Olkusz

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec osiedla Młodych, chcący poruszyć kwestię możliwości budowy ekranów akustycznych przy obwodnicy. – Przez ten hałas nie da się żyć. Jako lokatorzy bloku przy ul. Kochanowskiego staramy się o to od dawna – twierdzi nasz rozmówca. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, w którego gestii leży przebiegająca nieopodal droga, nie wyraża jednak chęci realizacji takiej inwestycji.

Niedawno zgłosił się do nas mieszkaniec bloku przy ul. Kochanowskiego 3 w Olkuszu. Uskarżał się na uciążliwości związane z sąsiedztwem przebiegającej nieopodal drogi wojewódzkiej nr 791. W jego opinii od momentu otwarcia północnego obejścia Olkusza uciążliwości dźwiękowe wywoływane przez ruch samochodów ciężarowych utrudniają lokatorom normalne funkcjonowanie. Hałas ma być na tyle duży, że uniemożliwia on otwieranie okien, co jest szczególnie dokuczliwe w cieplejszych miesiącach roku.

– Wzmożony ruch drogowy przed naszym blokiem, szczególnie ciężarówek, powoduje też  wzrost emisji spalin oraz kurzu. Uniemożliwia nam to korzystanie z balkonów i wietrzenie mieszkań oraz utrudnia odpoczynek — twierdzi osoba kontaktująca się z naszą redakcją. – Dodatkowym obciążeniem jest fakt, że oprócz obwodnicy znajdują się tu dwie równoległe drogi: wewnętrzna osiedlowa, przechodząca niespełna 30 m od bloku oraz droga szutrowa, dojazdowa do garaży, która emituje najwięcej kurzu — dodaje nasz rozmówca.

Jego zdaniem rozwiązanie tych problemów zapewniłoby zamontowanie ekranów dźwiękochłonnych wzdłuż bloku między drogą wewnętrzną a wschodnią obwodnicą Olkusza. Razem z pozostałymi mieszkańcami bloku postanowił interweniować w tej sprawie w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. – Od wielu miesięcy bezskutecznie zabiegamy pisemnie o to, by podmiot odpowiedzialny za obwodnicę zapewnił nam odpowiednie zabezpieczenie akustyczne i tym samym poprawił jakość życia mieszkańców, a zwłaszcza tych, którzy zajmują lokale w najbardziej wysuniętym w stronę drogi skrzydle budynku — argumentuje sygnatariusz wniosku do ZDW, dodając przy tym, że dotychczasowe zabezpieczenie w postaci nawierzchni redukującej hałas i posadzonych drzew jest niewystarczające.

A co na to Zarząd Dróg Wojewódzkich? Instytucja ta, w odpowiedzi na pismo lokatorów, informuje, że w 2015 roku w obrębie dróg wojewódzkich przeprowadzone zostały pomiary hałasu. Wyniki tych badań posłużyły do opracowania dokumentu, który identyfikuje obszary kwalifikujące się do realizacji działań związanych z ograniczaniem hałasu emitowanego od dróg. Rejon osiedla Młodych niestety nie znalazł się w tym gronie. – Obowiązujący dokument nie opisuje ujętego przez Państwa we wniosku odcinka drogi wojewódzkiej nr 791 z uwagi na zbyt niski poziom natężenia ruchu — czytamy w odpowiedzi.

Na drodze do realizacji inwestycji stoją również kwestie finansowe. — Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie jest jednostką budżetową, finansowaną przez Samorząd Województwa Małopolskiego, wydatkującą środki publiczne, gdzie każdorazowe podjęcie zadania w zakresie planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg musi być uzasadnione ekonomicznie, technicznie i finansowo bądź ujęte w strategicznych dokumentach planistycznych. Mając to na uwadze, Zarząd z przykrością informuje, że w chwili obecnej nie może pozytywnie rozpatrzyć Państwa wniosku — podsumowują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zEN
zEN
2 lat temu

W Danii problem ekranów akustycznych rozwiązany jest poprzez usypanie pryzmy z ziemi na odpowiednią wysokość, rozwiązanie proste, skuteczne i ekologiczne. Może warto sięgnąć po takie rozwiązanie.