aby jezyk gietki

19 grudnia 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się I etap XII Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Wzięło w nim udział 29 uczniów z 12 szkół. Uczestnicy musieli się wykazać m.in. wiedzą na temat pisowni zakończeń wyrazów typu szyja, żmija, okazja, które nawet fachowcom sprawiają trudności oraz umiejętnością cichego czytania ze zrozumieniem.

Nowością były zadania ze składni. Uczniowie do podanego schematu wykresu układali zdanie dotyczące dziecka. Nie brakło tu perełak językowych typu: Małe, kochane dziecko zjadło ze smakiem kawał świata. Uczestnicy konkurus dokonywali też wykresów zdań złożonych.
Ponieważ przewodnim motywem tegorocznej imprezy jest dziecko i jego świat, sprawdzano również znajomość związków frazeologicznych związanych właśnie z dzieckiem.

 

W ostatnim zadaniu uczestnicy konkursu przenieśli się kilka tysięcy lat wstecz i opisywali jeden dzień pobytu w szkole z epoki kamienia łupanego. Okazało się, że ówcześni uczniowie dojeżdżali do szkoły dinozaurami, uczyli się języka fongielskiego, rzucali dzidą na odległość, piekli mamuta i wykuwali alfabet w skalnych tabliczkach, a na przerwach bili się nowo wykonanymi dzidami. Na zakończenie zmagań uczniowie otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez piekarnię państwa Kiełtyków oraz Radę Rodziców przy SP nr 9.

Do II etapu, który odbędzie się 5 lutego 2013 r., zakwalifikowało się 6 liderów z następujących szkół:
1. Piotr Wiśniewski (SP nr 5)
2. Kacper Fedorowicz (SP Witeradów)
3. Adrianna Banyś (SP nr 3)
4. Karol Kowal (SP nr 9)
5. Michał Kucharzewski (SP nr 5)
6. Weronika Kieres (SP nr 1)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze