dawny ug klucze

W Kluczach wkrótce rozpoczną się kolejne prace w obrębie parku dolnego i budynku „starej gminy”. Powstanie tam żłobek i placówka dla seniorów, a pobliski park zyska nowe oblicze.

Na miejsce dla najmłodszych mieszkańców gmina otrzymała dotację z rządowego programu „Maluch+” w wysokości 594 000,00 złotych. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 1 208 364,00 złote.
Do potrzeb organizacji żłobka dla około 30 dzieci zostanie dostosowany parter. Do placówki będzie prowadziło osobne wejście z podjazdem dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Poza pomieszczeniami opiekuńczymi i bawialniami znajdą się tu wózkownia, pomieszczenia biurowe oraz wszelkie pomieszczenia zaplecza, w tym zaplecze sanitarne.

Zakres prac obejmuje m. in.: dobudowę klatki schodowej (w zastępie drewnianych schodów przeznaczonych do rozbiórki), montaż windy dla osób niepełnosprawnych, termoizolację dachu, modernizację stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie tarasu nawiązującego stylem do sąsiedniego Dworku Dietla. Elewacja budynku ma być ozdobiona elementami drewnianymi. Pomieszczenia w piwnicach będą zaadaptowane na sale coworkingu (z czterema stanowiskami do pracy, gdzie znajdzie się podstawowy sprzęt biurowy z dostępem do internetu), salę konferencyjną oraz sanitariaty.

Roboty w „starej gminie” wykona wyłoniona w przetargu firma ZRB Paciej Sp. z o. o. z Olkusza (2 148 713,31 złotych brutto).

Z kolei na piętrze tego budynku powstanie dzienny ośrodek dla niesamodzielnych osób starszych. To projekt Spółdzielni Socjalnej „Opoka”. Seniorzy będą mieć do dyspozycji pokój dzienny z miejscami do wypoczynku, salę do zajęć terapeutycznych i terapii ruchowej, pokój wsparcia indywidualnego, kuchnię z jadalnią, biblioteczkę i kącik komputerowy funkcjonalnie połączone ze świetlicą, dwie łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wkrótce rozpocznie się również realizacja projektu „Zagospodarowanie otoczenia i parku przy pałacu Dietla w Kluczach.” Spośród czterech ofert złożonych w przetargu wyłoniono Zakład Remontowo – Budowlany Wojciech Kocjan z Kosmolowa. Inwestycja kosztować będzie 429 420,72 złote brutto, a okres gwarancji to 5 lat. Termin wykonania przypada na 31.10.2019 r. Jest to pierwszy etap prac w ramach tego projektu. Na ten cel gmina otrzymała 500 000,00 złotych dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zakres prac obejmuje m. in.: budowę drewnianej altany stylem nawiązująca do dworku Dietla, odtworzenie amfiteatru (którego fragmenty schodów znajdują się za obeliskiem upamiętniającym Ludwika Mauve), montaż małej architektury – ławek i koszy na śmieci, a także wykonania nowych nasadzeń.

Przypomnijmy, że według koncepcji przygotowanej przez mgr. inż. arch. Sławomira Bąchora w planach jest również wyłączenie placu pomiędzy byłym urzędem gminy a zabytkowym Dworkiem Dietla z ruchu kołowego. Dojazd do ul. Partyzantów będzie zlokalizowany zaraz za byłym urzędem gminy. Od strony ul. Rabsztyńskiej ma powstać stylowy murek (który nie zasłoni parku) z bramą wjazdową, otwieraną tylko w przypadku różnego rodzaju uroczystości. Wymianie ulegnie pobliska wiata przystankowa. Na środku placu stanie fontanna w kształcie amonitu, nawiązująca do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Wszystkie te prace zostaną wykonane później. – Trwa rewitalizacja Dworku Dietla, rozpoczynają się roboty w budynku „starej gminy” oraz w parku dolnym. Gdy te inwestycje dobiegną końca, wówczas zostanie zrealizowany ostatni etap rewitalizacji tej części Klucz, czyli właśnie roboty dotyczące placu pomiędzy budynkami Dietlów, drogi dojazdowej i muru z brama od strony ul. Rabsztyńskiej – wyjaśnia wójt gminy Klucze Norbert Bień. Będzie to stanowiło drugi etap prac w ramach projektu „Zagospodarowanie otoczenia i parku przy pałacu Dietla w Kluczach.”

Prace rewitalizacyjne dotyczące budynku „starej gminy”, jak i dodatkowe zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami pałacu Dietla i „starej gminy” ujęto we wniosku dotyczącym działania „Odnowa Obszarów Wiejskich”, który Gmina Klucze złożyła (tak jak wcześniej wniosek dotyczący trwającej obecnie rewitalizacji Dworku Dietla) w ramach 11 Osi Priorytetowej Rewitalizacja przestrzeni regionalnej do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Kluczewski projekt po ocenie finansowej znalazł się na 23. miejscu wśród pozytywnie zakwalifikowanych 44 wniosków z Małopolski. Konkurs nie został jeszcze rozstrzygnięty. Szacowana wartość inwestycji to 2 945 633,84 złote (w tym kwota ewentualnego dofinansowania wynosi 2 199 814,74 złote).
.
Przypomnijmy, że górna część parku została zmodernizowana w ubiegłym roku. W ramach inwestycji za dawnym urzędem gminy wybudowano alejki, wzdłuż których zainstalowano oświetlenie parkowe. Znalazła się tam także drewniana altana, plac zabaw i inne obiekty małej architektury – ławki, kosze, stojaki na rowery, a także stoliki do gier planszowych. Koszt inwestycji to 617 575,39 złotych, z czego 228 000,00 złotych stanowi dotacja pozyskana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach konkursu ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania „Nad Białą Przemszą”.

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
2 Autorzy komentarzy
lulekKluczmen Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lulek
lulek

[quote] A tak w ogóle to za czysto w Kluczach nie jest.[/quote]
I co,to wójt brudzi?

Kluczmen
Kluczmen

Panie Wójcie. Dobrze, że w końcu coś się robi z tymi zabytkami. Ale proszę o interwencję w sprawie utrzymania czystości w tzw. górnej część parku na i przy alejkach, w altanie, na placu zabaw. Zalegające opakowania po łakociach, opakowania po napojach i butelki po alkoholu moją swoje miejsce w ustawionych tam koszach na śmieci. Jakby Nasza Policja wlepiła parę mandatów dla przykładu i poszłaby fama, że w Kluczach karają za zaśmiecanie to istnieje duże prawdopodobieństwa, że stan czystości w tym „rodzinnym kluczewskim parku odpoczynku i rozrywki” znacznie by się poprawił. Proszę też o interwencję w sprawie zasiadujących „smakoszy” trunków alkoholowych… Czytaj więcej »