Regionalna Izba Obrachunkowa zauważyła błąd w uchwale olkuskiej rady powiatu w sprawie absolutorium dla zarządu powiatu z tytułu wykonania budżetu powiatu olkuskiego za rok 2012. Głosowanie odbyło się na sesji 19 czerwca. Informacje przekazywane przez niektórych radnych, jakoby cała procedura miała zostać unieważniona, okazały się jednak nieprawdziwe. RIO nie podważa faktu, że radni nie udzielili zarządowi absolutorium, a jedynie zauważa wewnętrzną sprzeczność w treści tej uchwały i żąda wyjaśnień. Wśród radnych wrze, bo błąd w takich okolicznościach zakrawa na komedię pomyłek.

W Biuletynie Informacji Publicznej można znaleźć treść podjętej uchwały dotyczącej tego głosowania. W pierwszym paragrafie przeczytać można, że „Udziela się Zarządowi Powiatu w Olkuszu absolutorium z tytułu wykonania budżetu Powiatu Olkuskiego za rok 2012.” W paragrafie poniżej znajduje się jednak zapis, że „Za udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu w Olkuszu za 2012 rok głosowało 9 radnych. Ustawowy skład Rady Powiatu w Olkuszu wynosi 23 radnych. Bezwzględna większość ustawowego składu Rady Powiatu w Olkuszu wynosi 12 radnych. W związku z powyższym Rada Powiatu w Olkuszu nie udzieliła absolutorium Zarządowi Powiatu w Olkuszu za 2012 rok.”

Nie będziemy rozsądzać, czy jest to pomyłka wynikająca z urzędniczego niedbalstwa, czy może z  nieznajomości przepisów. Faktem jest, że opublikowanie nielogicznej w treści uchwały i przedłożenie jej RIO obnaża kolejne cechy, jakie wydaje się mieć obecna rada. Co dalej z trefną uchwałą? Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła się do przewodniczącego rady Krzysztofa Dąbrowskiego z prośbą o wyjaśnienia, które mają zostać udzielone do połowy miesiąca. RIO zauważa bowiem wewnętrzną sprzeczność i niezgodność zapisów w pierwszym paragrafie z wolą rady, która absolutorium przecież nie udzieliła. Zamieszanie z uchwałą najprawdopodobniej opóźni termin kolejnej sesji, podczas której radni ponownie będą musieli wyrazić swoje zdanie na temat absolutorium dla zarządu. Z informacji, do jakich udało nam się dotrzeć wynika, że będzie to najpewniej druga połowa sierpnia. A do tego czasu wszystko się jeszcze może zdarzyć. Przedłużenie tego terminu oznacza bowiem, że na kuluarowe przeciąganie liny radni mają więcej czasu niż się spodziewali.   

17
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
17 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
pogrążonyZiuteklexemiliaradny Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pogrążony
pogrążony

Pani redaktor pisze :cyt. „Informacje przekazywane przez niektórych radnych, jakoby cała procedura miała zostać unieważniona, okazały się jednak nieprawdziwe. RIO nie podważa faktu, że radni nie udzielili zarządowi absolutorium, a jedynie zauważa wewnętrzną sprzeczność w treści tej uchwały i żąda wyjaśnień.” Tymczasem skład orzekający RIO stwierdził,że nieudzielenie Zarządowi Powiatu w Olkuszu absolutorium za 2012 r. nastąpiło z innych przyczyn niż wykonanie budżetu i postanowił zaopiniować negatywnie uchwałę Rady Powiatu. W orzecznictwie sądowym nieudzielenie absolutorium z przyczyn innych niż z tytułu niewykonania budżetu stanowi istotne naruszenie prawa ( Sygn. akt I SA/Po 624/98, Sygn akt I SA/Po1606/01, Sygn. akt I SA/Ol… Czytaj więcej »

Ziutek
Ziutek

Uchwały radnych powiatowych, tak jak Pismo Święte zaraz po uchwaleniu powinny być poddane egzegezie. W tym celu należy powołać zespół uczonych i prawników, logików, filozofów języka, aby poddali każdą uchwałę wnikliwej analizie językowej, prawnej, logicznej i historycznej, a także psychologicznej a nawet psychiatrycznej, rozpatrzyli każde słowo uchwały uwzględniając także aspekt nastrojów, intencji werbalnych i ukrytych każdego z radnych obecnych na sesji, a następnie w odrębnym dokumencie dokonali jedynej słusznej i obowiązującej interpretacji tej uchwały, tak aby normalny człowiek wiedział o co w niej chodzi i stosował się do jej zapisów. Zespół taki w celu dokonania prawidłowej egzegezy podjętej uchwały powinien… Czytaj więcej »

lex
lex

[quote name=”radny”]”W związku z powyższym Rada Powiatu w Olkuszu nie podjęła uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Olkuszu za 2012 rok.” To zaś nie jest równoznaczne z nieudzieleniem absolutorium![/quote] Panie „radny” – chyba musi się jednak Pan douczyć: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12.11.2007 r. (V SA/Wa 2258/07): 1. Odrzucenie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium następuje w sytuacji, kiedy w głosowaniu nie było bezwzględnej liczby głosów opowiadających się za udzieleniem absolutorium. (…)2. Poddanie pod głosowanie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium zawsze prowadzi do definitywnego rozstrzygnięcia głosowania. Jeżeli nie ma bezwzględnej liczby głosów za lub przeciw,… Czytaj więcej »

emilia
emilia

[quote name=”radny”]Pani Redaktor popełniła mały błąd, gdyż rada nie mogła podjąć uchwały w sprawie nie udzielenia absolutorium bo nie było takiego wniosku komisji rewizyjnej, zatem w artykule powinno być napisane: ” W związku z powyższym Rada Powiatu w Olkuszu nie podjęła uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Olkuszu za 2012 rok.” To zaś nie jest równoznaczne z nieudzieleniem absolutorium![/quote] Witam serdecznie, naniosłam małą poprawkę do pierwszego zdania i wpisałam po prostu tytuł uchwały, żeby nie było wątpliwości. Co do zdania, które Pan cytuje z poprawką, to jest ono przytoczone wprost z treści uchwały: „Uchwała Nr XXIII/274/2013 Rady Powiatu… Czytaj więcej »

radny
radny

Pani Redaktor popełniła mały błąd, gdyż rada nie mogła podjąć uchwały w sprawie nie udzielenia absolutorium bo nie było takiego wniosku komisji rewizyjnej, zatem w artykule powinno być napisane: ” W związku z powyższym Rada Powiatu w Olkuszu nie podjęła uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Olkuszu za 2012 rok.” To zaś nie jest równoznaczne z nieudzieleniem absolutorium!

Powiat na wiochę
Powiat na wiochę

[quote name=”jeszcze nie czas….”]Rozrabiacze – Piasny, Cockiewicz, Żak, Orkisz i szara eminencja Dudkiewicz zostali zaskoczeni, że nie udało im się zrobić przewrotu już teraz. Spokojnie chłopaki, jeszcze nie nadszedł wasz czas. Nawet w waszych szeregach są ludzie, którzy mają odmienne zdanie. Może po wyborach w 2014 wam się uda.[/quote] Byłaby to wielka kara dla nas wszystkich, gdyby im się udało. Dziwię się Cockiewiczowi, że zadaje się z tą czerwoną mafią. Tylko w sumie z kim ma się zadawać? Wybór żaden, cały zarząd to jedna wielka kompromitacja, wiocha wybrała Powiat, niech wiocha sobie Powiat zabiera pod strzechy, żywi kwaśnym mlekiem, otrębami… Czytaj więcej »

Łyliam Szekspir
Łyliam Szekspir

[quote name=”olkuski”]Czytając zarzuty Regionalnej Izby Obrachunkowej mam tylko jeden wniosek – to kolejna, miejmy nadzieję już ostatnia KOMPROMITACJA tego zarządu – starostów Kwaśniewskiego i Kiecy, przewodniczącego rady Dąbrowskiego i przede wszystkim Ewy Klich, sekretarz powiatu oraz powiatowych radców prawnych.
Po co komu tacy urzędnicy, którzy nie znają lub nie potrafią zastosować podstawowych przepisów samorządowych?
Dość już tego wstydu! Znowu Olkusz staje się pośmiewiskiem całej Małopolski.[/quote] Ooo, przepraszam, cały powiat i małopolska śmieją się także z Piasnego i z Orkisza, proszę uczciwie uzupełnić swoją wypowiedź.

Niewidzialna ręka
Niewidzialna ręka

[quote name=”Herman”]Dajcie spokój Orkiszowi. Jest to jeden z niewielu uczciwych ludzi w polityce. Zastanawiam się dlaczego działania dość przejrzyste nieskorumpowanego człowieka są solą w czyimś oku. Może warto zastanowić się jaki cel mają takie działania i kto za tym stoi. Komuś uczciwe rozdanie kart bardzo denerwuje.[/quote]
Nie denerwują jego rzekoma uczciwość i nieskorumpowanie, ale widoczna gołym okiem GŁUPOTA. Osobiście wolę złodziei od głupców.

olkuski
olkuski

Czytając zarzuty Regionalnej Izby Obrachunkowej mam tylko jeden wniosek – to kolejna, miejmy nadzieję już ostatnia KOMPROMITACJA tego zarządu – starostów Kwaśniewskiego i Kiecy, przewodniczącego rady Dąbrowskiego i przede wszystkim Ewy Klich, sekretarz powiatu oraz powiatowych radców prawnych.
Po co komu tacy urzędnicy, którzy nie znają lub nie potrafią zastosować podstawowych przepisów samorządowych?
Dość już tego wstydu! Znowu Olkusz staje się pośmiewiskiem całej Małopolski.

jeszcze nie czas....
jeszcze nie czas....

Rozrabiacze – Piasny, Cockiewicz, Żak, Orkisz i szara eminencja Dudkiewicz zostali zaskoczeni, że nie udało im się zrobić przewrotu już teraz. Spokojnie chłopaki, jeszcze nie nadszedł wasz czas. Nawet w waszych szeregach są ludzie, którzy mają odmienne zdanie. Może po wyborach w 2014 wam się uda..

cierpliwy
cierpliwy

[quote name=”Herman”]Dajcie spokój Orkiszowi.Jest to jeden z niewielu uczciwych ludzi w polityce. Zastanawiam się dlaczego działania dość przejrzyste nieskorumpowanego człowieka są solą w czyimś oku. Może warto zastanowić się jaki cel mają takie działania i kto za tym stoi.Komuś uczciwe rozdanie kart bardzo denerwuje.[/quote]

Panu Janowi długo tego nie zapomną, że nagłośnił całą prywatyzację szpitala zwracając się o kontrolę NIK później do prokuratury, PIP, Sadu Pracy.

Herman
Herman

Dajcie spokój Orkiszowi.Jest to jeden z niewielu uczciwych ludzi w polityce. Zastanawiam się dlaczego działania dość przejrzyste nieskorumpowanego człowieka są solą w czyimś oku. Może warto zastanowić się jaki cel mają takie działania i kto za tym stoi.Komuś uczciwe rozdanie kart bardzo denerwuje.

zainteresowany1
zainteresowany1

no i co – zabawa trwa dalej, a dalej… szkoły (duzy problem, duże pieniądze- bez zysku), szpital (ciągle o nim krzyczą), drogi (nadal dziurawe) i kredyty (ktoś może je spłaci lub zroluje)

wkurzony powiatowy
wkurzony powiatowy

a ja sie pytam, co ze śmieciami. Jutro termin wywózki a pojemników brak, informacji także, w co zapakowac psie kudly i inne komunalne :zzz

serio serio
serio serio

[quote name=”Cep Cepa Cepem…”]Pogania.
[quote name=”Komuno wróć”]… Orkisz na starostę![/quote]
To już prędzej na nacialnika olkuskowo kowchoza :D[/quote]
A ja mam zdecydowanie lepszą opcję dla naszego miasta. Gdyby Marcin Cockiewicz uwolnił się od Piasnego i od Orkisza, a zebrał wystarczającą liczbę głosów, byłby dobrym starostą. Najwyższy czas zakończyć tą KOMPROMITACJĘ!!!
Marcin Cockiewicz na Starostę.
(Moje imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Cep Cepa Cepem...
Cep Cepa Cepem...

Pogania.
[quote name=”Komuno wróć”]… Orkisz na starostę![/quote]
To już prędzej na nacialnika olkuskowo kowchoza 😀

Komuno wróć
Komuno wróć

Orkisza na starostę, socjalizm na ulice, ocet na półki, szynkę do ZSRR, praca dla każdego, dla leni i obiboków też, Bank ING z powrotem zamienić na komitet partii, szturmówki rozdać, pensje równe bez pokrycia wszystkim wypłacić.
O co właściwie chodzi? Jaką władzę olkuszanie sobie wybrali taką mają, jaką władzę wybiorą taką będą mieć. Brak mi w tekście choćby tylko jednego słowa o tym jedynym sprawiedliwym, jedynym uczciwym, jedynym porządnym, jedynym rodzinnym, jedynym odpowiedzialnym… Orkisz na starostę!