logo smp

4 lipca br. minęła 20. rocznica podpisania umowy partnerskiej Olkusza i niemieckiego Schwalbach am Taunus. Okrągły jubileusz jest okazją do wspomnień, ale jednocześnie do pogłębiania współpracy i zacieśniania wzajemnych więzi. 

Obustronne obchody

Na przełomie sierpnia i września 54-osobowa, międzypokoleniowa delegacja mieszkańców ziemi olkuskiej odwiedzi Schwalbach. Na czele wymiany stanie burmistrz Roman Piaśnik, choć największą grupę stanowić będą licealiści, którzy odwiedzą obchodzącą 50. rocznicę istnienia, partnerską szkołę A-E Gymnasium, z którą współpraca trwa nieprzerwanie od 14 lat. W programie najbliższej wizyty za zachodnią granicą znalazła się oficjalna uroczystość jubileuszowa. Olkuska delegacja weźmie udział w programie międzykulturowego, miejskiego festynu, a także w programie edukacyjnym pn. „Uchodźcy w Schwalbach/EU – Spotkajmy się – poznajmy”. Dodatkowo olkuszanie pojadą do Sondershausen w ramach programu edukacyjnego w Turyngii pn. „500 lat reformacji”.

To przed nami, ale część obchodów 20-lecia współpracy partnerstwa w Europie już się zakończyła. Wspólne działania rozpoczął przegląd zespołów rockowych „Rockowisko 2017”, który tradycyjnie 1 maja odbył się w Miejskim Domu Kultury. Wtedy to niemiecki reprezentant Jedeye sięgnął po konkursowe wyróżnienie. W czerwcu do Olkusza przyjechała natomiast młodzież z A-E Gymnasium, która zwiedziła nie tylko Srebrne Miasto, ale także najpiękniejsze zakątki Małopolski.

W ostatnich dniach w Galerii BWA wystąpił niemiecki pianista Michael Dorner z Weimaru. Muzyk koncertuje na całym świecie od trzydziestu lat. W Olkuszu Dorner zaprezentował utwory m.in. Haydna, Rossiniego, Chopina i Gerschwina. Oczarowana publiczność domagała się bisów, a znakomity gość nie dał się o nie długo prosić, po koncercie zachwycając się atmosferą panującą podczas jego występu. Olkusz urzekł go do tego stopnia, że pianista zamierza do naszego miasta jeszcze wrócić.

Dodatkowo w sierpniu na płycie rynku stanie wystawa plenerowa zatytułowana „Schwalbach – Nasz partner w Europie – 20 lat przyjaznej współpracy”. Pomysłodawcą akcji obok Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie” jest olkuski magistrat. Na dokładkę, jesienią na Czarną Górę przyjedzie piłkarska drużyna młodzieżowa ze Schwalbach, aby wziąć udział w międzynarodowym turnieju organizowanym przez OKS Słowik Olkusz.

20 lat historii

Nie byłoby tegorocznego jubileuszu gdyby nie wydarzenia sprzed 20 lat. Schwalbach zwróciło się do polskiej ambasady o pomoc w znalezieniu miasta partnerskiego w naszym kraju. Zaproponowano Olkusz, którego ówczesna władza nie miała wątpliwości, że taki rodzaj współpracy z zachodnim sąsiadem może mieć wymierne korzyści dla obydwu stron. Dokładnie 4 lipca 1997 roku w Schwalbach podpisano układ o partnerstwie obu miast. Kilka tygodni później do Olkusza po raz pierwszy przyjechała grupa niemieckiej młodzieży. Oficjalna ratyfikacja układu partnerskiego przez burmistrzów Andrzeja Ryszkę i Horsta Faesera dokonała się 11 października. W grudniu tego samego roku kontakt nawiązały parafie Dobrego Pasterza w Olkuszu i św. Pankracego w Schwalbach. W następnym roku odbyła się premierowa rewizyta olkuszan u swoich nowych przyjaciół.

Od tamtego czasu współpracują ze sobą nie tylko urzędy, ale również szkoły, stowarzyszenia, instytucje kultury, artyści i mieszkańcy, między którymi nawiązała się prawdziwa przyjaźń. – Początki nie należały do łatwych, bo po obydwu stronach nie brakowało sceptyków. Jak się jednak okazało, nie zabrakło również oddanych sprawie zwolenników, których praca zaowocowała zaangażowaniem się we współpracę całkiem pokaźnego grona społeczników, otwartych na nowe wyzwania. Dzisiaj mówimy zgodnie „było warto!” – zaznacza Genowefa Bugajska, prezes Stowarzyszenia Miasta Partnerskie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze