Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik podjął decyzję o przyznaniu Powiatowi Olkuskiemu 500 tys. zł dotacji na zakup nowej karetki pogotowia ratunkowego. Wkrótce mają zostać uregulowane związane z tym formalności. Nowy ambulans ma zostać zakupiony do końca bieżącego roku.

Temat zakupu nowego ambulansu ratowniczego dla olkuskiego szpitala stanowił przedmiot zainteresowania olkuskich polityków od niespełna roku. Przypomnijmy, że na przełomie 2016 i 2017 roku do dziesięciu małopolskich powiatów trafiło 18 nowych karetek. Osiem pojazdów pozostało w Małopolsce po Światowych Dniach Młodzieży, a pozostałych 10 zakupiono dzięki wsparciu finansowemu wojewody. Dotacja na zakup jednej karetki wynosiła do 400 tys. zł. Powiat olkuski został w tym rozdaniu pominięty.

Jak informują pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, sytuacja ta spowodowana była ograniczoną ilością środków w budżecie przeznaczonym na ten cel. Doposażenie dysponentów systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne podzielono więc na dwa etapy realizacji.

W tym celu przeprowadzono szereg analiz, które miały zdiagnozować potrzeby związane z użytkowanym taborem. Brano pod uwagę nie tylko stan zużycia pojazdów, ale także częstotliwość wyjazdów karetek, wielkość obsługiwanej populacji oraz możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na wsparcie działalności podmiotu leczniczego.

Zakup ambulansu sanitarnego dla Nowego Szpitala w Olkuszu zakwalifikowano do drugiego etapu, który miał zostać zrealizowany w razie pozyskania dodatkowych funduszy w ramach oszczędności budżetowych lub ze źródeł zewnętrznych. Środki te udało się wygospodarować właśnie teraz.

– To kolejna bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców. Po wielu staraniach i rozmowach z wojewodą Piotrem Ćwikiem, otrzymałem informację, że będziemy mieli nową karetkę. Przekonałem wojewodę, że chociaż olkuski SOR znajduje się w grupie Nowy Szpital, to nowa karetka powinna służyć wszystkim potrzebującym. Jej zakup spowoduje, że bezpieczeństwo naszych mieszkańców znacząco wzrośnie – komentuje w mediach społecznościowych poseł Jacek Osuch.

Olkuskie starostwo musi teraz wystosować do Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oficjalny wniosek o zwiększenie budżetu powiatu o kwotę konieczną na sfinansowanie nowego ambulansu. Koszt zakupu pojazdu nie może przekroczyć 500 tys. zł. Karetka powinna też mieć odpowiednie wyposażenie, zgodne z obowiązującymi standardami.

– W imieniu społeczności powiatowej dziękuję wszystkim, którzy wspierali realizację tego projektu. Nie sposób nie wymienić obecnego wojewody Piotra Ćwika, posła Jacka Osucha oraz radnego Rady Powiatu w Olkuszu Mateusza Liszki. Podziękowania należą się także autorowi projektu, byłemu wojewodzie Józefowi Pilchowi – wymienia olkuski starosta, Paweł Piasny.

Ambulans stanowić będzie własność olkuskiego szpitala, należącego do Powiatu Olkuskiego. Pojazd, podobnie jak większość szpitalnego majątku, dzierżawiony będzie przez spółkę Nowy Szpital w Olkuszu, zarządzającą powiatową lecznicą.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kowalski
Jan Kowalski
4 lat temu

Troszkę inaczej podziękował pan Paweł Piasny: „Nie sposób nie wymienić… także naszego Mateusza”. Zabrakło, że jest radnym i przede wszystkim nazwiska – Liszka. Ale to już klasyk ze strony starosty.