wolontariuszroku 2015

Już po raz ósmy Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” działające w partnerstwie z olkuskimi szkołami średnimi, zorganizowało Targi Wolontariatu. Coroczna gala odbyła się w przeddzień Światowego Dnia Wolontariusza i była okazją do rozstrzygnięcia konkursu Wolontariusz Roku w ramach projektu „Potrzebujesz mnie więc jestem”.

„Najlepszą drogą do odnalezienia siebie jest zagubienie się w służeniu innym”- te słowa Mahatmy Ganhdiego są mottem przewodnim każdego wolontariusza, który poświęca swój prywatny czas na bezinteresowną pomoc innym. – Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy się spotkać w tak licznym gronie. Dzięki waszej pracy, w wielu domach i rodzinach każdego dnia panuje święto. Dzisiaj to wy świętujecie. Zasłużyliście sobie! – mówiła na wstępie Maria Jędrysik, prezes Stowarzyszenia RSM.

W tym roku za przygotowanie gali podsumowującej cały rok działalności szkolnych Klubów Wolontariuszy odpowiedzialne było II Liceum Ogólnokształcące. Młodzież i opiekunowie przygotowali przedstawienie o tajemniczym ogrodzie, w którym spotkały się wszystkie cechy i podmioty składające się na słowo wolontariat. Program słowno-muzyczny zakończyło wręczenie nagród najlepszym spośród „współczesnych aniołów”. – Jesteście aniołami, które przychodzą, gdy zaczyna brakować nadziei. Nie mam słów, aby opisać wdzięczność i ciepłe słowa, jakie płyną do was ze wszystkich stron – przyznała Janina Lenarczyk, koordynatorka olkuskiego Centrum Wolontariatu, które skupia w sobie ponad 350 młodych ludzi, chętnych do pomocy i nowych wyzwań.

wolontariuszroku 2015 2

Nominowanych do trzech nagród było dużo więcej osób, niż tylko zwycięska trójka. – Wszyscy na nie zasłużyliście, ale jak zwykle zwycięzca w każdej kategorii może być jeden – zaznaczył Mateusz Wysocki, wiceprezes Stowarzyszenia RSM, który poprowadził dekorację wyróżnionych.

Każda z trzech nagrodzonych osób, na tytuł „Najlepszego” w 2015 roku, mocno sobie zapracowała. Najmłodszą z grona tegorocznych laureatów konkursu jest Klaudia Kurek – uczennica IV klasy Technikum w ZS nr 3 w Olkuszu. Nagrodę w swojej kategorii odebrała również mentorka Klaudii – Urszula Jurczyk, na co dzień nauczyciel w „Ekonomiku”. Nagrody w czwartkowe południe nie odebrała jedynie Danuta Marszałek – „Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji”. Gratulacje i podziękowania w imieniu laureatki przyjęła Barbara Orkisz, prezes Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”, którego członkiem jest Pani Danuta.

Po wręczeniu nagród nadszedł czas na słodką niespodziankę, jaką był tort przygotowany specjalnie na okazję VIII Targów Wolontariatu. Najwytrwalsi zostali również na projekcji filmu „Papierowe Miasta”. – Gratuluję Wam empatii, wytrwałości, wrażliwości i wszystkich tych cech, które pomagają w byciu dobrym człowiekiem, takim który mimo swoich problemów potrafi i przede wszystkim chce pomagać drugiemu człowiekowi – podsumowała wiceburmistrz Bożena Krok.

wolontariuszroku 2015 1

Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji:
Danuta Marszałek

Członek Stowarzyszenia na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej Wszyscy dla Wszystkich. Aktywnie uczestniczy we wszystkich akcjach i przedsięwzięciach. Z inicjatywy Pani Danuty powstała grupa teatralna „Lęgowisko”. Profesjonalnie i z entuzjazmem prowadzi w olkuskim Klubie Przyjaźń cotygodniowe zajęcia z języka rosyjskiego dla Seniorów – w ramach projektu Centrum Seniora w integracji z młodzieżą. Dzięki jej aktywności twórczej, młodzi i seniorzy uwierzyli w swoje możliwości twórcze. Zawsze wysoko ceniona za swoją pracowitość, opanowanie, sumienność i troskę o ludzi.

Najlepszy wolontariusz – uczeń:
Klaudia Kurek

Uczennica IV klasy Technikum w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu. Od początku swojej edukacji w sposób ponadprzeciętny angażowała się w działania społeczne w różnych obszarach życia szkolnego i pozaszkolnego. Od września 2014 roku uczestniczyła w projekcie Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser – „Młodzież w działaniu – Olkuska Szkoła Liderów”. Wraz z innymi wolontariuszami zrealizowała dwie inicjatywy: Koncert Charytatywny dla Emilki oraz badania na temat „Wolontariusze – dlaczego jest nas tak mało”. Brała udział w licznych szkoleniach i warsztatach, specjalistycznym Obozie Szkoleniowym EUROWEEK SZKOŁA LIDERÓW. Ponadto prowadzi charytatywną działalność na rzecz społeczności lokalnej. Klaudia to osoba o wysokich walorach etycznych, otwarta, pracowita, empatyczna – zaraża uśmiechem i radością.

Najlepszy wolontariusz – pedagog propagator idei wolontariatu:
Urszula Jurczyk

Nauczyciel w ZS nr 3 im. Antoniego Kocjana. Należy do grona wychowawców o dużym zawodowym i społecznym autorytecie. Jest niezwykle pracowita, aktywna, żywo zaangażowana w działalność edukacyjną, wychowawczą, kulturalną i społeczną zarówno w szkole jak i w środowisku Olkusza. Jest ceniona na swój profesjonalizm, kulturę osobistą i przekazywanie religijnych wartości. W 2010 roku z jej inicjatywy i jej koleżanki Wiesławy Syguły, w szkole powstał „Klub Ośmiu” – Młodzieżowy Wolontariat działający w ramach Fundacji „Świat na Tak”. Cyklicznie organizuje charytatywnie na terenie szkoły. Wyróżniona to ciepła, serdeczna, pełna pomysłów i zawsze gotowa do pomocy innym kobieta. Propagując ideę wolontariatu umożliwia młodzieży niekonwencjonalne i twórcze spędzanie wolnego czasu.

{joomplu:55503}{joomplu:55521}{joomplu:55481}

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
pavv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pavv
pavv

A ja się od 2 lat nie mogę doprosić o wolontariusza co mi wykopie rów – długość ok. 100 m, szerokość 50 cm, głębokość 1 m. Praca w godz. 6:00 – 21:00