pieniądze3

Piąty rok z rzędu na realizację zadania „Wspieranie rozwoju sportu” gmina Olkusz przeznaczy 700 tysięcy złotych. Pieniędzy z miejskiej kasy przyznawanych na zasadzie dotacji celowych doczeka się siedemnaście podmiotów reprezentujących dziesięć dyscyplin.

SPR Olkusz niekwestionowanym liderem

Już po raz kolejny w nadchodzących miesiącach najwięcej środków trafi na konto Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz, gdzie w szczypiorniaka gra przeszło 150 osób, z czego zdecydowana większość to młodzież szkolna. Klubowi działacze podkreślają rolę szkolenia od najmłodszych lat, głównie w swoich wychowankach upatrując zawodniczki aspirujące do gry w pierwszej drużynie. A ta obecnie w tabeli I Ligi Kobiet zajmuje wysokie 3. miejsce, wciąż zachowując realne szanse na udział w barażach o PGNiG Superligę. SPR w obecnym roku wzorem ubiegłych lat otrzyma wsparcie w wysokości 250 tys. zł. Jak uczy niedawna przecież historia, ta kwota przy wsparciu sponsorów wystarcza na funkcjonowanie na zapleczu Superligi i prowadzenie drużyn młodzieżowych, jednak w perspektywie sportowego awansu staje się kroplą w morzu ekstraklasowych potrzeb. Co w chwili, kiedy nadarzy się szansa gry z najlepszymi zespołami w Polsce? Na dzisiaj trudno odpowiedzieć na to pytanie.

„Piłka nożna, spać nie można”

Zgodnie z powyższym cytatem najwięcej emocji i uczestników zajęć nie tylko w Olkuszu, ale i okolicznych miejscowościach przyciąga najpopularniejsza gra zespołowa w naszym kraju – piłka nożna. Z grona futbolowych klubów – a jest ich sześć – największe pieniądze rzędu 80 tys. zł otrzymał zbliżający się do setnych urodzin KS Olkusz. Dorośli piłkarze z Czarnej Góry rundy jesiennej nie mogą zaliczyć do udanych, bowiem na półmetku sezonu w krakowskiej klasie okręgowej zamykają tabelę. Kiepskie humory związane z seniorską niemocą Roman Madej i jego współpracownicy rekompensują sobie nieco poprzez utworzenie w klubie akademii dla najmłodszych adeptów. Drudzy pod względem wysokości dotacji są gracze Spójni Osiek – Zimnodół – Zawada. Konto ich klubu zostanie zasilone łączną kwotą 70 tys. zł. Spójnia to obecnie najwyżej sklasyfikowana drużyna z gminy Olkusz. Podopieczni trenera Michała Kordaszewskiego zimę spędzają na 5. miejscu w „okręgówce”. Niepisane podium wśród klubów piłkarskich zamyka Olkuski Klub Sportowy Słowik, który specjalizuje się w szkoleniu dzieci i młodzieży. OKS obchodzący w tym roku jubileusz 10-lecia działalności, na rozwój klubowych struktur w trzech transzach otrzyma z budżetu gminy dokładnie 58 tys. zł. Następni w kolejce po gminne środki są przedstawiciele klubów z Klasy A – Błysk Zederman (38 tys. zł) i Leśnik Gorenice (30 tys. zł). Symboliczne 2,5 tys. zł trafi natomiast do ULKS „Grafit” Bogucin Mały na całoroczne utrzymanie obiektu sportowego przy wiejskiej świetlicy.

Monopol na szachy, akrobatykę, pływanie i modelarstwo

Choć w Olkuszu oficjalnie funkcjonują dwa ośrodki, w których szkoli się młodych akrobatów sportowych, to jednak wsparcie z miejskiej kasy w tym roku otrzymali jedynie uczestnicy zajęć Uczniowskiego Klubu Sportowego Korona – 39 tys. zł. O tysiąc złotych więcej (40 tys.) wyniosła za to dotacja dla młodych szachistów Czarnego Konia, tak bardzo przecież zasłużonych dla lokalnej społeczności. Docenieni czuć mogą się również olkuscy pływacy z UKS Omegi, którzy swoją pracą i sukcesami w opinii urzędników zasłużyli sobie na dotację w kwocie 35 tys. zł. W tegorocznym zestawieniu nie zabrakło również modelarzy z sekcji olkuskiego Kłosa (15 tys. zł).

Podziały na bieżni wciąż aktualne

Przy okazji tegorocznego podziału środków na wspieranie rozwoju sportu wróciły spekulacje dotyczące potrzeby istnienia w Olkuszu trzech klubów lekkoatletycznych. Łącznie na „królową sportu” z gminnego budżetu zostanie przeznaczone 26 tys. zł, z czego najwięcej – 16 tys. otrzymają zawodnicy Kłosa. Po 5 tys. uzyskali natomiast działacze KS-u oraz MUKS Ilkusa.

Symboliczne wsparcie dla karateków, siatkarzy i wu-shu

W takich kwestiach należy właśnie rozpatrywać kwoty przyznane pozostałym zawodnikom. Siatkarze ze szkolnej „Trójki” na młodzieżową rywalizację uzyskali 7 tys. zł, adepci japońskiego karate ciut więcej – 7,5 tys. natomiast ludzie związani z wywodzącym się z dalekich Chin wu-shu 2 tys. zł.

Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz (piłka ręczna)             250 tys. zł

KS Olkusz (piłka nożna)                                                                80 tys. zł

LKS Spójnia Osiek-Zimnodół-Zawada (piłka nożna)              70 tys. zł

OKS Słowik Olkusz (piłka nożna)                                                58 tys. zł

UKS Czarny Koń Olkusz (szachy)                                                40 tys. zł

UKS Korona Olkusz (akrobatyka sportowa)                              39 tys. zł

LKS Błysk Zederman (piłka nożna)                                            38 tys. zł

UKS Omega Olkusz (pływanie)                                                   35 tys. zł

LKS Leśnik Gorenice (piłka nożna)                                            30 tys. zł

LKS Kłos Olkusz (lekkoatletyka)                                                16 tys. zł

LKS Kłos Olkusz (modelarstwo)                                                 15 tys. zł

Jurajski Klub Oyama Karate Olkusz (karate)                           7,5 tys. zł

UKS Trójka Olkusz (siatkówka)                                                     5 tys. zł

KS Olkusz (lekkoatletyka)                                                              5 tys. zł

MUKS Ilkus Olkusz (lekkoatletyka)                                             5 tys. zł

ULKS Grafit Bogucin Mały (piłka nożna)                                 2,5 tys. zł

LKS Kłos Olkusz (wu-shu)                                                             2 tys. zł

Piotr Kubiczek Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze