Jak co roku przed feriami policjanci przyjmują więcej zgłoszeń o kradzieżach i oszustwach internetowych. Myśląc p wypoczynku tracimy czujność, co doprowadza do wielu przykrych zdarzeń. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo własne i bliskich. Chrońmy też swoje mienie.
Policjanci zwracają szczególną uwagę na kieszonkowców. Nie brakuje ich w sklepach, na targowiskach, na ulicy, w autobusach czy tramwajach. Panujący w takich miejscach tłok jest okazją dla złodziei. Uważajmy na osoby, które podejrzanie się zachowują. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy obserwowani przez kieszonkowców, którzy czekają tylko na naszą nieuwagę. Policjanci radzą i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.Kieszonkowcy bardzo często wykorzystują nasze roztargnienie i zaabsorbowanie zakupami.
1. Sprawdzaj, czy nie jesteś obserwowany w trakcie robienia zakupów, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.
2. Wsiadając do autobusu lub do minibusu zachowaj czujność, zwłaszcza gdy jest tłoczno.
3. W zatłoczonych miejscach nie trzymaj telefonów komórkowych i wartościowych przedmiotów w kieszeniach zewnętrznych. Wystarczy chwila nieuwagi, by paść ofiarą przestępstwa.
4. Nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, bo łatwo ją przeciąć.
5. Nie sprawdzaj co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.
6. Gotówkę noś w kilku różnych miejscach. Zwłaszcza jeśli wybierasz się w daleką podróż.
7. Kobietom odradzamy przechowywania dużej ilości gotówki w torebkach. Złodziej może przeciąć pasek lub torebkę, a potem spenetrować jej zawartość.
Zadbajmy też o własne mienie. Apelujemy, aby zwrócić szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują nasze domy czy mieszkania. Uwagę powinny również zwrócić samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów czy roznoszenia ulotek dokonują rozpoznania terenu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy bezzwłocznie powiadomić policję pod numerem 112.
Radzimy jak nie dopuścić do tego typu sytuacji oraz jak chronić swoją własność:
Istotne jest dokładne zabezpieczenie (zamknięcie okien, zamknięcie drzwi na klucz, zastosowanie systemów antywłamaniowych, alarmowych, itp.) mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych, zwłaszcza podczas wyjazdów w trakcie ferii zimowych.
Najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Złodzieje szybko znajdują ukryte pieniądze i wartościowe przedmioty w różnego rodzaju szafach, szufladach i innych oczywistych dla nich skrytkach.
Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką. Zabezpieczmy w sposób należyty drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy solidne zamki. W drzwiach garażowych lub do piwnicy zamontujmy dodatkowe zabezpieczenie. Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody, może go skutecznie zniechęcić. Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych.
Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do naszego mieszkania np. w sprawie sprzedaży złota, dywanów, sprzętu AGD i RTV oraz tych, którzy oferują nam usługi typu nowy telefon czy abonament telewizyjny. Nie wpuszczajmy ich bez uzasadnionych powodów.
Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.
Gdy zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.
Telefon 112 jest dostępny dla każdego. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.
Ferie zimowe to również czas, kiedy na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci ruchu drogowego.
Na drogach powiatu olkuskiego pojawią się dodatkowe patrole. Mundurowi będą zabezpieczać główne ciągi komunikacyjne (drogę krajową nr 94, drogi wojewódzkie 783, 791 oraz 794). Szczególną uwagę zwrócą na osoby kierujące pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wymuszających pierwszeństwo przejazdu czy wyprzedzających w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze będą też sprawdzać stan techniczny pojazdów.
Pamiętaj!
Brawura i nadmierna prędkość to główne przyczyny wypadków na polskich drogach.
Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu