Powiat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500 plus. Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia – tylko elektronicznie.

Gminy natomiast będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały ustalone, czyli do końca maja przyszłego roku. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin. W tej sytuacji osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gmin, nie muszą nic robić tzn. zgłaszać tego faktu do ZUS.

Wnioski o przyznanie świadczenia „500 plus” od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego i jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejna zmiana dotyczy wypłaty świadczenia. Będą one przekazywane tylko bezgotówkowo, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Ważna zmiana w ustawie to sposób prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego. Pisma, informacje i decyzje będą przekazywane elektronicznie, przez PUE ZUS.

Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie i załączniki do niego można będzie złożyć tylko elektronicznie, ZUS zapewni wszystkim taką możliwość. Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.

Link do materiału audio: https://drive.google.com/file/d/15loWeMVzd-UqHFKp5sGqoC399Io_ss84/view?usp=sharing

Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze