Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zawadzie właśnie została beneficjentem projektu offsetu lokalnego realizowanego przez Fundację Carbon Footprint. Stroną finansującą to zadanie jest Cycling4Climat – organizatorzy rowerowych rajdów Climate Classic, którzy mobilizują uczestników, kibiców i obserwatorów do podjęcia indywidualnych i zbiorowych kroków na rzecz klimatu.

Równocześnie mają świadomość, że absolutnie każde działanie generuje ślad węglowy – także ich akcja przeprowadzona w Polsce. Wykazując się więc odpowiedzialnością postanowili zrekompensować swoje emisje CO2 inwestując w lokalny offset, a Fundacja Carbon Footprint zarekomendowała właśnie naszą szkołę. Stało się tak, ponieważ od prawie dwóch lat nasze działania także nakierowujemy właśnie na środowisko i klimat, a tego egzemplifikacją są nasze akcje, takie jak: „Zasadź ze mną drzewo, Dziadku”, „Zasiej ze mną łąkę kwietną, Babciu”, remont szkoły z wymianą instalacji elektrycznej na nową, czy „Wyprzedaż Garażowa” w duchu „zero waste”.

Naszym celem jest stać się w przyszłości bardziej lub najlepiej całkowicie niezależnymi energetycznie. Daleka droga do tego, ale my już postawiliśmy na niej nasze pierwsze kroki, a offset od Cycling4Climat bardzo nam w tym pomoże, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni!

W ramach offsetu zakupione zostały: nowoczesna zmywarko- wyparzarka, która była konieczna do całkowitego wyeliminowania plastiku pochodzącego z cateringu w naszej szkole. Krany na fotokomórkę, które zostaną zainstalowane w naszych łazienkach pozwolą na dużą oszczędność wody (dzieci często zapominają o zakręceniu kranu…) i energooszczędne podgrzewacze wody w miejsce starych, pożerających prąd bojlerów to realne oszczędności, nie tylko widoczne w rachunkach, ale też właśnie w śladzie węglowym naszej szkoły. Przeprowadzony zostanie również kolejny etap wymiany instalacji elektrycznej, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i rozwoju potencjału wszelkich inwestycji dążących do naszej niezależności energetycznej.

Darczyńcom z Climate Classik oraz Fundacji Carbon Foorptint serdecznie dziękujemy!

Anna Kaziród
Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Zawadzie

fot. Climate Classic Poland

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze