Około 350 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie miasta i gminy Olkusz uczestniczyło w jubileuszowej, XXX Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży. Na stadionie na Czarnej Górze w Olkuszu uczniowie rywalizowali w biegach, skoku w dal, siatkówce plażowej czy pchnięciu kulą. Zawody zorganizował Szkolny Związek Sportowy w Olkuszu, olkuscy nauczyciele wychowania fizycznego oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Spikerem rozgrywek, zagrzewającym wszystkich zawodników do sportowej rywalizacji, był Marek Krzykawski. Tego dnia wspaniała była nie tylko liczba startujących, ale też pogoda oraz świetna organizacja, dzięki której konkurencje przeprowadzano szybko i sprawnie.

Dzieci i młodzieży do zawodów zachęcać nie trzeba. – Co roku na Spartakiadzie startuje duża liczba uczniów z naszej szkoły i zawsze jest  sporo chętnych do sportowych zmagań z rówieśnikami z innych szkół – uważa Paweł Banyś, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 3 w Olkuszu.
Na stadionie rywalizowali uczniowie z olkuskich SP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9 i 10, a także SP w Gorenicach, Osieku i Zedermanie. W zawodach brali udział gimnazjaliści ze wszystkich olkuskich placówek oraz uczniowie olkuskich szkół ponadgimnazjalnych: I, II i IV LO, ZS nr 1, 3 i 4.
W biegu na 60 m uczennic podstawówek wygrała Aleksandra Ciuba (SP 2) przed Dorotą Wdowik (SP 1) i Aleksandrą Cieślik (SP 9). W gronie chłopców na tym dystansie najlepszy był Damian Kajda (SP 3), który wyprzedził Nikolasa Czaplę (SP 1) i Dominika Zająca (SP 2). W rzucie piłką lekarską 21 rywalek pokonała Klaudia Trepka (SP 5), a kolejne dwa miejsca przypadły Kamili Stanisz (Sp 3) i Weronice Trepce (SP 3). Spośród uczniów podstawówek najlepiej rzucał Kamil Adamowski (SP Osiek), drugi był Tomasz Kajda (SP 3), a trzeci Janub Nazyfi (SP 3).
Zawodnicy rywalizowali również w sztafecie szwedzkiej, tutaj najlepsza okazała się drużyna dziewcząt z SP 3, przed zespołami z SP 4 i SP 1. W tej dyscyplinie najwyżej na podium stanęli chłopcy z SP 1, a obok nich uczniowie z SP 3 i SP Gorenice.  W grze w ringo najlepiej spisały się dziewczyny z SP 4, przed ich koleżankami z SP 9 i SP 2. Ta konkurencja przyniosła pierwsze miejsce uczniom SP 6, a dwa kolejne chłopcom z SP 9 i SP 10.
Gimnazjaliści biegali na dystansie 100 metrów. Najlepszą w gronie dziewcząt była Klaudia Wójcicka (Gim. 4), wyprzedzając uczennice z Gim. nr 3 – Kingę Matusiak i Magdalenę Kabalak. Wśród chłopców najszybciej pobiegł Patryk Musiał z Gim. 2, a za nim na metę wbiegli gimnazjaliści z „Jedynki” – Filip Sibielak i Michał Jarosz. W skoku w dal wygrała Aleksandra Bielak (Gim.1), przed Agatą Łój (Gim. 1) i Martyną Prokop (Gim. 2). W tej dyscyplinie wśród chłopców wygrał Bartłomiej Kaspruk (Gim. 3), drugie miejsce zajął Maciej Wolny (Gim. 2), a trzecie Kamil Cieślik (Gim. 4). Gimnazjaliści ścigali się także w sztafecie szwedzkiej, gdzie najlepsze były dziewczyny z Gim. 4, przed Gim. 3 i Gim. 1, natomiast wśród uczniów pierwsze miejsce wywalczyli zawodnicy Gim. 2, przed Gim. 3 i Gim. 1. W siatkówce plażowej wygrała drużyna z Gim. 2. Kolejne miejsca przypadły Gim. 4, Gim. 3 i Gim. 1.
W kategorii najstarszych sportowców, czyli uczniów szkół średnich, w biegu na 100 m wygrała Beata Grzybowska (ZS 3), przed Wiolettą Nowak (IV LO) i Karoliną Maj (II LO). Spośród chłopców na metę kolejno wbiegli:
Tomasz Smółka (I LO), Rafał Graca (II LO) i Marcin Ślęzak (II LO). W pchnięciu kulą wygrała Magdalena Miszczyk (ZS 1), wyprzedzając Małgorzatę Wójcik (II LO) i Sabinę Durańską (I LO), a w kategorii chłopców zwyciężyli uczniowie IV LO – Wojciech Kasprzyk i Grzegorz Karoń, trzeci był Artur Ohanyan (ZS 3). Uczniowie grali też w triobasket. Tutaj zwyciężyła drużyna dziewcząt z IV LO, przed ZS 3 i ZS 1, a w grupie chłopców zespół z I LO, przed ZS 4 i IV LO.