niepenospr_001

W ramach  Programu Operacyjnego Unii Europejskiej „Kapitał ludzki” Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (Olkusz, ul. Piłsudskiego 21) realizuje  Projekt „Aktywni w drodze do pracy”. Administratorem organizacyjnym tego Projektu jest Danuta Mączka. Nazwa skomplikowana, mało przemawiająca do odbiorcy, a jest to działalność o wielkiej wartości społecznej, skierowana do ludzi, dla których wyjście z domu, włączenie się w rytm codziennego życia stanowi częstokroć barierę nie do pokonania. Tych ludzi trzeba odszukać w ich środowiskach, co czynią pracownicy socjalni i przez różnorakie indywidualne i zbiorowe działania  psychologiczne pokazać im możliwości i ich wartości, a także możliwości znalezienia zatrudnienia. PCPR otacza swoim działaniem obecnie 60 osób, a jeśli zajdzie potrzeba, może swoją działalność powiększyć.

Mgr Urszula Stępień-Jagoda, dyrektorka Centrum, twierdzi, że w powiecie olkuskim jest około 20 % ludzi o różnym stopniu niepełnosprawności (powiat olkuski zamieszkuje prawie 115 tysięcy mieszkańców). Spośród nich zorganizowaną opieką i formami terapii objętych jest około 600 osób. Część działalności prowadzona jest w opaniepenospr_005rciu o środki  państwowe, a część społecznie, przy wsparciu organizacji społecznych, pozarządowych.

We wszystkich tych placówkach pracują z osobami niepełnosprawnymi zawodowi, odpowiednio przygotowani psychologowie, pedagodzy, terapeuci, magistrowie wychowania fizycznego. Zaskakuje bogactwo form rekreacji i terapii proponowanych osobom niepełnosprawnym. Obok takich tradycyjnych, jak zajęcia kulinarne, ogrodnicze, krawieckie, uczestnicy biorą udział w zajęciach zoologicznych, ogrodniczych, botanicznych, a także komputerowych i fotograficznych. W Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Olkuszu działa wyposażona przez Stowarzyszenie „Res Sacra Miser” Sala Doświadczania Świata, gdzie uczy się niepełnosprawnych podstawowych form kontaktu ze światem. Szczególne walory ma działalność artystyczna: malarstwo, rzeźba, tkactwo artystyczne, fotografia, teatr czy taniec. Obrazy wykonywane przez niepełnosprawnych  zaskakują  kolorami, kształtami, ruchem – przypominają malarstwo dzieci. Placówki wyposażone są także w gabinety rehabilitacyjne.

– Dotychczasowe działania Centrumniepenospr_003 – mówi dyrektor Stępień-Jagoda – koncentrowały się głownie na wsparciu psychologicznym, doradztwie zawodowymi i szkoleniach, których  celem była aktywizacja społeczno-zawodowa. Trzyletnie doświadczenia realizacji Projektu  wskazały jednak na potrzebę pokazania innej strony aktywizacji osób niepełnosprawnych. Strony artystycznej. Dlatego w dniach 28-29 listopada br. zorganizowaliśmy I Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Na Przegląd zaprosiliśmy Ośrodki z naszego powiatu a także z kilku okolicznych miejscowości. Są to głównie formy teatralne, ale również wokalne, taneczne, np. z Trzebini, Chrzanowa, czy Zespół taneczny Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”, natomiast  rękodzieło zaprezentowaliśmy na slajdach. Dodajmy, że wszystkie te formy mają cel rehabilitacyjny. Dla podkreślenia ambicji i trudu niepełnosprawnych aktorów, wymieńmy je w kolejności występowania na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury: Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Proszowicach i w Olkuszu, Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkkapital1ich” w Olkuszu, Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy DPS w Łyszkowicach, OREW w Wolbromiu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Trzebini, Chrzanowie i Lgocie Wolbromskiej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolbromiu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kluczach – taniec blyydood BORO Boro z WTZ w Kluczach.

Oglądając poszczególne występy nie odważymy się napisać, kto był lepszy, a kto słabszy. Natomiast jesteśmy pełni podziwu dla ludzi niepełnosprawnych, którzy mimo problemów zdrowotnych czy ruchowych, a także nieraz podeszłego wieku, w zabawie w teatr znajdują radość życia, poczucie wartości i ludzkiej godności. Dla nich występ na scenie był przeżyciem wyjątkowym. Szkoda, że mimo zaproszeń nie przybyli na Przegląd w charakterze widzów młodzi zdrowi i sprawni. Byłaby to niepowtarzalna okazja integracyjna. Wyjątkowo chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na zespół taneczny „Łyskersi” z  Domu Pomocy Społecznej  w Łyszkowicach, który wystąpił z widowiskiem „I can fly”. Porywający, wzruszający taniec z rewelacyjnie dobraną muzyką. Wyraz marzenia: ”I can fly”. A także wyrazić uznanie dla młodych  terapeutów, od których ta praca wymaga zrozumienia, że nie ma ludzi lepszych czy gorszych, że niepełnosprawni to także nasi bracia.

Dodajmy jeszcze, że w powiecie olkuskim istnieją dwie Poradnie Pedagogiczno-Psychologiczne (w Olkuszu i w Wolbromiu) oraz Powiatowy Zespół  ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

kapital7 kapital6 kapital9
kapital10 kapital12 kapital3
kapital17 kapital11 kapital5
kapital14 kapital4

kapital16
kapital2 kapital13
kapital15 kapital8
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze