W niedzielę, 7 lipca Jasnogórscy Paulini gościli w murach swojej świątyni uczestników XIX Światowego Zjazdu Kresowian. W uroczystościach, na specjalne zaproszenie rzeczniczki Światowego Kongresu Kresowian – pani Danuty Skalskiej, wzięli udział uczniowie olkuskiej „czwórki”, którzy realizowali film pt. „Przemilczana Historia”, opowiadający o historii Zbrodni Wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego na Polakach w latach 1943-1944 na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Reżyserami tego filmu są Martyna Polak, Aleksandra Palska, Mateusz Radomski oraz Konrad Kulig, zarazem członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy IV LO w Olkuszu.     

Uroczystości zainaugurowano o 9.30, kiedy to w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczęła się Msza Święta za poległych i pomordowanych na Wschodzie. Homilię wygłosił wybitny znawca tematyki Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. „Nasze działanie powinno iść w kierunku życzliwości, przyjaźni i pojednania. Módlmy się bardzo żeby z krwi męczenników wołyńskich, kresowych, wyrosła prawda, miłość i zgoda” – zaapelował w kazaniu ks. Isakowicz-Zaleski.

 

Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce w auli o. Kordeckiego – tam odbyło się Otwarte Forum Kresowe, podczas którego o zabranie głosu poproszony został Konrad Kulig, wiceprezes Klubu Historycznego przy IV LO. W swoim przemówieniu Konrad kilka słów poświęcił filmowi „Przemilczana Historia”. Podkreślił również, że dzisiejsza młodzież już jako ostatnia generacja „ma niepowtarzalną szansę usłyszeć o historii II wojny światowej bezpośrednio z ust ludzi, którzy znają te wydarzenia z autopsji” oraz wyraził swoje przekonanie o tym, jak ważna jest pamięć o Kresach Wschodnich i Kresowianach, którzy stanowią dziś istotną cząstkę narodu.

Szereg obchodów, między innymi marsz pokoleń kresowych i apel poległych, zakończył o godzinie 21.00 apel jasnogórski z udziałem uczestników Zjazdu.
Już 11 lipca uczniowie IV LO w Olkuszu udadzą się na Wyprawę Wołyńską, szlakiem polskich wsi i miasteczek, które przestały istnieć na skutek działań nacjonalistów ukraińskich z OUN/UPA. Będzie to wyprawa o dużym ładunku emocjonalnym dla młodzieży, jednak młodzi ludzie bardzo chcą oddać hołd pomordowanym Polakom. Wizytę w Łucku zapowiedział również Prezydent Bronisław Komorowski. Będzie to już druga taka wyprawa podjęta przez uczniów IV LO w Olkuszu, po wyprawie akademickiej na otwarcie Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni k. Kijowa we wrześniu 2012 r.

Przypominamy, że w tym roku mija 70 lat od wydarzeń z 1943 roku, kiedy to nacjonaliści z OUN/UPA, podjęli bestialską akcję eliminacji Polskiej mniejszości narodowej z terenów Wołynia i Małopolski Wschodniej. Według badaczy w całej operacji podjętej przez OUN/UPA zginęło od 140 tyś do 200 tyś, choć te liczby mogą być nawet większe. Eksterminacja dotyczyła przede wszystkim Polaków ale i również Czechów, Niemców, Węgrów oraz Ukraińców, pomagających Polakom. Instrukcje władz OUN /UPA nakazywały wręcz bestialskie traktowanie Polaków, badacze naliczyli ponad 250 sposobów zabijania Kresowian. Ofiarami ukraińskich nacjonalistów padły osoby starsze, kobiety, dzieci oraz księża. Likwidowane były całe wsie.
Oto jedna z dyrektyw Dmytro Klaczkiwskiego, ps. „Kłym Samur” dowódcy grupy UPA-Północ:

„Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Przy odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać ten dogodny moment dla zlikwidowania całej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat. […] Tej walki nie możemy przegrać i za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły. Leśne wsie oraz wioski położone obok leśnych masywów powinny zniknąć z powierzchni ziemi.”

Początek eksterminacji przypada na luty 1943 kiedy to UPA zaatakowało kolonię Parośl w gminie Antonówka zabijając ok. 173 osoby. Również w lutym 1943 roku 4 pułk grenadierów SS „Galizien” złożony z Ukraińców, wspierany przez pomocniczą policję Ukraińską oraz sotnię UPA „Siromanci” zaatakował Hutę Pieniacką mordując w zbrodniczy sposób prawie 900 mieszkańców tek wsi Polaków oraz ukrywanych przez nich Żydów. Największe nasilenie zbrodni miało miejsce 11 i 12 lipca 1943 r. Mordów dokonano wówczas w 150 miejscowościach powiatów włodzimierskiego, horochowskiego i kowelskiego. W akcjach odwetowych podjętych przez oddziały Polskie zginęło ok. 10 tyś Ukraińców. Jest to jedna z największych tragedii w dziejach narodów Polskiego i Ukraińskiego, która jeśli nie zostanie rozliczona będzie w dalszym ciągu zadrą w stosunkach między naszymi narodami.

Zapraszamy do oglądania filmu, opowiadającego o przeżyciach ofiar a dziś już mieszkańców Ziemi Olkuskiej pt. ”Przemilczana Historia”. Film ten zdobył tytuł laureata I miejsca w konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie w ramach I edycji projektu edukacyjnego: „Kresy” – polskie ziemie wschodnie w XX wieku. Dramatyczne losy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943–1944. Film został wykonany pod opieką naukową mgr Michała Masłowskiego nauczyciela IV LO w Olkuszu

Film jest dostępny na Youtube pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=fnx5ctDVclA

Tekst nadesłany przez: Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze