1

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Braciejówce po raz pierwszy w swojej historii, w ramach wymiany międzynarodowej, przyjął gości z zagranicy. Byli to uczniowie i nauczyciele ze szkół francuskich – z miast Chalais i Le Havre, oraz ze szkoły niemieckiej w Bad Harzburg. W sumie 24 zagranicznych uczniów oraz 8 nauczycieli przez prawie tydzień współpracowali i integrowali się z uczniami i pracownikami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Był to niezwykły czas, pełen emocji i wrażeń, niesamowitych doświadczeń i zabawy, ale przede wszystkim głębokich przyjaźni i otwartości na świat. Wszystko to dzięki międzynarodowemu programowi wymiany uczniów i współpracy szkół – Erasmus+.

2

Uczniowie, którzy przyjechali do Braciejówki, to uczniowie z różnych typów szkół i w różnym wieku: od 12 do 16 lat. Bardzo szybko wszystkie narody się zintegrowały i rozpoczęły wspólne działania. Językiem komunikacji był głownie j. angielski, ale młodzież także chętnie nawzajem uczyła się wyrażeń francuskich, niemieckich i polskich. Temat współpracy to: „Dziedzictwo kulturowe przeszłości, teraźniejszości i przyszłości” a temat spotkania dotyczył architektury okolicy – jako wartości ponadczasowej.

3

W ciągu tych kilku dni zarówno uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Braciejówce oraz ich partnerzy zwiedzili wiele miejsc, gdzie mogli szerzej poznać i zaznajomić się z architekturą lokalną. Nad swoimi zadaniami pracowali aktywnie i wyczerpująco w międzynarodowych grupach wykonując różnorodne zadania. Ostatniego dnia odbyło się podsumowujące spotkanie połączone z oficjalnym pożegnaniem. Każda ze szkół miała swój czas na zaprezentowanie wybranego aspektu dziedzictwa kulturowego.

4

Uczniowie szkoły polskiej przedstawili legendę o zamku w Rabsztynie oraz w tradycyjnych strojach krakowskich zatańczyli Krakowiaka. Goście z Francji i Niemiec z żalem i łzami żegnali się ze szkołą w Braciejówce. W podsumowaniu powiedzieli, że cały tydzień pełen atrakcji i wrażeń na długo pozostanie im w pamięci. Przyznali, ze będzie im trudno dorównać szkole w Braciejówce. Było to „top of the top”. Kolejne spotkanie już w maju, tym razem we Francji. Uczniowie nie mogą się już doczekać.

SP w Braciejówce

5

6

7

8

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze