subregion konferencja

Gmina Olkusz, jako jeden z czterech małopolskich samorządów, złożyła propozycje projektów do Banku Projektów Zarządu Województwa w ramach Subregionalengo Programu Rozwoju Małopolski. Wybrane inicjatywy będą finansowane w kolejnej unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-20.

Subregionalny Program Rozwoju (SPR) – jak czytamy na stronie internetowej województwa małopolskiego – ma wytyczyć ramy dla indywidualnej ścieżki rozwoju pięciu subregionów Małopolski. Województwo podzielono na: subregion tarnowski (Tarnów, powiaty: brzeski, dąbrowski, tarnowski), sądecki (nowy Sącz, powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki), podhalański (powiaty: nowotarski, suski, tatrzański), Małopolski Zachodniej (powiaty: oświęcimski, chrzanowski, wadowicki, olkuski) oraz Krakowski Obszar Metropolitalny (Kraków, powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki). W każdym z subregionów organizowane są konferencje, na których władze województwa z przedstawicielami samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji kultury i nauki oraz biznesu omawiają założenia programu oraz zgłaszania propozycji projektów.

– Program powinien być kontraktem na rzecz realizacji uzgodnionego pakietu przedsięwzięć i obejmować zadania ponadlokalne. Jednocześnie ma przyczynić się do uruchomienia oddolnych inicjatyw służących wykorzystaniu potencjału i specjalizacji subregionalnej. SPR powinien powstać w wyniku dyskusji o rozwoju subregionu z udziałem kluczowych środowisk i powinien przyczynić się do zbudowania szerokiej współpracy na bazie wspólnych interesów i korzyści – podkreślił marszałek Marek Sowa na II Konferencji Subregionalnej w Chrzanowie, poświęconej rozwojowi Małopolski Zachodniej

W programie dla tej części województwa podkreślono trzy obszary tematycze: Oświęcim, Chrzanów i Olkusz jako ponadlokalne ośrodki usług publicznych wyższego rzędu, rozwój potencjału gospodarczego oraz rozwój małych i średnich miast. – Innowacyjne jest to, że dla każdego subregionu będą powoływane fora. Zasiadać w nich mają przedstawiciele gospodarki, nauki, samorządów. W takich gremiach projekty będą opiniowane i wybierane do realizacji  – mówi olkuski burmistrz Dariusz Rzepka. Zgodnie z założeniami, forum ma zbierać się pod przewodnictwem marszałka nie rzadziej, niż raz w roku.

Jakie propozycje złożyła gmina Olkusz?

1.Olkuski Inkubator Przedsiębiorczości – miałby działać w zaadaptowanym na ten cel budynku po przedszkolu na osiedlu Słowiki. Inkubator byłby przeznaczony dla firm usługowych, służyłby również wspieraniu przedsięwzięć społecznych usuwających skutki bezrobocia.

2.Skarby olkuskiej Starówki – realizacja projektu polegałaby na zaadaptowaniu pomieszczeń podziemi ratusza oraz budynku dawnego starostwa na działalność muzealną. Ekspozycje prezentowałyby historię miasta w oparciu o interaktywną makietę średniowiecznego Olkusza oraz artefakty pochodzące z prac archeologicznych prowadzonych w ramach rewitalizacji starówki. Zakres zadania obejmuje również zabytkowe przedproża prywatnych kamienic.

3.Etno – Olkusz, czyli laboratoryjne obserwatorium lokalnych zwyczajów i tradycji – w ramach świetlic Miejskiego Ośrodka Kultury powstałyby multimedialne izby regionalne. Ponadto zostałby opracowany materiał filmowy i zdjęciowy związany z obrzędami, dawnymi strojami i sztuką.

4.Olkuskie cmentarze – zapis historii – projekt obejmuje przeprowadzenie prac konserwatorskich na najcenniejszych olkuskich nekropoliach (Stary Cmentarz, kwatery wojenne i wybrane obiekty nowego cmentarza, cmentarze żydowskie), a także miejsca pamięci narodowej i przydrożne kapliczki. Poza ratowaniem nagrobków i tablic przewidziano remont i budowę ogrodzeń, oświetlenia, monitoringu i elementów małej architektury.

5.Zabytkowe kościoły Małopolski – opracowanie szlaku turystycznego po wybranych kościołach we wszystkich chętnych do współpracy gminach Małopolski.

6.Zamek Rabsztyn dla dziedzictwa – kontynuacja prac zapewniających ochronę ruin rabsztyńskiego zamku. Zadanie obejmuje również powstanie miejsc odpoczynku dla turystów i dokończenie niezbędnej infrastruktury, budowę placu zabaw oraz publikacje o zamku.

7.Modernizacja kompleksu basenowo – rekreacyjnego na terenie ośrodka Czarna Góra – głównym celem projektu jest budowa hali basenowej oraz modernizacja niecek basenowych. Instalacje elektryczne, ogrzewania i wentylacji będą wykonane w technologii z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej.

8.Rozbudowa sieci Olkuskich Szlaków Rowerowych z modernizacją infrastruktury – obejmuje budowę parkingów przy hali sportowej i utworzenie w tym obiekcie strefy odnowy biologicznej. Zakres projektu dotyczy też budowy miejsc wypoczynkowych na istniejących szlakach, utworzenie łącznikowych szlaków łączących olkuskie szlaki z istniejącymi na terenie innych gmin. W projekcie założono również budowę „górniczego” szlaku na trasie Stary Olkusz – Kopalnia Józef – Leśnictwo Pomorzany – Hutki – Leśnictwo Żurada – Mazaniec.

9.Silvers Games – Festiwal Sportów Ekstremalnych – organizacja kilkudniowej imprezy ogólnopolskiej (obejmującej dyscypliny: BMX, rolki, skateboarding, trial), która w 2014 roku odbędzie się w nowo wybudowanym Parku Rekreacyjno – Krajobrazowym w Olkuszu.  

10.Rewaloryzacja turystyczna Krainy Białej Przemszy. Przyroda i człowiek – projekt Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”, polegający na utworzeniu przestrzennego, żywego muzeum górnictwa i hutnictwa. Zakres zadania obejmuje m. in. udostępnianie przyrodniczych zakątków Krainy, współpracę z gospodarstwami agroturystycznymi, budowę zbiorników wodnych.

11.Budowa ciągów i tras pieszo-rowerowych na terenie Miasta i Gminy Olkusz – chodzi o budowę dwoch ciągów: Olkusz osiedle Słowiki – Rabsztyn i Olkusz osiedle Słowiki – Januszkowa Góra. Zaprojektowano także dwa miejsca postojowe na trasach, z placami zabaw dla dzieci. Zimą planuje sie wykorzystanie tych tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

12.Rabsztyńskie Podgrodzie, czyli Szlakiem Orlich Gniazd – koncepcja polega na opracowaniu multimedialnej i interaktywnej ekspozycji zamkowej, zorganizowaniu tradycyjnych stanowisk rzemieslniczych wokół ruin zamku i prowadzenie tam stałych warsztatów dla szkól i turystów.

13.”Srebrny” wezęł przesiadkowy w Olkuszu – zgodnie z planem w Olkuszu przy ul. Mickiewicza zaproponowano budowę węzła przesiadkowego typu „parkuj i jedź” wraz z parkingiem podziemnym. Pomysł ma zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej. Zadanie przewidziano do realizacji w formule partnerstwa publiczno – prywatnego.

14.Modernizacja parku Czarna Góra – projekt obejmuje m. in. budowę trybun z zapleczem, ośmiotorowej bieżni lekkoatletycznej, dwóch boisk oraz parkingów i placów zabaw, a także modernizację istniejącego boiska.

15.Wdrożenie technologii informacyjnych oraz e-usług w gminie Olkusz – chodzi o stworzenie systemu powiadamiania mieszkańców e-mailem lub sms-em o zagrożeniach kryzysowych, możliwosci odbioru dokumentów, konsultacjach społecznych i wydarzeniach. Rozwój e-usług miałby polegac także na zbudowaniu samoobsługowej platformy transakcyjnej.

Co mieszkańcy sądzą o przedstawionych pomysłach? Zachęcamy do dyskusji!

 

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Marszałkowskiego

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
oki
oki
11 lat temu

a jakiś program dla szkół?
bezcenne? – czy tylko w reklamie telewizyjnej? 😐 :-* 😳 🙁 😥 😡

demostenes
demostenes
11 lat temu

Do programu Festiwalu Sportów Ekstremalnych w Olkuszu proponuję konkurencję dla kobiet – Spacer po zrewitalizowanym Rynku na szpilkach. Swoją drogą przed wejściem na Rynek powinny być umieszczone tablice ostrzegawcze : „Przed wejściem na Rynek zapoznaj się z przestrogami osob, które to uczyniły , bądz skonsultuj się z lekarzem lub szewcem, gdyż każde wejście na Rynek zagraża Twojemu obuwiu lub zdrowiu”.

czub
czub
11 lat temu

Dokładnie Demostenes. Powstała jakiś czas temu strategia rozwoju miasta, której nikt nie monitoruje, teraz te punkty rozwojowe, skąd na to wezmą kasę, z UE? Unia przede wszystkim inwestuje w rolnictwo, a teraz ma inwestować w innowacje, gdzie u nas występują innowacje? W uniwerku trzeciego wieku? Wypowiem się co do Inkubatora Przedsiębiorczości, bo w tym się orientuje – świetny pomysł, zbudować należy tylko odpowiednie zaplecze infrastrukturalne i usługowe i można działać, ale istotną Inkubatora jest sprawne zarządzanie, u nas brakuje sprawnych menagerów na wysokich stanowiskach. Poza tym kasa na inkubatory przepadła w przemijającym unijnym rozdaniu.
Z ukłonami

demostenes
demostenes
11 lat temu

To jest 15 często bardzo kosztownych projektów , które nie tworzą jakiejkolwiek spójnej wizji rozwoju Olkusza.W wyniku realizacji tych projektów nie powstaną żadne nowe miejsca pracy, a utrzymanie wielu powstałych obiektów (inkubator, izby regionalne, hala basenowa, muzeum górnictwa, trasy narciarskie,parking podziemny bieżnia lekkoatletyczna itd ) wymagać będzie wielomilionowych wydatków z budżetu gminy.W czasach zbliżającego się kryzysu i bardzo dużego zadłużenia Olkusza to jest jakieś szaleństwo.W Olkuszu brakuje środków na realizację podstawowych zadań gminy np: edukację , a planuje się organizację Festiwalu Sportów Ekstremalnych i multimedialnych izb regionalnych.Jakimś absurdem jest projekt „Srebrny węzeł przesiadkowy” , który ma zachęcić do korzystania z komunikacji zbiorowej.Realizacja tych projektów to prosta droga do bankructwa Olkusza.

marszałek
marszałek
11 lat temu

oj Darek, Darek.. Mówiłem Ci, że te projekty są do bani. W nowej perspektywie na dofinansowanie mogą liczyć projekty subregionalne – obejmujące kilka samorządów. A więc w sumie 90 tych projektów to bajeczki Darka Rzepki.
KOMPROMITACJA!!!

nie ma się czym chwalic!!!

realista
realista
11 lat temu

zmiast tworzyc cos z niczego to może udrożnić istniejącą juz droge łaczaca AL-1000 lecia do dworca przez ofne (k/marketu budowlanego) chociazby pieszo-rowerową, i przerzucić remontowaną obecnie kładke dworca przez kanał w str. biurowca ofne ? ?

jan
jan
11 lat temu

tym co to wymyślili pewnie starcza do pierwszego

Ana
Ana
11 lat temu

Czy w końcu ktoś mógł by znaleźć środki na to co jest ważniejsze dla mieszkańców – zamyka się szkoły, zwalnia ludzi z pracy a jednocześnie szykuje do projektów – fajnych – ale nie koniecznych do normalnego i spokojnego życia.
Załatwmy najpierw sferę normalnego spokojnego życia, bez myślenia jak dociągnąć do pierwszego a potem pomyślmy jak umilić sobie życie