Powiat

 Od 2022 r. obowiązują nowe terminy płatności składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych. To 5., 15. i 20. dzień danego miesiąca – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dla większości płatników zmienia się termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne. Dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (m.in. urzędy gmin, miast) termin pozostanie bez zmian – do piątego dnia następnego miesiąca.

Dla płatników składek, którzy posiadają osobowość prawną, m.in. spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji, itp. – będzie to termin do 15. dnia następnego miesiąca. Natomiast do 20. dnia kolejnego miesiąca, będzie terminem dla pozostałych płatników, m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej.

Do końca 2021 r. osoby, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą (opłacają składkę wyłącznie za siebie), miały obowiązek opłacania należności nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca. W 2022 r. termin ten uległ wydłużeniu do 20. dnia następnego miesiąca.

Nowe terminy dotyczą opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, które są rozliczane w dokumentach za styczeń 2022 r. i za następne miesiące.

Więcej informacji jest na stronie internetowej: www.zus.pl

Link do materiału audio: https://drive.google.com/file/d/1akPkPFH_CLA4_o0Wa2Ql1wXt6_FZlTL_/view?usp=sharing

Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze