Troje twórców, cztery różne formy wyrażania wrażliwości i jedno nazwisko. Wystawa pt. „Źródła”, którą od 20 listopada br. oglądać można w Centrum Kultury olkuskiego MOK, łączy obrazy i rzeźby Anny Kajdy oraz fotografie jej syna Piotra Kajdy. Uczestnicy wernisażu mieli okazję poznać również wiersze Marka Kajdy, męża Anny oraz ojca Piotra. Otwarcie wystawy wzbudziło duże zainteresowanie mieszkańców, a wśród zwiedzających byli też goście spoza Olkusza. Przedstawiając twórców, których prace zgromadzone zostały na wystawie, dyrektor Miejskiego Ośrodka w Olkuszu Grażyna Praszelik-Kocjan podkreśliła najpierw dorobek artystyczny Anny Kajdy oraz jej zasługi w edukowaniu dzieci i młodzieży szkolnej. Autorka eksponowanych obecnie w pawilonie CK obrazów i rzeźb kształciła się w Państwowym Liceum Plastycznym i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Ukończyła też podyplomowe studia z wiedzy o kulturze na krakowskiej Akademii Pedagogicznej.
Do 2014 r. Anna Kajda uczyła przedmiotów artystycznych w I Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Nr 3 w Olkuszu. Prowadziła też zajęcia w pracowni rzeźbiarskiej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Należy do grupy artystycznej OK.NO. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i rzeźbą. Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą, we Włoszech, Niemczech, Danii i Francji. W 2004 r. uhonorowana została Olkuską Nagrodą Artystyczną w kategorii animator kultury, zaś w 2014 r. nagrodą Cordis Nobilis w kategorii nauczyciel.
Piotr Kajda, autor prezentowanych na wystawie „Źródła” zdjęć, jest absolwentem Ochrony środowiska na Uniwersytecie Śląskim, pracuje w firmie Boltech Sp. z o. o. Fotografią zajmuje się od 7 lat. Na jego zdjęciach pojawiają się krajobrazy, sport i abstrakcje. Jednak najczęściej Piotr Kajda obiektyw swego aparatu kieruje na kobiety. Efekty jego pasji można było podziwiać m. in. na wystawie pt. „Jej portret” w 2013 r. Uczestniczył też w corocznych Wystawach Fotografików Olkuskich. Jest aktywnym członkiem Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii, w którym inicjował m. in. warsztaty portretowe.
Naprzeciw obrazów Anny Kajdy, zielonych łąk i bezkresnych pól, vis-à-vis jej rzeźb przedstawiających sylwetki niewieście jaśniejące na tle malowanych pejzaży, zawieszone zostały sportretowane przez jej syna Piotra kobiety. Na wystawę „Źródła” przeznaczył cykl pt. „Matka Polka”. Składają się nań krótkie cykle ukazujące panie oddane wychowaniu dzieci. Autor zatrzymuje w czarno-białych kadrach codzienne, domowe sytuacje, z których emanują ciepło i wielobarwność relacji matek z ich pociechami. Dlaczego znany z licznych zdjęć modelek fotograf podjął ten temat? – Dzięki Matce jesteśmy kimś wyjątkowym. To osoba, która zastąpi Ci każdego, ale nikt nie jest w stanie Jej zastąpić – odpowiada Piotr Kajda.
Piątkowy wernisaż uświetniły wiersze Marka Kajdy, męża Anny i ojca Piotra. Czytał je sam autor. Jego poezja pełna jest wątków osobistych, rodzinnych, odnaleźć w niej też można nawiązania do twórczości żony. Oto przykład.
Trawy
Trawy, kwiaty, łąki zielone
Kolorowy zmienny świat
Ciągle drgający, falujący
Jakże mocno zapisany, stały
Niewzruszony, wycięty
Nieuporządkowany a zarazem ciepły
Patrząc, odpoczywamy
Wspominamy zapach, szum
Te małe fragmenty dużych zieloności
To wszystko tworzy delikatna ręka
Tak bardzo pragnąca pokazać
następne źdźbło, następny listek
tylko ta ręka wie, ile kosztuje……dalej
wie jak słabość ciała ciąży
i tak bardzo zniewala
Ale i to jeszcze nie był koniec niespodzianek, których dostarczyła miłośnikom sztuki rodzina Kajdów. Oprócz wierszy, obrazów, rzeźb i zdjęć na wystawie zaprezentowanych zostało bowiem również kilka replik prac Anny Kajdy, wykonanych w nowoczesnych technologiach 3D przez Pawła Kajdę, młodszego syna Anny i Marka.
Wystawę oglądać można w pawilonie Centrum Kultury MOK do 14 grudnia br. Zapraszamy.
MOK Olkusz