Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej, czyli kompleks drewnianych altan połączonych pomostami, od ponad roku jest wprost oblegana przez turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości. Gmina Klucze ma spore plany dotyczące uczynienia tego miejsca jeszcze bardziej atrakcyjnym dla odwiedzających.
Przypomnijmy, że przedsięwzięcie powstało w ramach unijnego projektu „Ochrona cennego przyrodniczo obszaru Pustyni Błędowskiej oraz jego promocja”. Gmina Klucze pozyskała na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 1 664 809,00 złotych, a wkład własny gminy to 293 790,00 złotych.
Róża Wiatrów znajduje się na terenie, gdzie znajdowała się już jedna altana jako część ścieżek dydaktycznych. Infrastrukturę rozbudowano o dwustopniową platformę widokowo – eventową, altany z oświetleniem, molo z ławkami, podesty, tarasy widokowe, tablice informacyjne, toalety leśne (w tym jedna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych), ławki oraz monitoring z doświetleniem terenu. Wszystkie elementy infrastruktury wykonane są przy użyciu naturalnych materiałów. Co ważne, cały obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, z odpowiednio przystosowanymi platformami podjazdowymi. Miejsce to robi prawdziwą furorę. W kwietniu Róża Wiatrów była jednym z elementów kampanii promującej przedsięwzięcia zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Obiekt powstał w ubiegłym roku. Wokół niego pojawiły się tablice z informacjami na temat powstania pustyni, jej fauny i flory, związków tego terenu z historią, wojskiem, ale także z codziennym życiem mieszkańców Klucz i Chechła. Gmina chce znacznie uatrakcyjnić to miejsce. Co się zmieniło w ciągu minionych tygodni i jakie są plany na najbliższe miesiące?
Z początkiem wiosny na Róży Wiatrów przeprowadzono prace konserwacyjne, polegające m. in. na malowaniu podłóg w altanach. Lada moment zostanie uruchomione oświetlenie całego obiektu po zmroku, które na okres jesienno – zimowy zostało wyłączone. – Pracujemy teraz nad poprawą jakości drogi dojazdowej. Duże natężenie ruchu spowodowało, że szutrowa nawierzchnia nie sprawdziła się. Prowadzimy rozmowy z Lasami Państwowymi, aby na drodze położyć nawierzchnię bitumiczną. Wkrótce pojawi się tam również oznakowanie. W prace dotyczące naszej turystycznej atrakcji mocno zaangażowani są radni i pracownicy urzędu – wyjaśnia wójt gminy Klucze Norbert Bień.
Kilka miesięcy temu w Kluczach odbyła się debata dotycząca bezpieczeństwa na Pustyni Błędowskiej. Jednym z wniosków było wprowadzenie ograniczenia prędkości na drodze powiatowej Klucze – Hutki, w rejonie wjazdu na Różę Wiatrów. W miejscu tym jest też spory problem z parkowaniem na poboczach. – W porozumieniu z Zarządem Drogowym zostanie wprowadzone ograniczenie do 60 km/h oraz zakaz parkowania na poboczach z jednym wyjątkiem – za wjazdem na Różem Wiatrów po prawej stronie patrząc od strony Klucz będą wydzielone dodatkowe miejsca postojowe. Parking przy drodze dojazdowej zostanie poszerzony, również o miejsca dla rowerów – mówi Kamil Wołek z Pustynnego Centrum Informacji w Kluczach.
Pustynną atrakcją są już dwie armaty: dywizyjna i przeciwlotnicza, ulokowane przy Róży (wkrótce będzie można je dokładnie oglądać, gdy tylko zostaną zamontowane tabliczki z informacjami na temat bezpieczeństwa i korzystania z eksponatów). Działa zostały zakupione z demobilu w ramach projektu „Pustynna Burza” Stowarzyszenia Forum Oświatowego Klucze, które otrzymało dotację z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna” na odtworzenie i promocję militarnego dziedzictwa Pustyni Błędowskiej. Poza armatami zakupiono także moździerz oraz wojskową kuchnię polową, użytkowaną przy różnego rodzaju pustynnych imprezach. Armaty są pod stałym nadzorem kamer monitoringu.
Kolejne plany dotyczą utworzenia ścieżki pieszo – rowerowej (w miejscu obecnej ścieżki dydaktycznej) prowadzącej od Róży Wiatrów wschodnią granicą pustyni przy lesie do stawu Zielonego. Trasa ma być utwardzona szutrem, monitorowana oraz doświetlona.
Głównym zadaniem, przed którym stoi gmina, jest doprowadzenie wody do obiektu tak chętnie odwiedzanego przez turystów. W ten sposób możliwe będzie uruchomienie tam punktów gastronomicznych. Gmina informuje, że zainteresowanie przedsiębiorców tym miejscem jest bardzo duże. Na razie w sezonie letnim mogą tam się pojawić przyczepy gastronomiczne, które nie wymagają dostępu do bieżącej wody. Doprowadzenie wody otworzy nowe możliwości rozwoju tego miejsca Na terenie o powierzchni około 2 hektarów wokół Róży Wiatrów docelowo ma powstać strefa gastronomiczna, plac zabaw dla najmłodszych, centrum edukacji ekologicznej.
To niejedne plany dotyczące Pustyni Błędowskiej. O kolejnych przeczytacie na naszych łamach już wkrótce.
Fot. Dawid Płucisz Silver Sky