Olkusz

Po dwuletniej przerwie Powiat Olkuski powrócił z akcją „Zioła w każdej zagrodzie”. 300 pakietów sadzonek rozdano na olkuskim rynku w niespełna pół godziny.

W przygotowanych dla mieszkańców dwupakach były: mięta, tymianek, curry, melisa, kocimiętka, oregano, rozmaryn, majeranek i lippia cytrynowa. Już przed 10.00 ustawiła się długa kolejka. Wśród zainteresowanych odbiorem świeżych ziół były osoby, które uczestniczyły w pierwszej edycji. – Mięta, którą dostałem dwa lata temu, pięknie do dziś rośnie w ogrodzie – opowiada jeden z mieszkańców, który po nowe zioła przyszedł z wnuczkami.

Na jaki efekt akcji liczą władze powiatu? – W dobie zalewającej nas zewsząd żywności rożnego pochodzenia niezwykle istotne jest stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych i korzystanie ze sprawdzonych i wartościowych produktów. Dlatego też po raz drugi zorganizowaliśmy w powiecie akcję proekologiczną „Zioła w każdej zagrodzie”. Zależy nam zarówno na zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców, jak i zachęceniu ich do uprawy rożnego rodzaju ziół. Przygotowane przez nas pakiety nadają się do uprawy zarówno w przydomowych ogródkach jak i w doniczkach na parapetach w mieszkaniach. W ramach naszej akcji rozdamy mieszkańcom 2600 sztuk ziół – mówi starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

Przygotowanych pakietów nie dla wszystkich wystarczyło. To jednak nie koniec akcji. – Zioła mają moc. Nie tylko podkreślają i uzupełniają walory smakowe dań i wydobywają z nich ciekawe nuty, ale przy tym redukują stres i zmęczenie. W naszych zestawach mieszkańcy znajdą popularne zioła jak mięta czy tymianek, ale również te mniej znane a równie wartościowe – kocimiętkę czy werbenę cytrynową. Za pośrednictwem wszystkich radnych powiatowych trafią one do mieszkańców naszego powiatu, w tym do kół gospodyń wiejskich, szkół, domów dziecka, środowiskowych domów samopomocy czy też klubów osiedlowych – dodaje wicestarosta Paulina Polak.

Podoba Wam się taka akcja? Piszcie w komentarzach!


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
9 miesięcy temu

Tytuł mylący! Myślałem, że to inne zioła.