarkowodorowych, brzydoty i szkodliwości o coraz większym zasięgu nawet dla Olkusza ze względu na przeważające wiatry zachodnie to żaden powód do dumy – to powód do wstydu, nieodpowiedzialności i braku wyobraźni decydentów, władz i radnych godzących sie na taką uciążliwość i na skazanie regionu na regresję, a jego mieszkańców na krótsze życie z chorobami dróg oddechowych i nie wiadomo jeszcze jakimi …

stinek
stinek
5 lat temu

„Przypomnijmy, że 16 września 2016 r., na terenie wysypiska śmieci w Bolesławiu odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej sortowni śmieci.” – antycypacja?!