herb olkusza

Rozpoczęły się już nabory do konkursów ogłaszanych przez województwo małopolskie w ramach programów rewitalizacyjnych. Gmina Olkusz, jako jeden z pierwszych samorządów, złożyła kompleksowy program obejmujący 29 różnorodnych przedsięwzięć. Oznacza to, że na zaproponowane zadania będzie można teraz ubiegać się o unijne wsparcie.

Nad gminnymi programami rewitalizacji samorządy pracują od dawna. Podstawę do ich stworzenia stanowiło wyznaczanie miejsc obszarów zdegradowanych i obszaru rewitalizacji na terenie danych gmin. W tym celu organizowano konsultacje społeczne dla wszystkich zainteresowanych. Nie inaczej było w Olkuszu. 

– Miesiące wytężonej pracy przynoszą konkretny rezultat. Z naszymi partnerami przygotowujemy się do realizacji na terenie gminy projektów o łącznej wartości 57,5 mln zł. Już w budżecie gminy na ten rok wiele środków przeznaczyliśmy na przygotowanie projektów technicznych, które będą niezbędne do tego, byśmy mogli skutecznie ubiegać się o dofinansowanie w wysokości nawet do 75 proc. Fakt, że nasz program rewitalizacji znalazł się na liście zatwierdzonej przez Zarząd Województwa Małopolskiego oznacza, że nasze dotychczasowe prace się opłaciły. Przed nami jednak jeszcze wiele wyzwań – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

Jakie przedsięwzięcia znalazły się w olkuskim programie? Wiele z nich dotyczy inwestycji:. Są to m. in. : termomodernizacja pawilonów handlowych oraz budynków wielorodzinnych; poprawa infrastruktury szkolnej SP 1, ZSPI nr 1, a także przedszkoli nr 7 i nr 8; rewitalizacja terenów wzdłuż rzeki Baby, Dolinki na osiedlu Młodych, parku na Czarnej Górze, terenu wokół stawu przy ul. Nullo, budowa targowiska przy ul. Osieckiej, remont chodników przy ul. Strzelców Olkuskich 1 i 1a.
W planach jest również przebudowa holu, klatki schodowej i placu przy budynku MOK-u, montaż windy dla niepełnosprawnych w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Gęsiej, modernizacja siedziby hufca ZHP przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego oraz budynku urzędu miasta i gminy, czy stworzenie dziennego domu opieki nad starszymi osobami wraz z centrum usług społecznych i zagospodarowanie terenu wokół parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu.

Rewitalizacyjne przedsięwzięcia dotyczą nie tylko miasta, ale i okolicznych sołectw. W programie zapisano remont świetlicy wiejskiej i zagospodarowanie terenów zielonych w Troksie, budowę wzorcowej zagrody wiejskiej w Zadolu Kosmolowskim, modernizację budynku OSP Kosmolów oraz boisk przy tamtejszej szkole podstawowej, rozbudowę remizy i modernizację obiektu sportowego w Gorenicach.

Oprócz wymienionych inwestycji w programie rewitalizacji są również projekty dotyczące integracji lokalnej społeczności, aktywizacji osób bezrobotnych, działania skierowane do uczniów oraz przedsiębiorców, a także inicjatywy związane z kulturą i historią.

Wszystkie przedsięwzięcia wraz z opisami są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu w zakładce Gminny Program Rewitalizacji Olkusza na lata 2016-2026.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze