Olkusz
23 czerwca 2026 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Olkuszu radni udzielili burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu Gminy Olkusz za 2025 rok.
Jednym z najważniejszych punktów XVIII sesji Rady Miejskiej w Olkuszu było rozpatrzenie Raportu o stanie Gminy Olkusz za 2025 rok. Po przedstawieniu raportu odbyła się debata, w której uczestniczyli radni, a następnie przeprowadzono głosowanie nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 17 radnych, przeciw było 3 radnych.
Kolejnym istotnym punktem obrad było rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu za 2025 rok wraz ze sprawozdaniem finansowym. Rada Miejska zapoznała się również z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, która nie wniosła zastrzeżeń do sposobu prowadzenia gospodarki finansowej Gminy Olkusz. Po przeprowadzeniu procedury radni udzielili burmistrzowi absolutorium za wykonanie budżetu. W tym przypadku również za uchwałą głosowało 17 radnych, przy 3 głosach wstrzymujących się.
W swoim wystąpieniu burmistrz Roman Piaśnik podkreślił, że dochody Gminy Olkusz w 2025 roku przekroczyły 325 milionów złotych. Zwrócił uwagę na konsekwentnie realizowaną politykę ograniczania zadłużenia, dzięki której po kolejnych wykupach obligacji zadłużenie gminy utrzymane zostało na bardzo niskim poziomie. Burmistrz przypomniał również, że w 2025 roku na inwestycje przeznaczono ponad 40 milionów złotych. Środki te pozwoliły kontynuować modernizację infrastruktury drogowej, rewitalizację olkuskiej starówki, inwestycje w obiektach oświatowych i świetlicach wiejskich oraz przedsięwzięcia służące poprawie jakości przestrzeni publicznej.
Burmistrz zwrócił także uwagę na wyzwania związane z finansowaniem oświaty. Wydatki na edukację wyniosły blisko 137 milionów złotych i po raz kolejny stanowiły największą pozycję w budżecie gminy. Podkreślił jednocześnie, że mimo rosnących kosztów funkcjonowania samorządów gmina skutecznie pozyskiwała środki zewnętrzne na realizację inwestycji.
Bardzo dziękuję za udzielone mi absolutorium. To efekt naszej wspólnej i merytorycznej pracy na rzecz rozwoju Miasta i Gminy Olkusz. Dziękuję Państwu radnym za zaangażowanie i konstruktywne podejście. Dziękuję kierownictwu i pracownikom Urzędu oraz dyrektorom i pracownikom naszych jednostek za codzienny wysiłek, a przede wszystkim Mieszkańcom za wsparcie i wiarę w to, że razem możemy więcej – mówił burmistrz Roman Piaśnik po głosowaniu.
Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

















