Powiat

Jeszcze dekadę temu pierwszy śnieg na przełomie listopada i grudnia nie był niczym zaskakującym. Przez ostatnie lata pogoda odzwyczaiła nas jednak od takiego widoku. W związku z rozpoczęciem przez drogowców akcji „Zima” przypominamy naszym Czytelnikom, jak przedstawia się kwestia odśnieżania dróg i chodników.

Co do zasady za odśnieżanie dróg i ulic odpowiada ich zarządca. Może nim być: gmina, powiat, województwo lub Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Istnieje również kategoria dróg wewnętrznych, do której zaliczają się: trakty biegnące przez osiedla mieszkaniowe, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, drogi obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe. Nad nimi pieczę trzyma właściciel lub zarządca terenu, na którym są one położone.

Dane kontaktowe do zarządców publicznych traktów można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych samorządów. Nie zapominajmy jednak, że działania podległych im służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach. W przypadku intensywnych opadów nie ma możliwości, żeby pługi pojawiły się równocześnie w każdym zakątku gminy tak, aby asfalt był cały czas czarny.

Drogi podzielone są na kategorie odśnieżania. To one decydują o tym, jak często i w jakiej kolejności na danym odcinku pojawiają się drogowcy. Dla drogi pierwszej kategorii czas odśnieżania nie może przekroczyć 2 godzin od momentu ustania opadów. W przypadku dróg kategorii szóstej dopuszcza się nawet przerwy w komunikacji do 48 godzin.

Odrębną kwestię stanowi odśnieżanie chodników. Zgodnie z przepisami, za ich odśnieżanie odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości, do której bezpośrednio przylegają. Odśnieżając chodnik, nie możemy jednak zgarniać śniegu na jezdnię. Powinien znaleźć się on przy krawężniku, skąd może zostać usunięty przez zarządcę drogi.

Każdy, kto nie wywiąże się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej działki oraz na chodniku do niej przylegającym, naraża się na mandat bądź grzywnę. Jeśli na nieodśnieżonym chodniku ktoś ulegnie wypadkowi, może ubiegać o odszkodowanie od właściciela nieruchomości.

Swoje obowiązki związane z zimą mają również kierowcy. Przepisy mówią, że muszą oni mieć odpowiednie pole widzenia w związku z czym przed wyruszeniem w drogę konieczne jest odśnieżenie samochodu. Warto pamiętać, że nie wystarczy zrzucić śnieg z szyb. Trzeba to zrobić również z innych części karoserii. Za niedochowanie tego obowiązku grozi mandat karny. Ukaranym można zostać także za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze