aby jezyk giętki 2019

6 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się finał XVIII Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych pod hasłem „Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Wzięło w nim udział sześć trzyosobowych drużyn z następujących szkół: SP 3, SP 9, SP w Gorenicach, SP w Osieku, SP w Sienicznie i SP w Witeradowie.

Na początku uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, wykazując się wiedzą na temat fleksji.. Nie straszne im były terminy: „deklinacja”, „koniugacja” czy „oboczność”. Doskonale poradzili sobie z zadaniem polegającym na poprawieniu błędów językowych. Wiedzieli, że „ten winogron”, „gofer z bitą śmietaną”, „rożno w restauracji”, „osłabiony łabądź” czy „świeżutka pora.” to formy niepoprawne. Wykazali się również wiedzą i umiejętnościami z zakresu ortografii i teorii literatury. Nie przeraziło ich też zadanie dotyczące synonimów, homonimów i antonimów.

Jak co roku, uczestnicy popisywali się także zdolnościami krasomówczymi. Tym razem przedstawiciele drużyn musieli wygłosić przemówienie okolicznościowe.

W tym roku rywalizacja była niezwykle zacięta. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła drużyna z SP 3, drugie z SP w Sienicznie, a trzecie z SP w Witeradowie.

Wszyscy uczestnicy finałowych zmagań otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu oraz nagrody rzeczowe.

Organizatorzy

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze