kronika policyjna

Olkusz. Zabezpieczona kontrabanda
Pod koniec ubiegłego tygodnia 17 maja, policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zabezpieczyli tytoń bez skarbowych znaków akcyzy oraz alkohol niewiadomego pochodzenia. 45-latek, który zajmował się nielegalnym procederem, usłyszał zarzut z ustawy kodeksu karno-skarbowego. Oprócz odpowiedzialności karnej grozi mu również wysoka grzywna.

Kryminalni mieli informacje, że w garażu na terenie jednej z posesji przechowywane są wyroby tytoniowe, które są bez polskich znaków akcyzy. Policjanci ustalili, kto zajmuje się tym procederem. Okazało się, że jest nim 45-letni mieszkaniec Wolbromia. Podczas przeszukania garażu, policjanci znaleźli i zabezpieczyli około kilograma tytoniu, ponad dwadzieścia cztery tysiące papierosów, które nie miały polskich znaków akcyzy. Ponadto policjanci znaleźli 107 butelek z alkoholem niewiadomego pochodzenia. Alkohol zabezpieczono i dopiero szczegółowe badanie wykaże, czy był skażony i jakie jest jego stężenie.

Według szacunków, straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należności podatkowych w tym przypadku wynoszą ponad dwadzieścia osiem tysięcy złotych. Kilka dni wcześniej tj. 15 maja br. na jednym z targowisk kryminalni zabezpieczyli 520 paczek papierosów różnych marek, w których znajdowało się po dwadzieścia sztuk papierosów.

Każdego dnia policjanci i służby celne walczą z osobami, które próbują wprowadzić do obrotu papierosy i alkohol nielegalnego pochodzenia. Zatrzymują tych, którzy omijają prawo i narażają Skarb Państwa na uszczuplenia. Policja przypomina również o zagrożeniu jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu niewiadomego pochodzenia. Pamiętaj! Kupując taki alkohol, zwiększa się ryzyko zatrucia toksycznymi związkami. W wielu przypadkach możemy wystawić na próbę nasze zdrowie, a nawet życie.

Klucze. Wspólne uderzenie w narkobiznes
Wspólne działania śląskich i małopolskich policjantów doprowadziły do zatrzymania dwóch osób, które trudniły się uprawą konopi indyjskiej. Na jednej posesji w gminie Klucze ujawniono 97 krzaków konopi indyjskiej.

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komisariatu Policji w Kluczach ustalili, że w gminie Klucze pewna para prowadzi domową plantację konopi indyjskiej. We wtorek 21 maja policjanci przystąpili do weryfikacji tych operacyjnych ustaleń. Kryminalni wkroczyli na teren posesji użytkowanej przez 32-letnią kobietę i 34-letniego mężczyznę – mieszkańców województwa śląskiego. Podczas przeszukania domu jednorodzinnego policjanci znaleźli i zabezpieczyli 97 krzaków konopi indyjskiej. Rośliny uprawiane były w doniczkach i znajdowały się w dwóch pomieszczeniach, które wyposażone były w systemy wentylacji oraz odpowiednie dla wzrostu roślin oświetlenia. Wartość czarnorynkową zabezpieczonych roślin oszacowano na około 40 000 złotych. W mieszkaniu policjanci ujawnili także nielegalny pobór prądu – instalacja elektryczna doprowadzała prąd z pominięciem licznika. Na podstawie zebranego materiału dowodowego mężczyźnie postawiono zarzut uprawy konopi indyjskiej. Kobieta również usłyszała zarzuty uprawy konopi, ale także kradzieży energii elektrycznej. 22 maja br. Prokuratura Rejonowa w Olkuszu wobec podejrzanych zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego, a także zakazu opuszczania kraju.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
5 lat temu

Gdyby Bóg chciał to by marihuana nie istniała, ale z jakiegoś powodu Bóg ją stworzył.
Drobne sprostowanie. Skarb Państwa NIC NIE STRACIŁ NA NIELEGALNYCH FAJKACH I WÓDZIE. Skarb Państwa TYLKO NIE ZAROBIŁ!!!