Lgota Wolbromska
Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej dołączył do tegorocznej edycji prezydenckiej akcji popularyzującej kanon literatury polskiej pn. Narodowe Czytanie. Uczestnicy warsztatów nie tylko czytali wybraną na ten rok lekturę, ale także zajęli się jej interpretacją sceniczną i próbowali rozszyfrować przesłanie dzieła Gabrieli Zapolskiej.
– W swoim założeniu Narodowe Czytanie” ma promować i rozpowszechniać dziedzictwo literackie wśród szerokiej rzeszy odbiorców. Akcja została zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i z sukcesem prowadzona jest przez kolejne lata, odkrywając, przez ich upublicznianie, najwybitniejsze dzieła literatury narodowej – przypomina Sebastian Sierka, kierownik WTZ w Lgocie Wolbromskiej, znany w środowisku jako popularyzator poezji wśród podopiecznych placówek, zajmujących się opieką i terapią osób niepełnosprawnych.
Tym razem Sebastian Sierka zaproponował swoim podopiecznym wspólne czytanie prozy.
– Aby lepiej zobrazować lekturę, postanowiliśmy odegrać krótką inscenizację teatralną, która była tłem do czytania fragmentów książki. Uczestnicy i instruktorzy wcielili się w role bohaterów utworu, uświadamiając widzom problematykę społeczną tekstu Zapolskiej i odsłaniając powszechność pojęcia dulszczyzny – relacjonuje wydarzenie kierownik WTZ.
Osoby uczestniczące w warsztatach chętnie biorą udział w zajęciach praktycznych, uczą się różnych umiejętności, fachowego posługiwania się narzędziami i wykonują pod okiem instruktorów ciekawe prace plastyczne i rzemieślnicze. Z widoczną przyjemnością i zainteresowaniem biorą też udział w proponowanych im zajęciach z literatury i sztuki. Efektem są choćby ich występy podczas dorocznych Małopolskich Impresji Poetyckich Osób Niepełnosprawnych, a także wiele innych ciekawych aktywności, które można podziwiać na lokalnych wystawach i podczas różnych imprez.
Zdj. WTZ