Bukowno

Po zakazie wstępu na część cmentarza w Bolesławiu, niestety przyszedł czas na Bukowno: administracja tamtejszej nekropolii podjęła decyzję o ograniczeniu dostępu do części cmentarza z powodu narastającego podnoszenia się poziomu wód gruntowych. Taki stan rzeczy zagraża bowiem stabilności gruntu oraz bezpieczeństwu odwiedzających.

Decyzję o wprowadzeniu zakazu podjęto na podstawie zarządzenia administratora cmentarza z dnia 3 stycznia 2025 roku. Dzień wcześniej odbyło się natomiast posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego przedstawiciele instytucji naukowych i administracyjnych oraz lokalnych władz szczegółowo omówili bieżącą sytuację oraz możliwe rozwiązania: wyniki badań hydrogeologicznych przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny potwierdziły, że wzrost poziomu wód jest związany z wypełnianiem się leja depresyjnego, powstałego po zakończeniu działalności górniczej kopalń ZGH Bolesław.

Hydrogeolodzy wskazali, że poziom wód gruntowych w rejonie cmentarza waha się od 2,74 do nawet 1,02 metra poniżej powierzchni terenu, a proces wypełniania leja depresyjnego nie został jeszcze zakończony. W odpowiedzi na to zagrożenie, administrator cmentarza wyznaczył oraz odpowiednio oznaczył obszar, na którym wprowadzono zakaz wstępu: ograniczenia obowiązują do odwołania i obejmują również konieczność uzgadniania z administracją obiektu pochówków oraz dochówków w tej części nekropolii.

Podczas wspomnianego posiedzenia kryzysowego Burmistrz Miasta Bukowno Marcin Cockiewicz omówił wyniki ekspertyz hydrogeologicznych oraz propozycje działań naprawczych. Rozważano trzy główne rozwiązania: budowę rowów opaskowych z drenażem francuskim, ciągłe pompowanie wody za pomocą zespołu studni odwodnieniowych oraz podniesienie terenu cmentarza poprzez nawiezienie materiału ziemnego. Po szczegółowej analizie, za najskuteczniejszy i najszybszy sposobu odwodnienia uznano instalację studni głębinowych.

Przedstawiciele instytucji zaangażowanych w proces inwestycyjny, takich jak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Nadzór Budowlany czy Inspekcja Sanitarna, zadeklarowali pełne wsparcie w uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń: działania krótkoterminowe, mające na celu stabilizację sytuacji, zostaną następnie uzupełnione o plany długoterminowe, w tym także wyznaczenie nowej lokalizacji dla cmentarza komunalnego. Decyzje o lokalizacji obecnej nekropolii, podejmowane w latach 80′ i 90′ XX wieku, były bowiem uzależnione od ówczesnych warunków hydrogeologicznych, które uległy zmianie poprzez odpompowywanie wody z kopalń.

Obecnie, w związku z zakończeniem działalności górniczej, naturalne procesy przywracają jednak pierwotne poziomy wód gruntowych, co prowadzi do podtopień. Władze miasta deklarują zatem chęć rozpoczęcia prac nad wskazaniem odpowiedniego terenu pod nowy cmentarz oraz przygotowaniem wymaganej dokumentacji planistycznej: projekt ten ma na celu zapewnienie mieszkańcom Bukowna bezpiecznego miejsca pochówku ich bliskich na długie lata.

Niemniej, warto pamiętać, że podobne problemy dotknęły w ubiegłym roku mieszkańców Bolesławia, gdzie, z powodu ujawniających się skutków historycznej działalności górniczej, konieczne było wygrodzenie oraz zamknięcie części tamtejszej nekropolii. W świadomości mieszkańców nadal rezonują również obrazy z relacji telewizyjnych w pobliskiej Trzebini, gdzie we wrześniu 2022 roku, na cmentarzu zapadła się ziemia, a powstały lej wchłonął ponad 40 grobów. Władze Bukowna apelują zatem o wyrozumiałość oraz cierpliwość w stosunku do wprowadzonych ograniczeń. Wszystkie podejmowane działania mają bowiem na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz ochronę miejskiej infrastruktury. Osoby posiadające pytania lub wątpliwości co do zarządzenia o zakazie wstępu na część cmentarza w Bukownie, mogą kontaktować się z administracją cmentarza pod numerem telefonu 502 537 264 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, pod adresem cmentarz@mzgk.miastobukowno.pl.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze