komin dym

Ogłoszenie UMiG
Sukces Gminy Olkusz w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych
Aż trzy wnioski aplikacyjne złożone przez Gminę Olkusz na wymianę starych pieców na nowe otrzymały dofinansowanie zewnętrzne. Oznacza to, że w 192 olkuskich domach niebawem zostanie wymieniony piec. Łączny koszt realizacji zadań to ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych, przy czym dofinansowanie zewnętrzne stanowić będzie aż 1 milion 750 tysięcy. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu Gminy Olkusz (460 tys. zł) oraz środków mieszkańców (135 tys. zł). Do programów zostały zakwalifikowane osoby, które w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu złożyły deklarację w sprawie wymiany starych źródeł ciepła, a ich nieruchomości spełniły wymogi audytu energetycznego (w przypadku projektów unijnych).

Działania olkuskich urzędników są odpowiedzią na ogromne zainteresowanie mieszkańców dopłatami do wymiany pieców. – W ubiegłym roku znacznie zintensyfikowaliśmy działania, dzięki którym możemy teraz wesprzeć naszych mieszkańców przy zakupie nowych kotłów. Związane jest to przede wszystkim z troską o jakość powietrza w naszej gminie. Stare piece emitują bardzo dużą ilość szkodliwych substancji, na czym cierpimy my wszyscy – uważa Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. – Zdaję sobie sprawę, że wymiana pieca jest sporym wydatkiem dla właścicieli domów, ale przy naszym wsparciu finansowym będzie to z całą pewnością łatwiejsze, na czym nam bardzo zależało – dodaje.

Gmina Olkusz ubiegała się o środki zewnętrzne na wymianę kotłów w gospodarstwach domowych z dwóch źródeł. Dwie aplikacje o dofinansowanie zostały złożone w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Dzięki udziale w tych dwóch projektach na zakup nowych pieców przez mieszkańców zostanie przeznaczona kwota 1,48 miliona złotych, z czego wkład własny gminy wyniesie 160 tys. zł. Kwota maksymalnego dofinansowania dla gospodarstwa domowego to 80%, przy czym nie więcej niż 8 tys. zł. Z możliwości dopłat skorzysta 122 wnioskodawców z Gminy Olkusz.

Odrębny wniosek został złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Zadanie dotyczy wymiany 70 starych, nieefektywnych źródeł ciepła (pieców węglowych) na źródła ciepła ekologiczne wykorzystujące paliwa gazowe (40 szt.) i paliwa stałe (30 szt.) wraz z wykonaniem instalacji c.o. Koszt tego zadania to 870 000 zł, z czego dofinansowanie wyniesie 435 000 zł.

Celem wszystkich trzech projektów jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych pochodzących z ogrzewania mieszkań poprzez wymianę starych kotłów, pieców urządzeń grzewczych na nowe wykorzystujące biomasę, paliwa gazowe i paliwa stałe. Za podjęciem intensywnych działań w tym zakresie przemawiają przede wszystkim względy ekologiczne. Na naszym terenie zaobserwowano przekroczenie średniorocznego stężenia pyłu zawieszonego PM10.

Wymiana kotłów planowana jest w całej gminie. Około połowa zainteresowanych projektem to mieszkańcy miasta Olkusza, pozostała połowa to mieszkańcy sołectw.

W olkuskim magistracie cały czas przyjmowane są deklaracje. Na ten moment chętnych na wymianę pieca jest ponad 200 osób. – Chcemy wiedzieć, ile dokładnie jest zainteresowanych, ponieważ jak tylko pojawią się możliwości aplikowania po kolejne środki zewnętrzne, również będziemy chcieli po nie sięgnąć i wesprzeć naszych mieszkańców – wyjaśnia Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zaścianek
Zaścianek
6 lat temu

Wolbrom jest dwa razy mniejszą gminą od Olkusza. Tylko zobaczcie ile burmistrz Zielnik otrzymał na wymianę kotłów. Dzisiaj chwali się, że dostał 1,8 mln a przecież to nie pierwsza dopłata do wymiany.