3 001

Środa 19 października 2016 roku, to kolejna data, która złotymi głoskami zapisze się w historii Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Braciejówce. Właśnie w tym dniu placówka uroczyście obchodziła 10 rocznicę nadania imienia Wielkiego Polaka, dziś już Świętego – Jana Pawła II. Podobnie jak uroczystość sprzed 10 lat, jubileusz był niezwykłym świętem dla całej społeczności szkolnej. Nie tylko wywołał falę wspomnień, ale też nakłonił do zatrzymania się w codziennym pędzie, często w bezsensownej gonitwie, do refleksji, jakimi wartościami powinniśmy się kierować w życiu i do czego powinniśmy dążyć, by pozostać dobrym człowiekiem.

1 001

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Świętej Trójcy w Braciejówce, którą sprawował J.E. Ks. Bp Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej dr Grzegorz Kaszak oraz Dziekan Dekanatu Olkuskiego ks. Henryk Chmieła, w intencji nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców oraz wszystkich zgromadzonych. Na wstępie proboszcz parafii ks. Włodzimierz Wiecha powitał wszystkich zgromadzonych oraz podziękował księdzu Biskupowi za przybycie w tak uroczystym dla nas dniu. Oprawę uroczystej liturgii wzbogaciło aktywne uczestnictwo uczniów oraz wyjątkowy przekaz muzyczny w wykonaniu chóru szkolnego. Homilia wygłoszona przez Jego Ekscelencje przypomniała wszystkim członkom społeczności szkolnej, że przyjęcie Jana Pawła II na Patrona to wielkie wyróżnienie, ale też i zobowiązanie stąpania szlakami jego nauczania. Ksiądz Biskup przybliżył sylwetkę naszego patrona, jego życiorys i wartości, jakim służył oraz podzielił się z nami osobistymi wspomnieniami z pobytu w Bazylice Świętego Piotra i niezwykłą atmosferą, panującą przy grobie Papieża oraz życzył, by Patron tej szkoły był jej przewodnikiem.

2 001

Po odprawionej liturgii Mszy Świętej zgromadzeni przeszli do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Jubileusz w szkole rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru przez poczet szkoły i odśpiewania hymnu Polski, po którym absolwent szkoły Krystian Szymczyk odczytał wspomnienie z uroczystości nadania szkole imienia Jana Pawła II sprzed 10 lat. Następnie dyrektor szkoły Beata Furman ciepłymi słowami powitała przybyłych gości. Uroczystości jubileuszowe uświetnili swą obecnością Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, Ksiądz Henryk Chmieła – dziekan dekanatu olkuskiego, przyjaciel szkoły Ksiądz Włodzimierz Wiecha – proboszcz parafii w Braciejówce, Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Bożena Walczak, Poseł na Sejm RP Lidia Gądek, Prezes ZNP w Olkuszu Marek Krzykawski, emerytowana dyrektor naszej szkoły Maria Arażnik. Gminę Olkusz reprezentowali burmistrz Roman Piaśnik, Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Anna Kluczewska, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy i radni Rady Miejskiej. Kolejnym miłym momentem dla społeczności szkolnej były słowa przekazane przez przybyłych na święto szkoły.

4 001

Uczniowie w części artystycznej zwrócili uwagę wszystkich zgromadzonych na kilka ważnych wartości i postaw, jakie swoim życiem ukazywał i podczas ziemskiej posługi krzewił ich Patron. Młodzi aktorzy w wystawionym na deskach sali gimnastycznej spektaklu pt. ,,Karol, człowiek który poruszył piekło” oraz ,,Sen o Janie Pawle II” pokazali jak pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg dziejów świata w każdym jego wymiarze. Podróże zagraniczne, spotkania podczas audiencji w Rzymie, wydane encykliki, adhortacje, listy i inne dokumenty są świadectwem Ojca św. Jana Pawła II, wyrazem dumy, że tak Wielkiego człowieka ukształtowała polska tradycja. Dzięki archiwalnym taśmom i zarejestrowanym kazaniom do zgromadzonych skierował słowa sam Ojciec święty. Szczególnie ujęła nas śpiewana przez przedszkolaków ukochana pieśń papieża ,,Barka” oraz symboliczny spektakl taneczny z biało – żółtymi wstęgami w wykonaniu małych uczennic szkoły.

5 001

Na zakończenie uroczystości wystąpił zaprzyjaźniony ze szkołą zespół ,,Pielgrzym”, który z całą społecznością szkolną odśpiewał Hymn Szkół imienia Jana Pawła II. Podczas uroczystości wśród zebranych panowała wspaniała atmosfera zadumy i refleksji. Czuliśmy obecność naszego Patrona i jesteśmy niezwykle dumni z tego, iż naszej szkole patronuje tak niezwykła postać, jaką jest Święty Jan Paweł II, dlatego każdego dnia chcemy wcielać w czyny jego słowa ,,Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali …”, które są mottem naszej szkoły.

SP Braciejówka

6 001

7 001

8 001

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze