1

11 stycznia o 18.30 w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Zamek Rabsztyn” 2017 im. Jacka Taszyckiego. Wystawę otworzyła Dyrektor MOK, Beata Soboń. Jacek Sypień, Prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, podziękował uczestnikom pleneru, dyrekcji i pracownikom MOK, członkom stowarzyszenia, którzy zaangażowali się w organizację pleneru oraz sponsorom, czyli władzom Olkusza i Nadleśnictwu Olkusz. Jacek Sypień przypomniał, że organizowane od pięciu lat plenery mają na celu popularyzację zamku Rabsztyn. W otwarciu wystawy wzięli również udział: Janina Maryszewska – wiceprezes Stowarzyszenia, Bożena Jagiełło-Taszycka – żona Jacka Taszyckiego – patrona pleneru, Bogusława Sypień, która pomagała w organizacji pleneru i wystawy, Michał Masłowski – Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej w Olkuszu i Wincenty Pomierny – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. W wernisażu uczestniczyło około stu osób, w tym artyści, studenci OUTW, mieszkańcy.

3

Wystawę zaaranżowała Wioletta Sarota–Stach we współpracy z Bogusławą Sypień. Podczas wernisażu można było dostać piękne kalendarze wydane przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” oraz katalogi wystawy wydane przez MOK. Na telewizorze były prezentowane fotografie ilustrujące przebieg pleneru. Był też poczęstunek.

6

V Plener Plastyczny „Zamek Rabsztyn” 2017, którego pokłosiem jest prezentowana w MOK wystawa, odbywał się od 8 do 10 czerwca ubiegłego roku. W trzydniowym plenerze wzięło udział dwudziestu uczniów liceów plastycznych z Krakowa i Dąbrowy Górniczej wraz z opiekunami.
Pierwszego dnia pleneru poznawali, a następnie malowali olkuską starówkę. Po południu zwiedzali zbiory olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA i Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego. Następnie wzięli udział w spotkaniu poświęconym patronowi pleneru, Jackowi Taszyckiemu (1952 – 2004), olkuskiemu artyście plastykowi. O jego życiu i twórczości opowiadali: Grażyna Praszelik – Kocjan, prof. Stanisław Jakubas oraz Bożena Jagiełło –Taszycka, żona artysty.

4

Drugi dzień pleneru rozpoczął się od zwiedzania zamku Rabsztyn, po którym oprowadzał społecznie Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Do uczestników pleneru dołączyły dwie grupy działające w MOK Olkusz – dzieci z pracowni plastycznej pod opieką Wioletty Saroty-Stach oraz uzdolnieni artystycznie studenci Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pracowali pod kierunkiem Klaudii Zub -Piechowicz.
W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury uczestnicy pleneru mogli zwiedzić zamek Rabsztyn, chatę Kocjana i Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego za symboliczną złotówkę. Koszty wstępów pokrywało Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Wszyscy uczestnicy pleneru otrzymali zestawy wydawnictw promujących atrakcje turystyczne Olkusza i ziemi olkuskiej przygotowane przez Biuro Promocji i Informacji Publicznej olkuskiego magistratu.

5

Efektem pleneru jest przeszło pięćdziesiąt obrazów i rysunków, które jesienią 2017 roku były prezentowane na wystawach organizowanych w liceach plastycznych w Krakowie i Dąbrowie Górniczej. Został także opracowany katalog wystawy, wydany przez MOK Olkusz, który jest bezpłatnie rozdawany zwiedzającym. Plener został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Honorowy patronat nad plenerem objął prof. Stanisław Tabisz, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wsparcia finansowego udzieliły władze Olkusza, Nadleśnictwo Olkusz oraz prywatni sponsorzy.
Wystawę można oglądać do końca stycznia. Serdecznie zapraszamy!

MOK Olkusz

2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tak ... sobie
tak ... sobie
6 lat temu

Sensowne i przemyślane działanie, piękna uroczystość, brawo dla organizatorów.

Olaoolaa
Olaoolaa
6 lat temu

Na Malcie mieszkają Semici.Piękna wyspa,żyje z turystów! Nie ma turystów,nie ma Malty,zabijają np. jastrzębie,jedzą je? Nie ma turystów,nie ma Malty