Nowoczesna sortownia śmieci, która od niespełna półtora roku powstaje na terenie wysypiska śmieci w Bolesławiu, jest już prawie na ukończeniu. Nowa inwestycja ma zwiększyć ilość surowców wtórnych odzyskiwanych ze śmieci, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości odpadów komunalnych przekazywanych na składowisko. Ze względu na procesy, które będą stosowane na stacji, powinny również zmniejszyć się ewentualne uciążliwości zapachowe.
Przypomnijmy, że w lutym 2014 roku przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali w Staropolskim Dworku w Krzykawie umowę z Zakładem Gospodarki Komunalnej „Bolesław” Sp. z o.o., w której 100% udziałów ma gmina Bolesław. Umowa dotyczyła budowy nowoczesnej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
Inwestycja obliczona na około 28,6 milionów złotych uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie wyniosło niespełna 70 % tej kwoty, czyli około 16 mln zł. Na nową sortownię został zagospodarowany obszar 1 hektara, na którym powstała hala o wymiarach 80 x 30 x 9,5 metra.
– Oczywiście powstanie stacji segregacji w Zakładzie Gospodarki Komunalnej „Bolesław” jest niewątpliwie dużym i kosztownym przedsięwzięciem. Inwestycja powstała dzięki finansowemu wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bez zewnętrznej pomocy finansowej przedsięwzięcie byłoby niemożliwe do realizacji. Po całkowitym zakończeniu tej inwestycji i uruchomieniu wszystkich procesów zakład będzie jednym z nowocześniejszych w branży segregacji i składowania odpadów komunalnych w Polsce – komentuje Krzysztof Dudziński, wójt gminy Bolesław.
Docelowo nowy obiekt ma być uruchomiony we wrześniu. Termin ten podyktowany jest wejściem w życie nowego prawa, które określa normy odzysku. Wysypisko, chcąc utrzymać pozycję regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów w województwie małopolskim, musiało się więc do tych norm dostosować.
– Wysypisko musi systematycznie dostosowywać się do coraz bardziej rygorystycznych wymagań i norm oraz rozwijającego się rynku odpadów komunalnych. Na pewno dzięki stacji będziemy zakładem, który może dumnie powiedzieć, że odpady komunalne segregowane i składowane w Bolesławiu nie zagrażają środowisku naturalnemu. Jednocześnie będziemy nadal inwestować środki w jego dalszy rozwój tj. w odgazowanie pozostałej części składowiska (w chwili obecnej bez instalacji odgazowania), zamknięty zbiornik odcieków oraz podniesienie rzędnych składowiska – mówi wójt.
Szacuje się, że bolesławskie wysypisko będzie działało jeszcze przynajmniej przez 25 lat. Rocznie trafia tam około 41 tysięcy ton odpadów niesegregowanych. Do tej pory poziom odzysku z odpadów komunalnych wynosił niespełna 30%. Po modernizacji współczynnik ten wzrośnie do ponad 40%.
Na dzień dzisiejszy obsługuje ono gminy Alwernia i Sułoszowa oraz wszystkie gminy powiatu olkuskiego za wyjątkiem Klucz. Po modernizacji moce przerobowe wysypiska szacowane są na możliwość obsługi około 180 tysięcy mieszkańców.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt działalności ZGK „Bolesław”. To aspekt społeczny. Modernizacja wysypiska wiąże się także z tworzeniem nowych miejsc pracy. Docelowo zakład ma przyjąć dwudziestu nowych pracowników.
– Dążymy do tego, aby pracownicy zatrudnieni w zakładzie czuli stabilizację. W tym tygodniu w naszym zakładzie rozpocznie pracę dziewięć nowych osób – dodaje Dudziński.
Większość śmieci ich „wytwórcy” powinni sortować póki są na wylocie z gospodarstw domowych. Nawet nie trzeba by było się wykosztowywać na sortownie na taką skalę a jedynie magazyny surowców wtórnych i stacje utylizacji biologicznych odpadów.
[quote name=”.”]Czy wśród komentujących jest ktoś, kto nie wytwarza w swoim domu śmieci? Na pewno nie. To wysypisko jest nam wszystkim jednakowo potrzebne, więc o czym mowa? Będzie coś paskudnie capić – trzeba interweniować, pisać, przypominać itp. Jest nowa sortownia – cieszmy się i życzmy sobie, aby działała jak najlepiej, bo bez sprawnego, nowoczesnego wysypiska nikt z nas nie wyrobi – zagrzebiemy się w śmieciach niczym neapolitańczycy. Nie rozumiem, co tu można krytykować i nad czym się faflać.[/quote]
Z sortowni ucieszę się wtedy, gdy przestaną śmierdzieć stare nieprzysypane prawidłowo śmieci.
Niech wójt Dudziński zamiast chwalić się sortownią rozwiąże wreszcie stary problem.
[quote name=”.”]Czy wśród komentujących jest ktoś, kto nie wytwarza w swoim domu śmieci? Na pewno nie. To wysypisko jest nam wszystkim jednakowo potrzebne, więc o czym mowa? Będzie coś paskudnie capić – trzeba interweniować, pisać, przypominać itp. Jest nowa sortownia – cieszmy się i życzmy sobie, aby działała jak najlepiej, bo bez sprawnego, nowoczesnego wysypiska nikt z nas nie wyrobi – zagrzebiemy się w śmieciach niczym neapolitańczycy. Nie rozumiem, co tu można krytykować i nad czym się faflać.[/quote]
Lokalizacja i technologia są chybione bo są uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, może zrozumiesz jeżeli ktoś ci nafafla pod drzwiami i zabroni posprzątać czy zabezpieczyć a pozwoli interweniować, pisać, przypominać …
Czy wśród komentujących jest ktoś, kto nie wytwarza w swoim domu śmieci? Na pewno nie. To wysypisko jest nam wszystkim jednakowo potrzebne, więc o czym mowa? Będzie coś paskudnie capić – trzeba interweniować, pisać, przypominać itp. Jest nowa sortownia – cieszmy się i życzmy sobie, aby działała jak najlepiej, bo bez sprawnego, nowoczesnego wysypiska nikt z nas nie wyrobi – zagrzebiemy się w śmieciach niczym neapolitańczycy. Nie rozumiem, co tu można krytykować i nad czym się faflać.
Jak śmierdziało, tak dalej będzie śmierdzieć!!!
Nowe śmieci (być może) będą podsuszone i wtedy (być może) będą śmierdzieć mniej, ale TO co już jest tam w dole i tak zionie smrodem po całej okolicy, dalej tam będzie i dalej będzie zionąć.
20 żuli poprosze 😆
[quote name=”Młody”]Bolesław Wstydliwy od którego wieś ta nazwę w 1279 roku przyjęła pewnie by się spalił ze wstydu że po tylu wiekach będzie to śmietnik całego województwa a może i regionu, Europy czy nawet światowy, a nie dumny że coraz więcej śmieciarzy zatrudnia a mieszkańcy już nawet smrodu nie czują …[/quote]
a smród sięga Olkusza……Wyrazy współczucia dla mieszkańców Mazańca.
Bolesław Wstydliwy od którego wieś ta nazwę w 1279 roku przyjęła pewnie by się spalił ze wstydu że po tylu wiekach będzie to śmietnik całego województwa a może i regionu, Europy czy nawet światowy, a nie dumny że coraz więcej śmieciarzy zatrudnia a mieszkańcy już nawet smrodu nie czują …
Czytać potrafisz? „Docelowo zakład ma przyjąć dwudziestu nowych pracowników.”.
hurrra, nowe miejsca pracy, ale ile nie napisali, tajemnica ?