w

Gdyby na jubileuszu 40-lecia zespołu pojawili się wszyscy jego byli i obecni członkowie Dom Kultury w Wolbromiu z pewnością by ich nie pomieścił. Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” to dziś rodzina z tradycjami, składająca się w sumie z blisko tysiąca osób! W ostatnią sobotę, podczas imponującego koncertu jubileuszowego fetowali 40-lecie swojej działalności.

Oficjalnie – jubileusz był okazją do gratulacji i życzeń. Z kwiatami i wyróżnieniami pospieszyło grono dostojnych gości, na czele z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem, który na urodzinowej scenie wręczył zespołowi w  imieniu ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego  brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, nadawany jako szczególne wyróżnienie w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej. Podziw i piękne doznania artystyczne dostarczył zgromadzonej licznie widowni ponad trzygodzinny koncert prezentujący dawne i te najnowsze elementy bardzo bogatego repertuaru grupy.  Czas ten był jednak przede wszystkim podróżą przez 4 dekady wspomnień i emocji – od tych najdawniejszych – początków nazwanych przez „matkę” – założycielkę zespołu Barbarę Motowidlak „erą pszczyńską”, po współczesne, najnowsze choreografie Agnieszki Gołembiowskiej-Karoń, niegdyś jednej z tancerek, a potem, już od lat, opiekunki, choreografki, wychowawczyni i przyjaciółki kolejnych zespołowych pokoleń.

U postronnego widza pokazany na scenie barwny taneczny program – przekrój prezentowanego od początku działalności Wolbromiaków bogactwa formy artystycznej, jak i ich taneczny kunszt oraz dbałość o detale mogły wzbudzić podziw, ale chyba bardziej niż taneczne popisy wzruszenie większości zaproszonych gości podczas jubileuszowych prezentacji budziła widoczna na pierwszy rzut oka głęboka więź, jaka połączyła niezwykłą zespołową rodzinę na przestrzeni lat. Siedzący na widowni starsi, byli członkowie zespołu z podziwem i sentymentem obserwowali swoich kolegów – nie tylko tych młodych, tańczących w aktualnym składzie, ale także  swoich rówieśników, którzy zdecydowali się poświęcić czas i niemało potu, aby z powodzeniem aktywnie powrócić do przeszłości.

Na scenie pojawiły się zatem całe rodziny, mamy tańczyły z dorosłymi już synami, ojcowie dotrzymywali kroku pięknym córkom, a zachwycona widownia oklaskiwała z entuzjazmem efekt wielotygodniowej pracy blisko 140-osobowej grupy, przygotowanej  do występu przez niestrudzoną Agnieszkę Gołembiowską-Karoń, nie bacząc na drobne potknięcia i prawie niedostrzegalne ograniczenia wynikające z wieku i… wagi niektórych tańczących „oldboyów”. Piękne zdjęcia zespołowych rodzin autorstwa Kasi Klimek-Krężel można było oglądać w sali lustrzanej przed i po koncercie.

DSC01225 1

Na początku swej działalności Wolbromiacy szerzyli polski folklor i naszą narodową kulturę ludową na lokalnej scenie, gdzie z radością są przyjmowani do dziś. Z czasem swój profesjonalizm  prezentowali coraz szerszej widowni  – w powiecie, województwie, w kraju, aż po całą niemal Europę, poszerzając stale repertuar, również o elementy międzynarodowe. Przyjmując jubileuszowe życzenia członkowie ZPiT Wolbromiacy snuli marzenia o podróżach na inne kontynenty, ot, choćby do Australii…

O sukcesach, ale i codziennej pracy organizacyjnej w tych najdawniejszych latach opowiadali z kinowego ekranu założyciele i pierwsi wspierający zespół: jego inicjatorka i pierwsza kierowniczka – Barbara Motowidlak, Władysław Augustowski – w 1979 r. naczelnik gminy Wolbrom, pierwszy choreograf Wolbromiaków Konrad Kowalczyk, Tadeusz Mąka – wspierający grupę muzycznie i Bogusław Gwiazda – dobry duch artystyczny zespołu. Przygotowany z okazji jubileuszu film z ich wspomnieniami z pewnością na zawsze pozostanie ważnym elementem historii „folklorystycznej wizytówki miasta”, a także samego Wolbromia.

DSC01211 1

W ciągu 40 lat działalności  wokół zespołu zgromadziło się grono osób w różny sposób wspierających grupę artystycznie, organizacyjnie, finansowo i technicznie. W symboliczny sposób pamięć o nich przywołano, dziękując grupie instruktorów – obecnych na gali i tych, co już odeszli.

Po koncercie zaś był tort i symboliczny szampański toast, spotkania po latach, mnóstwo wspomnień i wspaniała wspólna zabawa.

tDSC02550 1

Sympatycy ZPiT Wolbromiacy będą mieli okazję podziwiać koncert jubileuszowy jeszcze dwa razy w tym roku – pokazy zaplanowano na 12 października i 14 grudnia 2019 r.

{joomplu:85307}{joomplu:85290}{joomplu:85266}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze