100 urodziny kantora5

W ubiegły piątek, 17 kwietnia br., w Centrum Kultury MOK otwarta została wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora. Składają się na nią dzieła plastyczne tego wybitnego artysty, eksponaty z założonego przez niego teatru Cricot 2, a także zainspirowane jego dokonaniami prace malarza Stanisława Wywioła.

Wystawa „Ku pamięci…” jest częścią olkuskich rocznicowych obchodów, w ramach których zaplanowane zostały też wykłady i warsztaty artystyczne.

Goście znający dorobek jednego z największych polskich twórców XX wieku nie powinni być zaskoczeni tym, co zastali wchodząc w piątkowy wieczór do budynku przy ul. Szpitalnej 32. A jednak, zanim rozpoczął się wernisaż, jeszcze przed zwiedzeniem wystawy, co rusz można było usłyszeć komentarze dotyczące… wystroju wnętrz. Sprowokowały je obecne nawet w korytarzu, specjalnie na tę okazję wykonane instalacje, których wymowę podkreślał panujący w pomieszczeniach półmrok. Za stworzenie nastroju wprowadzającego zwiedzających w nastrój odpowiedni dla okoliczności, w atmosferę sztuki Tadeusza Kantora, dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan podziękowała autorkom aranżacji wystawy: Klaudii Zub-Piechowicz oraz Wioletcie Sarocie-Stach. Z kolei za sprawą Grzegorza Pałki goście wernisażu mieli sposobność oglądać na ekranie montaż fragmentów sztuk Tadeusza Kantora zarejestrowanych na taśmach filmowych.

100 urodziny kantora1

Podczas oficjalnego otwarcia prezentacji dyrektor Grażyna Praszelik-Kocjan przypomniała też dokonania urodzonego 100 lat temu w Wielopolu Skrzyńskim, podziwianego przez cały świat reżysera, scenografa, a także malarza i grafika, który inspirował m. in. olkuskiego artystę i pedagoga Stanisława Wywioła. Na wystawę „Ku pamięci…” składają się przekazane przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” w Krakowie eksponaty, dzieła z prywatnej kolekcji, a także obrazy Stanisława Wywioła stworzone pod wpływem jego fascynacji dokonaniami twórcy „Umarłej klasy”. O inspiracjach tych opowiadał podczas wernisażu autor obrazów, na których odnaleźć można wpływy manifestów artystycznych Tadeusza Kantora oraz dostrzec postać reżysera pośród symboli jego nieśmiertelnych teatralnych dzieł.

100 urodziny kantora6

– Przekazałem na tę wystawę prace Tadeusza Kantora i inspirowane jego twórczością własne prace nie tylko po to, żeby je po prostu pokazać, ale przede wszystkim dlatego, by za ich pomocą pobudzić zainteresowanie tym genialnym artystą – powiedział Stanisław Wywioł podczas wernisażu wystawy. Prezentacja ta, zorganizowana przez olkuski MOK we współpracy z krakowską „Cricoteką”, osiągnęła swój cel już pierwszego dnia. 17 kwietnia pawilon Centrum Kultury MOK wypełnili licznie przybyli artyści, animatorzy kultury, miłośnicy sztuki.

100 urodziny kantora9

Wystawa ta, to jednak jeszcze nie wszystko, co zaplanowane zostało w Olkuszu dla uczczenia 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora. W ich ramach wykłady wygłosi prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr hab. Marek Pieniążek, autor publikacji o twórczości Tadeusza Kantora i pracownik „Cricoteki”. Artystyczne warsztaty poprowadzi Stanisław Wywioł. Będą też zajęcia teatralne, a wśród zaproszonych przez olkuski MOK twórców będzie jeden z bliskich współpracowników Tadeusza Kantora. O szczegółach kolejnych wydarzeń informować będziemy w odrębnych komunikatach.

Wystawę „Ku pamięci…” oglądać można w pawilonie Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 do 15 czerwca 2015 r. Zapraszamy.

MOK Olkusz

100 urodziny kantora

100 urodziny kantora2

100 urodziny kantora3

100 urodziny kantora4

100 urodziny kantora7

100 urodziny kantora8

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
GrzegorzP.
GrzegorzP.
9 lat temu

[quote name=”ssss”]Znowu puszenie się i wyolbrzymianie imprezy. Kiedy wreszcie wyjdą na zewnątrz i zaczną coś robić dla szerszej publiki. Zamknęli się w 4 ścianach i żyją jak w kokonie, biorą pensje i jest im dobrze. To jest żadna kultura i promocja miasta.[/quote]

Sprowadzenie Kantora do Olkusza. Zrobienie wystawy. Wykłady o Kantorze.
I to nie jest kultura? Ciekawe. Ale z drugiej strony… Jak ludzie mają postrzegać takie eventy jako wydarzenia kulturalne, skoro żaden z przedstawicieli władz olkuskich na wystawę nie dotarł? Za to z pewnością otwarcie skateparku czy inne „atrakcje” o randze dni olkusza z gwiazdami i konkursami wielkiego formatu są propagowane. Jaka publika, taka kultura.

ss
ss
9 lat temu

[quote name=”felik100″]Oni nie u mną robić imprez masowych 😆 :D[/quote]
Ale znają ortografię 😀

felik100
felik100
9 lat temu

Oni nie u mną robić imprez masowych 😆 😀

ss
ss
9 lat temu

[quote name=”ssss”]Znowu puszenie się i wyolbrzymianie imprezy. Kiedy wreszcie wyjdą na zewnątrz i zaczną coś robić dla szerszej publiki. Zamknęli się w 4 ścianach i żyją jak w kokonie, biorą pensje i jest im dobrze. To jest żadna kultura i promocja miasta.[/quote]
No tak – wypożyczenie eksponatów z Ciricoteki, warsztaty dla dzieci i młodzieży to puszenie się i wyolbrzymianie 😉 Lepiej zrobić przegląd kapel weselnych – nie będzie trzeba myśleć.

ssss
ssss
9 lat temu

Znowu puszenie się i wyolbrzymianie imprezy. Kiedy wreszcie wyjdą na zewnątrz i zaczną coś robić dla szerszej publiki. Zamknęli się w 4 ścianach i żyją jak w kokonie, biorą pensje i jest im dobrze. To jest żadna kultura i promocja miasta.

ss
ss
9 lat temu

Gratuluję bardzo ciekawej aranżacji wystawy i samego wernisażu. Naprawdę warto było przyjść w piątek do cegielni.