16 października olkuska Biblioteka zmieniła się w Żywą Bibliotekę. Żywa Biblioteka jest projektem realizowanym w ponad 70 krajach na świecie – organizacją, która sprawuje opiekę i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową jest Human Library. W Polsce Żywe Biblioteki skupione są w sieci Żywa Biblioteka Polska, która jest koordynowana przez Stowarzyszenie Diversja. Żywa Biblioteka jest projektem, którego głównym celem jest edukowanie o prawach człowieka oraz kształtowanie postaw ludzi wobec inności opartych na zrozumieniu i szacunku. Dzięki rozmowie z Żywymi Książkami – ludźmi z grup postrzeganych stereotypowo, wzrasta świadomość na temat stereotypów i uprzedzeń, zwiększa się również tolerancja na różnorodność.
Olkuska Żywa Biblioteka rozpoczęła się wykładem Michała Jagiełły na temat mniejszości narodowych w Polsce. Michał Jagiełło to z wykształcenia historyk literatury polskiej, z zamiłowania turysta górski, taternik i alpinista, przewodnik i ratownik górski (były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR). Jest nie tylko autorem wielu artykułów w prasie i opracowań popularnonaukowych, ale także prozaikiem i poetą. Pracował w dziale reklamy PIW, kierował też Studiem Faktu i Sensacji Telewizji Polskiej. Pisywał m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Kulturze”, „Literaturze”, „Nowym Wyrazie”, „Nowych Książkach”, „Polityce”. W latach 1985-1989 członek redakcji miesięcznika „Przegląd Powszechny”. Od czerwca 1998 do czerwca 2006 r. kierował Biblioteką Narodową w Warszawie, gdzie zainicjował cykl wystaw „Nasi sąsiedzi – nowe spojrzenie” oraz Salon Pisarzy i Salon Wydawców. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autor książek, wierszy oraz publikacji historyczno-literackich z zakresu historii idei oraz antropologii kulturowej.
W olkuskiej Żywej Bibliotece czytelnicy mogli porozmawiać z Muzułmanką, Niepełnosprawnym i Niewidomym. Czytelnicy, którzy przyszli do olkuskiej Biblioteki 16 października, mieli wyjątkową okazję poznania nowych ludzi i zmierzenia się z własnymi stereotypami i uprzedzeniami. Podczas rozmowy uczestnicy Żywej Biblioteki mogli poznać osobiste doświadczenia Żywych Książek oraz problemy, z jakimi się stykają.
Każda z zaangażowanych osób miała okazję nauczyć się czegoś nowego o drugim człowieku, przełamać swoje uprzedzenia lub krytycznie na nie spojrzeć. Jak pisze jedna z uczestniczek olkuskiej Żywej Biblioteki: „Żyjemy w społeczeństwie, które spiesząc się nie zauważa, że obok nas żyją inni ludzie, którzy są „inni”, ale nie znaczy gorsi. Ich historia może zmienić nasze życie”.
W olkuskiej Żywej Bibliotece najczęściej wypożyczaną Żywą Książką była Muzułmanka.
Dziękujemy Żywym Książkom za udział w projekcie oraz wolontariuszom z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu za pomoc i zaangażowanie w realizacji Żywej Biblioteki.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu