Kto najpiękniej opowiada bajki? Oczywiście babcia. Przy czym nie musi to być babcia osobista –  najważniejsze, by miała babciną umiejętność snucia dziecięcych opowieści i słuchania swoich – choć to może brzmi paradoksalnie – słuchaczy. A przekonali się o tym najmłodsi olkuszanie, którzy w  ubiegłym roku uczestniczyli w olkuskiej bibliotece w spotkaniach z cyklu „Babcia Renia czyta dzieciom”.

Babcia Renia to Irena Włodarczyk – olkuska poetka, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich. Kiedy kilkakrotnie w ciągu minionego roku spotykała się w Bibliotece Publicznej z najmłodszymi czytelnikami, nie było poważnych rozmów o poezji, ani o tym, kim jest dziś poeta. Były za to pełne ciepła wiersze „Babci” i opowieści najmłodszych o tym, co lubią najbardziej.
Cykl spotkań zatytułowany „Babcia Renia czyta dzieciom” przeznaczony był dla uczniów przedszkoli oraz  pierwszych klas szkół podstawowych. Na zajęciach Babcia Renia – bo tak zwracały się do niej na spotkaniach dzieci – czytała im swoje wiersze, pisane przez lata dla dziś już dorosłych wnuków. Utwory te ukazują w sposób żywy i pełen humoru codzienne życie i kłopoty najmłodszych oraz piękno otaczającej nas przyrody. Co więcej – prowokują rozmowę Babci Reni z jej nowymi, przybranymi wnukami. Dzieci chętnie opowiadały o swoich zainteresowaniach i przeżyciach, dzieląc się też swoimi małymi i dużymi problemami z uważnie słuchającą ich poetką.
Spotkania z Babcią Renią wzbudzały ogromne zainteresowanie i zachwyt wśród dzieci z olkuskich szkół i przedszkoli. W trakcie spotkania najmłodsi wykonywali piękne rysunki do wysłuchanych utworów. Wybrane obrazki posłużyły do zilustrowania tomiku poezji dziecięcej autorstwa pani Ireny Włodarczyk.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o