pioro

12 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się I etap Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych.

Tematem przewodnim tegorocznej – osiemnastej edycji – jest Polska. Uczniowie pracowali więc z tekstami o charakterze patriotycznym. Uzupełniali przecinki we fragmencie Latarnika H. Sienkiewicza i porównywali tekst poetycki – Gawędę o miłości ziemi ojczystej W. Szymborskiej z epickim – fragmentami Dywizjonu 303 A. Fiedlera.

Uczestnicy eliminacji musieli też wykazać się wiedzą na temat pisowni przyimków oraz znajomością fleksji, a także zastąpić fragmenty zdań związkami frazeologicznymi.

Najciekawsze jednak okazało się zadanie ostatnie. Uczniowie musieli wcielić się w postać, która uczestniczyła w ważnym dla Polski wydarzeniu. Jedni przenieśli się w czasy J. Piłsudskiego, a inni byli świadkami chrztu Mieszka I bądź brali udział w walkach podczas II wojny światowej. Znaleźli się jednak i tacy, dla których ważnym dla Polski wydarzeniem było otwarcie hali sportowej czy galerii handlowej.

Na zakończenie tegorocznych eliminacji uczniowie otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez Piekarnię Janusz Piasny i Radę Rodziców przy SP 9.
Do II etapu, który odbędzie się 6 lutego 2019 r., zakwalifikowali się reprezentanci następujących szkół: SP Sieniczno, SP 3 Olkusz, SP Witeradów, SP Gorenice, SP Osiek, SP 9 Olkusz.
Serdecznie gratulujemy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze