odblaski1 KPP

Zbliżający się okres jesienno-zimowy, krótsze dni, opady deszczu i gęste mgły – to wszystko pogarsza bezpieczeństwo na drogach. Szczególnie zagrożeni są piesi. Policja apeluje, by nosić odblaski. O tym, dlaczego są tak ważne, mówi st. asp. Katarzyna Matras, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu.

Anna Piątkowska-Borek: Kto powinien nosić odblaski?

st. asp. Katarzyna Matras: Obowiązek noszenia odblasków obejmuje wszystkich pieszych poruszających się od zmierzchu do świtu po drodze poza obszarem zabudowanym. Wyjątkiem są piesi, którzy poruszają się po chodnikach lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Nie traktujmy jednak tego przepisu jako „zło konieczne”. Odblaski to przecież nie tylko akcesoria, jakie musimy nosić, żeby uniknąć kary, ale przede wszystkim przedmioty, które mogą uratować życie. Pamiętajmy, że nawet niewielki element odblaskowy może zapobiec tragedii.

APB: Kamizelki odblaskowe, zawieszki, opaski – co właściwie powinien mieć pieszy? 

KM: Ustawodawca nie narzucił rodzajów, ani rozmiarów elementów odblaskowych. Najważniejsze jest, by były widoczne. Każdy może wybrać odblask w dowolnej formie, dostosowany do wieku, wzrostu, a nawet ubioru. Oczywiście może to być kurtka, spodnie czy inna, widoczna dla kierowców część garderoby z elementami odblaskowymi. Ponadto wybierać możemy pomiędzy wszelkiego rodzaju breloczkami, zawieszkami, opaskami, naklejkami czy kamizelkami. Ważny jest nie tyle rodzaj odblasków, co ich umieszczenie.

APB: Gdzie zatem powinny się znajdować?

KM: Zaleca się, by odblaski umieszczać na wysokości kolan, dłoni oraz w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto pamiętać, że światła mijania pojazdów skierowane są ukośnie w dół, dlatego kierowca z pewnością zauważy nas wcześniej, jeśli będziemy mieć odblask umieszczony na wysokości kolan, niż jakbyśmy mieli go np. na czapce.

APB: Z jakiej odległości kierowca jest w stanie zauważyć pieszego po zmroku?

KM: Jeśli poruszający się po zmroku w terenie niezabudowanym pieszy jest ubrany w ciemny strój, to przy dobrej pogodzie kierowca zauważy go z odległości około 40 metrów. W trudnych warunkach atmosferycznych, gdy np. pada deszcz, jest mgła, ta odległość zmniejsza się nawet do 20 metrów. Dodatkowo trzeba pamiętać, że gdy na drodze jest mokro i ślisko, wydłuża się też droga hamowania pojazdu. Poza tym kierujący, próbując w ostatniej chwili ominąć pieszego, sam może ulec wypadkowi.

Z kolei jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca jest w stanie zauważyć go z odległości około 150-300 metrów, w zależności od warunków atmosferycznych. A im wcześniej go zauważy, tym szybciej zareaguje. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować lub bezpiecznie ominąć pieszego.

odblaski2 KPP

APB: Czy piesi w powiecie olkuskim noszą odblaski? 

KM: Tak, coraz więcej jest takich osób. Często widzę kobiety, które noszą odblaski na paskach torebek. Jednak szczególnie jest to widoczne u dzieci. Mają one elementy odblaskowe na odzieży, butach, plecakach i tornistrach. Rodzice sami wybierają właśnie taką odzież czy plecak, na którym producent umieścił odblaski. Myślę, że świadomość rodziców i dzieci w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest duża. Prowadzimy działania informacyjno-edukacyjne i staramy się dotrzeć do wszystkich grup społecznych bez względu na wiek. We wrześniu spotykaliśmy się w szkołach podstawowych z najmłodszymi uczniami i rozmawialiśmy z nimi o bezpieczeństwie. Działania prowadziliśmy w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Niebawem ruszy konkurs „Odblaskowa szkoła”, który jak co roku cieszy się zainteresowaniem wśród szkół naszego powiatu. Udział w tym konkursie pokazuje, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.

APB: Czy w związku z rosnącą popularnością odblasków zmniejszyła się też liczba wypadków z udziałem pieszych po zmroku?

KM: Liczba wypadków z udziałem pieszych w powiecie olkuskim jest mniejsza niż w roku ubiegłym. Różne są przyczyny tych zdarzeń drogowych. Jeśli chodzi o niewłaściwe zachowania pieszych, to najczęściej można wymienić: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, wejście na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, czy poruszanie się nieprawidłową stroną drogi. Jednak w większości tych przypadków, zdarzenia drogowe z udziałem pieszych wynikały z winy kierujących – a mianowicie z nadmiernej prędkości, nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych czy nieprawidłowego wyprzedzania. Musimy pamiętać, że na drodze ważne jest zachowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego – pieszych i kierowców. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to widoczność ma największy wpływ na powstawanie wypadków. Warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo i nosić odblaski, nie tylko w terenie niezabudowanym. Pamiętajmy, że wiele jest takich miejsc, gdzie ulice nie są dostatecznie oświetlone i brakuje chodnika dla pieszych.

KM: Dziękuję za rozmowę.

fot. KPP Olkusz

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
KITA
KITA
7 lat temu

TO JA SIE ZASTANAWIAM DLACZEGO KOLO ZURADZKIEJ SZKOLY ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE PRZEJSCIA DLA PIESZYCH???? DZIECI TERAZ PENIE MAJA LATAC NA DRUGA STRONE JEZDNI!!!!SKANDAL!!!