orbita cup 5

Wisła Kraków wygrała mocno obsadzony, międzynarodowy turniej Orbita Cup w kategorii U-13. Gospodarze, Orbita Bukowno, zakończyli rywalizację na trzecim miejscu, ale z satysfakcją, że byli jedynym zespołem, którego Białej Gwieździe nie udało się pokonać. Srebrne medale dla Węgrów z FC Budapeszt.

Całodniowy turniej toczony przy wspaniałej, wiosennej pogodzie na głównej płycie stadionu MOSiR miał kilka momentów kluczowych. Na inaugurację gospodarze zmierzyli się z węgierskim FC Budapeszt. Oba zespoły znają się już dość dobrze, bo stoczyły kilka potyczek, których wynik z reguły oscylował wokół remisu. Tym razem gospodarzy jednak wyraźnie zjadła trema i dali się zdominować silniejszej fizycznie drużynie węgierskiej dopingowanej przez sporą grupkę przybyłych z Budapesztu kibiców.

orbita cup 2

Węgrzy zasłużenie wygrali 2:0 i złapali wiatr w żagle. Wszystko układało się po ich myśli aż do ostatniej minuty meczu z Wisłą. Wtedy krakowianie szybko rozegrali rzut wolny, poczym ładnym strzałem sprzed pola karnego udało im się zaskoczyć, potężnego prawie jak Manuel Neuer, bramkarza rywali. Węgrzy byli załamani i wściekli jednocześnie, bo remis z Wisłą, która wcześniej zgubiła punkty w bezbramkowym meczu z Orbitą, w zasadzie dawał im otwartą drogę do wygrania całej imprezy, a tak wszystkie karty przeszły w ręce krakowian.

orbita cup 3

Tymczasem po falstarcie z meczu na mecz rozkręcała się Orbita. Po remisie z Wisłą, pokonała 1:0 Śląsk Wrocław i podzieliła się punktami z Rekordem Bielsko Biała. To oznaczało, że ma szanse zająć miejsce na podium, ale musi pokonać GKS Katowice i liczyć na wygraną Wisły z Rekordem. Mecz z GKS-em był bardzo dramatyczny i rozpalił emocje kibiców obydwu drużyn. Orbita wyraźnie przeważała, zamykała katowiczan długimi fragmentami na ich połowie, ale gol wpaść nie chciał. W końcu pięć minut przed końcem, gdy gospodarze wywalczyli rzut rożny, trener Orbity Radim Zouhar wpuścił na boisko Antka Olka. Ten wszedł na murawę, pobiegł w pole karne, tam wyskoczył najwyżej do dośrodkowania i kapitalnym uderzeniem głową wpakował piłkę pod poprzeczkę bramki gości.

orbita cup 4

Radość gospodarzy nie trwała jednak długo. Katowiczanie wznowili od środka, zaatakowali, bramkarzowi Orbity brakło zdecydowania przy wyjściu z bramki i było 1:1. Miejscowi nie przestali jednak wierzyć. Atakowali do końca i gdy stopery wskazywały ostatnią minutę dopięli swego. Znów Antek Olek kapitalnie wyszedł do prostopadłego zagrania Marcina Rasały, znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, posłał piłkę pod jego brzuchem, i po chwili utonął w objęciach szczęśliwych kolegów.

orbita cup 6

W kolejnym meczu Wisła nie zmarnowała szansy i pokonała 2:0 Rekord zapewniając sobie zwycięstwo w całym turnieju, a gospodarzom brązowe medale. Piłkarzem turnieju trenerzy i organizatorzy wybrali zawodnika Orbity Antoniego Olka. Najlepszym bramkarzem został Abel Meszlenyi z FC Budapeszt, a królem strzelców imprezy zawodnik krakowskiej Wisły Adrian Mirecki, zdobywca pięciu bramek. Organizatorzy serdecznie dziękują za zabezpieczenie imprezy Nowemu Szpitalowi w Olkuszu i Komendzie Powiatowej Policji.

orbita cup 7

25.04.2015 Bukowno, Stadion MOSiR
ORBITA CUP 2015 U-13
WYNIKI:
I kolejka: Orbita Bukowno – FC Budapeszt 0:2, Śląsk Wrocław – Rekord Bielsko Biała 0:1, Wisła Kraków – GKS Katowice 3:0;
II kolejka: FC Budapeszt – Rekord 1:0, Orbita – Wisła 0:0, GKS – Śląsk 1:0;
III kolejka: Wisła – FC Budapeszt 1:0. Rekord – GKS 1:0, Orbita – Śląsk 1:0;
IV kolejka: FC Budapeszt – GKS 3:0, Orbita – Rekord 0:0, Wisła – Śląsk 3:1;
V kolejka: Orbita – GKS 2:1, Rekord – Wisła 0:2, Śląsk – FC Budapeszt 0:0.