1

Brązowa Orbita!
Drużyna piętnastolatków Orbity Bukowno, reprezentująca Małopolskę, zdobyła brązowy medal w 33. edycji turnieju „Piłkrska Kadra Czeka”, którego finał ogólnopolski odbył się w Zamościu. Wygrało Lubelskie przed Łódzkim, z którym Orbita przegrała walkę o awans do finału po dramatycznej serii rzutów karnych.
Turniej „Piłkarska Kadra Czeka” wymyślił w latach 80-tych ubiegłego wieku dziennikarz telewizyjny Adam Gocel z myślą o szukaniu i promowaniu piłkarskich talentów w klubach ze wsi i małych miasteczek. Jego pierwsza edycja odbyła się w roku 1984. Od tego czasu organizwoany jest nieprzerwanie przez Krajowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. W tym roku odbył się już po raz 33., a w całym kraju wystartowało w nim kilkaset drużyn w kategorii wiekowej do lat 15-stu, biorących udział w eliminacjach na szczeblach kolejno gminnym, powiatowym, międzypowiatowym i wreszcie wojewódzkim. W finale ogólnopolskim prawo udziału mieli tylko mistrzowie poszczególnych województw.

2

Droga chłopców z Orbity do finału w Zamościu wiodła przez zdobycie mistrzostwa Małopolski Zachodniej w Zatorze (powiaty olkuski, chrzanowski, oświęcimski, wadowicki), a natępnie triumf w finale wojewódzkim w Krakowie.
– Dla nas już sam awans na szczebel ogólnopolski był dużym sukcesem, ale i wyzwaniem – mówi czeski trener Orbity Radim Zouhar. – Zamiast upragnionych wakacji po długim i ciężkim sezonie chłopcy mieli tylko krótki odpoczynek, a potem dwutygodniowe przygotowania i turniej. Nikt jednak nie narzekał, no bo kto by chociaż raz w życiu nie chciał zagrać w takim finale. Reprezentować całe wojeództwo to nie jest codzienna sprawa.

4

Orbita na pewno nie jechała do Zamościa w roli faworyta i to akurat nie wkładało na zespół dodatkowej presji. Małopolska w ostatnich latach rywalizowała jednak w finałach bez powodzenia i chłopcy z Orbity bardzo chcieli tę passę przełamać. W Zamościu stawiło się ostatecznie 11 wojewódzkich reprezentacji. Nie wszystkich było stać by przemierzyć całą Polskę. – Wprawdzie koszty pobytu ekip na turnieju pokrywało ministerstwo, ale transport spadał już na kluby, a to nie są małe sumy, zwłaszcza, gdy nie zakłada się ich wcześniej w budżecie. Nam na szczęście pomógł Powiat Olkuski i firma PAS-KAM. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo nie wyobrażaliśmy sobie, że możemy nie pojechać do Zamościa – informuje prezes Orbity Jarosław Tomczyk.

5

A jak się okazało jechać warto było. Bo turniej raz, że był świetnie zorganizowany, dwa skończył się dla Orbity bardzo dużym sukcesem. Zaczęło się wprawdzie nieszczególnie, ale były to tylko złe miłego początki. W pierwszym meczu grupowym z Opolskim małopoloanie przegrywali do przerwy 0:1 i gra zbytnio im się nie kleiła. Po pauzie wskoczyli jednak na właściwe tory i ostatecznie wygrali 3:1. Gdy kolejnego dnia pokonali 3:0 Podkarpackie było już widać na horyzoncie, że są perspektywy na wyjście z grupy do finałowej czwórki. Wtedy jednak przyszła porażka. Po bardzo twardym, wyrównanym meczu, Orbita przegrała z gospodarzami czyli Lubelskim 0:1 i ryzyko kolejnego błędu zmalało do minimum, bo awans z grupy przewidziany był tylko dla dwóch najlepszych drużyn. Kluczowy był kolejny mecz z Podlaskim. A ten dla Orbity ułożył się wręcz znamkomicie. Zaatakował wprawdzie jako pierwszy dość odważnie zespół z Moniek, ale dwie pierwsze kontry Orbity były zabójcze. Najpierw Michał Dziechciowski fantastycznie dośrodkował na głowę Jakuba Lewandowskiego, a ten pięknym uderzeniem pokonał bramkarza, a chwilę potem Antek Olek kapitalną podcinką uczynił to po raz drugi. Rywal był jak po nokaucie. Podjął wprawdzie próby odwrócenia losów meczu, ale niewiele był w stanie zrobić, a po przerwie Orbita za sprawą Filipa Molędy strzeliła na 3:0 i postawiła kropke nad „i”. Wkrótce okazało się, że ten wynik zapewnił drużynie z Małopolski miejsce w najlepszej czwórce turnieju bez względu na rozstrzygnięcie ostatniego spotkania grupowego ze Świętokrzyskim. To zresztą i tak było raczej formalnością, bo zespół z Chęcin zdecydowanie odstawał od reszty turniejowej stawki. Orbita prowadzenie objęła już w 1. minucie, a ostatecznie zwyciężyła 7:0. Komplementów drużynie z Bukowna nie szczędził obserwujący ten mecz trener Marek Motyka, legendarny obrońca Wisły, były reprezentant Polski. – Widzę tu i zespół i bardzo dobrych piłkarzy. O wysokich umiejętnościach, przygotowanych, świadomych tego co grają. Widać dobą pracę trenera. Ci chłopcy mają przed sobą ciekawą przyszłość i to nie jest żadna kurtuazja z mojej strony – ocenił.

22

W półfinale na Orbitę czekał reprezentant województwa Łódzkiego, Ceramika Opoczno czyli obrońca mistrzowskiego tytułu sprzed roku. 50 minut tego meczu nie wystarczyło by wyłonić zwycięzcę. Obie drużyny grały bardzo uważnie w defensywie, bez ryzyka. Sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo, ale jeśli już to były raczej po stronie Orbity. Niestety na gole się nie zamieniły i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. Próbę nerwów lepiej wytrzymali łodzianie, choć to ich zawodnik w pierwszym strzale posłał piłkę obok słupka. Potem jednak jego koledzy już się nie mylili, za to z zawodników Orbity skutecznie uderzył tylko Kuba Lewandowski.

7

Było wielką sztuką by po takim horrorze bez happy endu podnieść się i po ledwie godzinnej przerwie walczyć o trzecie miejsce z Warmińsko – Mazurskim. Zespół Orbity pokazał jednak charakter i wyszarpał brązowe medale dzięki celnemu strzałowi głową kwadrans przed końcem Antka Olka, czyli jednego z tych, którzy spudłowali z karnego. Do końca było wpradzie nerwowo, bardzo licznie przybyli na Roztocze kibice Orbity do ostatnich sekund gryźli palce, ale choć rywal w ostatniej akcji miał znakomitą okazję to po dobrej interwencji Kuby Szumery w bramce wszystko się szczęśliwie skończyło. Oprócz brązowych medali na szyjach, wspomniany Jakub Szumera został jeszcze wybrany najlepszym bramkarzem turnieju odbierając w nagrodę okazały puchar.
Sukces Orbity w Zamościu to okazja do pięknych wspomnień dla sympatyków futbolu na Ziemi Olkuskiej. W latach 80-tych ubiegłego wieku dwukrotnie w finale ogólnopolskim występował bowiem zespół Przemszy Klucze raz finał ogólnopolski wygrywając! Po długich latach posuchy od tamtego czasu znów w finale ogólnopolskim zagrał i zdobył medal zespół z Powiatu Olkuskiego. A kluczem spajającym przeszłość z teraźniejszością jest osoba Jarosława Raka, wówczas piłkarza Przemszy, dzisiaj trenera w Orbicie, tyle że w młodszym roczniku niż ten który pojechał do Zamościa.

6

Do finału ogólnopolskiego chłopców z Orbity doprowadził czeski trener Radim Zouhar. Chłopcy rekrutują się z terenu całej historycznej Ziemi Olkuskiej i od dwóch lat wspólnie uczą się i trenują w Gimnazjum nr 2 w Olkuszu. Ta praca przyniosła efekty. Oprócz brązowych medali w Zamościu wygrali w tym roku także zmagania w 2. Śląskiej Lidze Wojewódzkiej U-15 zostawiając za plecami takie firmy jak Gwarek Zabrze, Piast Gliwice czy Ruch Chorzów.

-Chłopcy sprawili nam w Zamościu wielką radość, wspaniałą niespodziankę – mówi Renata Skubis Kubańska, członek zarządu Orbity. – To wspaniałe ukoronowanie siedmiu lat pracy z tym rocznikiem, najpeirw trenera Mateusza Lato, a obecnie trenera Zouhara. Sukcesów już wcześniej nie brakowało, że przypomnę nasze występy w Wiedniu, Budapeszcie czy zdobycie Pucharu Marszałka Wojeówdztwa Śląskiego. Te brązowe medale w Piłkarskiej kadrze to taka wisienka na torcie, mamy nadzieję, że będa przepustką do pięknych sportowych karier. Przy okazji bardzo chcemy podziękować rodzicom. Bez ich wsparcia i zaangażowania to wszysko by się nie udało. A ilość Kibiców jaka pojechałą wspierać Orbitę do Zamościa wzbudziła wielki podziw nawet organizatorów. Jesteśmy jednocześnie bardzo dumni i wdzięczni.

8

33.Turniej ogólnopolski „Piłkarska Kadra Czeka” – Zamość 11-15.07.2017
Faza grupowa:
Małopolskie – Opolskie 3:1 (0:1) Nocoń 2, Kubański
Małopolskie – Podkarpackie 3:0 (1:0) Nocoń 3
Małopolskie – Lubelskie 0:1 (0:0)
Małopolskie – Podlaskie 3:0 (2:0) Lewandowski, Olek, Molęda
Małopolskie – Świętokrzyskie 7:0 (3:0) Nocoń 2, Molęda 2, Olek, Lewandowski, samobójcza
Półfinały:
Małopolskie – Łódzkie 0:0 karne 1:3 Lewandowski
Lubelskie – Warmińsko Mazurskie 3:0 (2:0)
o 3 miejsce:
Małopolskie – Warmińsko Mazurskie 1:0 (0:0) Olek
Finał:
Lubelskie – Łódzkie 3:0

Orbita Bukowno 2002/03 (Małopolska): Jakub Szumera – Kacper Tokaj, Konrad Liszka, Michał Grzebinoga, Klaudiusz Bigaj, Kamil Kamionka, Kacper Kubański, Szymon Nocoń, Antoni Olek, Michał Dziechciowski, Jakub Lewandowski oraz Dawid Grandys, Radosław Dutka, Jakub Klimowski, Wiktor Banek i Filip Molęda. Trener: Radim Zouhar, II trener: Zbigniew Liszka, kierownik drużyny: Wojciech Olek.
W eliminacjach międzypowiatowych i wojewódzkich grali także: Filip Kwinta, Maciej Burakowski, Witold Tomczyk, Krzysztof Świątek i Kacper Gałka.

Klasyfikacja końcowa:
1. Lubelskie
2. Łódzkie
3. MAŁOPOLSKIE
4. Warmińsko – Mazurskie
5. Wielkopolskie
6. Opolskie
7. Podkarpackie
8. Pomorskie
9. Podlaskie
10. Świętokrzyskie
11. Mazowieckie
W finale nie wzięli udziału mistrzowie województw: Zachodniopomorskiego, Lubuskiego, Dolnośląskiego, Śląskiego i Kujawsko – Pomorskiego.

Akademia Piłkarska „Orbita”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze