dzieci troje

Za pół roku rozpocznie działalność samorządowy żłobek „Baśniowy Dworek” w Kluczach. Placówka dla 27 maluchów będzie się mieścić w budynku „starej gminy” przy ul. Rabsztyńskiej.

Przypomnijmy, że na miejsce dla najmłodszych mieszkańców gmina otrzymała dotację z programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Maluch+” w wysokości 594 000,00 złotych. Środki na żłobek pochodzą też z z projektu „Utworzenie żłobka w Gminie Klucze szansą na powrót do aktywności zawodowej rodzica” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 — 2020 (343 228,75 zł) oraz wkładu własnego Gminy Klucze.

Do potrzeb organizacji żłobka dla około 30 dzieci zostanie dostosowany parter. Do placówki będzie prowadziło osobne wejście z podjazdem dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Poza pomieszczeniami opiekuńczymi i bawialniami znajdą się tu: wózkownia, pomieszczenia biurowe oraz wszelkie pomieszczenia zaplecza, w tym zaplecze sanitarne.

Roboty wykonuje wyłoniona w przetargu firma ZRB Paciej Sp. z o. o. z Olkusza (2 148 713,31 złotych brutto). Zakres prac obejmuje m. in.: dobudowę klatki schodowej (w zastępie drewnianych schodów przeznaczonych do rozbiórki), montaż windy dla osób niepełnosprawnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie tarasu nawiązującego stylem do sąsiedniego Dworku Dietla. Elewacja budynku ma być ozdobiona elementami drewnianymi. Pomieszczenia w piwnicach będą zaadaptowane na sale coworkingu (z czterema stanowiskami do pracy, gdzie znajdzie się podstawowy sprzęt biurowy z dostępem do internetu), salę konferencyjną oraz sanitariaty.

– W zakresie prac ujęta była jeszcze termoizolacja dachu. Dach jest jednak w fatalnym stanie i nadaje się do całkowitej wymiany. Na pierwszej wrześniowej sesji zabezpieczyliśmy na ten cel w budżecie dodatkowe środki – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Na ostatniej sesji, 30 września radni przyjęli statut żłobka. Zgodnie z dokumentem do żłobka przyjmowane będą dzieci, które ukończyły 20 tydzień życia, a nie skończyły 3 lat, zgodnie z kolejnością wpływu kart zgłoszeń. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe będzie przedłużenie pobytu dziecka w żłobku do ukończenia 4 roku życia. Gdy liczba zgłoszonych dzieci jest większa niż liczba miejsc, pierwszeństwo przyjęcia mają:
dzieci niepełnosprawne, dzieci obojga rodziców pracujących lub uczących się, dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących dzieci.

„Stara gmina” będzie miejscem nie tylko dla najmłodszych. Jak już informowaliśmy, na piętrze tego budynku powstanie dzienny ośrodek dla niesamodzielnych osób starszych. To projekt Spółdzielni Socjalnej „Opoka”. Seniorzy będą mieć do dyspozycji pokój dzienny z miejscami do wypoczynku, salę do zajęć terapeutycznych i terapii ruchowej, pokój wsparcia indywidualnego, kuchnię z jadalnią, biblioteczkę i kącik komputerowy funkcjonalnie połączone ze świetlicą, dwie łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze