Olkusz

Przestępcy działający metodą „na wnuczka” wciąż oszukują seniorów. W dniu 16.10. br. wyłudzono w ten sposób pieniądze od 89-letniej mieszkanki powiatu olkuskiego. Seniorka, z którą skontaktował się oszust i przedstawił za siostrzeńca, straciła oszczędności swojego życia. Teraz sprawą zajmują się policjanci.

Jednym z najczęstszych przestępstw, dokonywanych na szkodę seniorów, jest oszustwo „metodą na wnuczka”. Przy tego rodzaju zdarzeniach, starsze osoby tracą zazwyczaj oszczędności całego życia. Pomimo licznych apeli oraz szeroko zakrojonych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, Policja każdego dnia odnotowuje przypadki takich oszustw. Dlatego po raz kolejny  przypominamy o zachowaniu ostrożności w takich sytuacjach i przypominamy o zachowaniu ostrożności. 

Schemat działania oszustów jest zwykle podobny. Dzwonią  do przypadkowych osób, wybieranych często z książki telefonicznej. Podczas rozmowy udają zdenerwowanie, które ma udzielić się starszej osobie i zmusić ją do natychmiastowego działania.  Często  oszust podaje się za krewnego, np. wnuczka, syna, kuzyna, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Kolejno naciągacze udzielają instruktażu dotyczącego przekazania pieniędzy. Najczęściej informują, że po pieniądze zgłosi się  jakiś znajomy. W przypadku 89-latki było podobnie. Na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który powiadomił, że jej bliski spowodował wypadek samochodowy, w którym zginęła ciężarna. Rozmowa przebiegała dynamicznie i nerwowo. Kobieta sama wskazała swojego krewnego i w tym momencie usłyszała głos w słuchawce, który był bardzo zbliżony do głosu jej siostrzenica. Oszust potwierdził tę wersję i prosił o pomoc finansową, by uniknąć kary więzienia. Kobieta zgodziła się, ufając, że pomaga bliskiemu, i w mieszkaniu przekazała wskazanemu mężczyźnie 150 tysięcy i złotą biżuterię. Tym sposobem 89-latka straciła dorobek swojego życia. Sprawa trafiła na Policję.

Seniorze jeżeli dzwoni do Ciebie krewny i informuje Cię, że:

1) jest w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje pieniędzy;

2) uczestniczył w wypadku drogowym;

2) prosi o pomoc finansową.

Rozłącz się – to może być oszust.

Zapamiętaj, bądź ostrożny w kontakcie z obcą osobą:

1) nie działaj w pośpiechu!

2) upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny — zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim;

3) poinformuj Policję o takiej sytuacji, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze