25 maja 1906 r. w Sulisławicach urodził się Władysław Wołkowski, wybitny lecz nieco zapomniany artysta. Olkusz pamięta o nim i szczyci się najbogatszą kolekcją oraz stałą ekspozycją jego dzieł w Dworku Machnickich, należącym obecnie do kompleksu Centrum Kultury MOK. Tam właśnie odbyło się spotkanie z okazji 111. rocznicy urodzin twórcy okrzykniętego Michałem Aniołem od Wikliny.
Jubileusz rozpoczął się od optymistycznych nowin. Dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan po przypomnieniu podejmowanych w przeszłości przedsięwzięć promujących postać i dorobek Władysława Wołkowskiego, w tym ubiegłorocznych obchodów 110. rocznicy jego urodzin, poinformowała zebranych o przyznaniu grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konserwację olkuskiej kolekcji wiklinowych dzieł. Eksponaty wykonane z materiału zdecydowanie mniej trwałego od drewna, wymagają nie tylko bieżącej dbałości, zapewnienia im właściwych warunków przechowywania, ale też okresowych, specjalistycznych renowacji. Dzięki ministerialnemu wsparciu wkrótce zbiory z naszego muzeum zostaną poddane pracom konserwatorskim.
Po wieściach tych Witold Olejarczyk, przyjaciel i kolekcjoner dzieł Władysława Wołkowskiego, podzielił się z uczestnikami spotkania swymi wspomnieniami. Życiorys Michała Anioła od Wikliny mógłby posłużyć za filmowy scenariusz. Znalazłaby się w nim droga chłopskiego syna ze wsi do stolicy, co w międzywojennej Polsce nie było tak proste jak dziś, całkowite poświęcenie twórczej pracy kosztem życia osobistego, niezwykłe artystyczne wizje, zamówienie złożone przez brytyjską monarchinię, złoty medal zdobyty na wystawie światowej w Paryżu i nieszczęśliwa miłość, dla której przeszkodą okazało się nie akceptowane przez rodzinę ukochanej pochodzenie Władysława Wołkowskiego.

Film fabularny o nim jeszcze nie powstał, ale po gawędzie Witolda Olejarczyka goście spotkania obejrzeli poświęcony niezwykłemu artyście film dokumentalny zrealizowany przez krakowski oddział TVP. Wyświetlone zostały też zdjęcia rysunków Władysława Wołkowskiego, projekty wiklinowych płaskorzeźb i dzieł sztuki użytkowej. Dokumentację fotograficzną wykonał zafascynowany twórczością Władysława Wołkowskiego i czerpiący z niej inspiracje artysta Jacek Gądek.

Był też liryczny akcent, swój wiersz związany z bohaterem wieczoru odczytała poetka Anna Piątek, członkini Związku Literatów Polskich i laureatka m. in. Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Urodzinowe spotkanie dało też okazję obejrzenia nowych, podarowanych przez Witolda Olejarczyka eksponatów. Znalazły się wśród nich rysunki Władysława Wołkowskiego oraz prototypy wiklinowych ozdób zatopionych w tworzywie przypominającym bursztyn.
Więcej informacji o Władysławie Wołkowskim i olkuskiej kolekcji jego dzieł znaleźć można na stronie internetowej: http://www.mok.olkusz.pl/index.php/muzea/29-wiklina

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze