hardy

 …Jest lato 1944 r. Oddział „Hardego” przygotowuje się do pewnej akcji w Jaroszowcu. Jako podkomendni Franciszka Skoczka ps. Waldas, kierownika punktu informacyjnego OP „Surowiec” w Olkuszu, musicie się tam udać jak najszybciej, dlatego pojedziecie pociągiem, który odjeżdża o 8:37 z dworca PKP w Olkuszu. Na stacji w Jaroszowcu będzie na was czekała Krysia. Ona przekaże wam dalsze rozkazy… – w taki sposób rozpoczęła się tegoroczna dwudniowa przygoda z żywą historią uczestników 33 edycji „Rajdu Hardego.

Już od kilku lat, od czasu kiedy do organizacji imprezy włączyli się rekonstruktorzy, uczestnicy rajdu nie tylko wędrują partyzanckimi ścieżkami, ale również wykonują różnorodne zadania przygotowane przez organizatorów. Podobnie było i tym razem. Skierowane przede wszystkim do młodzieży, starannie przygotowane wydarzenie, jakim jest „Rajd Hardego”, łączy obecnie popularną odmianę rozrywki, którą są gry miejskie i terenowe, z poznawaniem historii. Podzieleni na kilkuosobowe zespoły młodzi ludzie wcielili się zatem w role konspiratorów podziemia niepodległościowego, a ich zadaniem było zmierzenie się z wyzwaniami, przed jakimi w nieporównywalnie trudniejszych warunkach stawali ponad siedemdziesiąt lat temu ich rówieśnicy. W tym nadzwyczajnym przeniesieniu się w czasie pomogli im rekonstruktorzy ze Światowego Związku Armii Krajowej Koło Olkusz oraz historyczne miejsca, które były świadkami tamtych wydarzeń.

W pierwszym dniu, w piątek 27 września, na starcie na olkuskim Rynku stawiło się 9 drużyn. Ich zadaniem było dotarcie pociągiem z Olkusza do Jaroszowca, skąd wyruszyli dalej szlakiem partyzantów z oddziału Surowiec. Dla niejednego z młodych uczestników przygodą była już sama podróż pociągiem, bo w czasach wszechobecnych samochodów znaleźli się i tacy, którzy koleją podróżowali po raz pierwszy, ale prawdziwych emocji dostarczyło niespodziewane zetknięcie w pociągu i na stacji kolejowej z patrolem Gestapo…  Dalej młodzi „konspiratorzy” musieli wykazać się historyczną wiedzą, sprytem i sprawnością w pokonywaniu zasadzek i realizacji kolejnych zadań, przygotowanych przez rekonstruktorów. Zakończonej tego dnia rajdu w olkuskim ZS nr 3 w Olkuszu wędrówce przez piękne jurajskie ścieżki sprzyjała piękna pogoda, a przeżyte emocje z pewnością zapadną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

ha2

Drugi dzień rajdu, w nieco zmniejszonym składzie drużynowym, rozpoczął się na rynku w Wolbromiu. Zaplanowana na ten dzień akcja związana była z wydarzeniami z lata 1944 r.: uczestnicy mieli wcielić się w podkomendnych Edwarda Pietrzykowskiego ps. Guma, kierownika punktu informacyjnego OP „Surowiec” w Wolbromiu. Sobotnim zadaniem drużyn było rozpoznanie terenu Zabagnie-Kąpiele Wielkie-Miechówka pod względem występowania tam sił nieprzyjaciela, band rabunkowych i podejrzanych ludzi, w ramach przygotowań oddziału „Hardego” do dużej akcji w okolicy. I tym razem na trasie nie zabrakło emocji, konspiracyjnego stresu i prób wiedzy i różnych umiejętności. Metą tego etapu rajdu był Udórz, gdzie na zakończenie w lokalnej kaplicy została odprawiona msza św., a po niej odbyło się podsumowanie rajdu, poczęstunek i ogłoszenie wyników.

Chociaż niektórzy uczestnicy mówili, że największą satysfakcją dla nich był sam udział w imprezie, to z kronikarskiego obowiązku podamy wyniki rajdu:

– piątek:

I miejsce: ZS nr 1 w Olkuszu (patron drużyny: Józef Lipa ps. Sewer)

II miejsce: ministranci z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Olkuszu (patron: Jan Jurczyk ps. Klon)

III miejsce: I LO w Olkuszu (patron: August Emil Fieldorf ps. Nil)

IV miejsce: PSP w Witeradowie (patron: Mieczysław Karwiński ps. Orlik)

V miejsce: SP w Żuradzie (patron: Piotr Przemyski ps. Ares)

VI miejsce: SP w Żuradzie (patron: Józef Lipa ps. Sewer)

VII miejsce: SP w Jeżówce (patron: Gerard Woźnica ps. Hardy)

VIII miejsce: ZS nr 3 w Olkuszu (patron: Piotr Przemyski ps. Ares)

IX miejsce: SP nr 6 w Olkuszu (patron: Stefan Piątek ps. Stal)

– sobota

 

I miejsce ex aequo SP w Jeżówce (patron: Gerard Woźnica ps. Hardy) i ministranci z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu (patron: Jan Jurczyk ps. Klon)

II miejsce – Sekcja Młodzieżowa Światowego Związku Żołnierzy AK w Olkuszu (patron: Mieczysław Karwiński ps. Orlik)

 har

Organizatorami wydarzenia byli: PTTK Olkusz oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, przy wsparciu Burmistrza Romana Piaśnika i Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Zespół Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Nadleśnictwo Olkusz, Lasy Państwowe, MOK Olkusz – Centrum Kultury, sołectwo Udórz oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Udorzu. Wydarzenie zostało objęte patronatem Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka.

{joomplu:90712}{joomplu:90698}{joomplu:90678}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze