Bukowno

Już w najbliższą sobotę 23 kwietnia wszyscy chętni mogą wziąć udział w corocznej akcji sprzątania Doliny Sztoły w Bukownie, które odbędzie się z okazji Światowego Dnia Ziemi. 

– Rodzinne spacery wzdłuż Sztoły, podczas których zbierane są śmieci porzucane przez ludzi przychodzących nad rzekę to pomysł, który kilka lat temu zainicjowany został przez członków facebookowej grupy „Zakochaj się w Bukownie!”. W pierwszych takich akcjach brały udział pojedyncze osoby, w kolejnych za każdym razem było nas coraz więcej – przypomina bukowieński magistrat.

 Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Ekologiczna akcja w Bukownie trwa kilka dni. Już od środy sprzątaniem zajmują się robocze zespoły Przedsiębiorstwa Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz ZGH Bolesław. Piątek upłynie pod znakiem „Sprzątania Świata” w wykonaniu uczniów miejscowych szkół. Zwieńczeniem kilkudniowej akcji będzie sobotnie sprzątanie, w którym każdy może wziąć udział.  

Sprzątanie zaplanowano na odcinku od ul. Spacerowej do ul. Borowskiej. -W ostatnich miesiącach Sztoła wyjątkowo mocno ucierpiała z powodu radykalnego spadku przepływu wody. Po zaprzestaniu odpompowywania wód podziemnych przez ZGH Bolesław w związku z procesem likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany” korytem Sztoły płyną jedynie wody, które dopływają do Bukowna ze źródeł Baby i Witeradówki. Obecnie na terenie Bukowna wody Sztoły, płynąc już w naturalnym, piaszczystym korycie rzeki zanikają – w zależności od warunków atmosferycznych – po przepłynięciu od kilkuset metrów do paru kilometrów. Sytuacja ta będzie ulegać zmianom wraz z wypełnianiem się leja depresji likwidowanej kopalni „Olkusz-Pomorzany”. Jednocześnie, wraz z zanikiem wody w korycie Sztoły ujawniły się wielkie pokłady przeróżnego rodzaju śmieci, które zostały tam niestety zostawione przez ludzi przychodzących przez lata nad rzekę. Przez wiele lat Sztoła sprawiała nam wszystkim dużo radości, teraz sama rzeka potrzebuje naszego wsparcia – informują władze miasta.

 Zainteresowani powinni przyjść o godz. 9.00 w okolice zakola Sztoły przy ul. Mostowej. Organizatorzy proszą o odpowiedni ubiór – długie spodnie i okrycie wierzchnie z długim rękawem oraz buty terenowe lub gumowce. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają na miejscu worki na śmieci i jednorazowe rękawice.

Organizatorami akcji są Urząd Miejski w Bukownie, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz ZGH „Bolesław”, przy współpracy Nadleśnictwa Olkusz, Nadleśnictwa Chrzanów, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukownie oraz Polskiego Związku Wędkarskiego Koło nr 107 w Bukownie. 

Fot. UM Bukowno

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze