Od września tego roku działa w Olkuszu Uczniowski Klub Sportowy Korona, którego członkowie mają szansę pod opieką profesjonalistów trenować akrobatykę sportową. Z Olkusza wywodzi się wielu sportowców, którzy zdobyli zaszczytne tytuły w tej dyscyplinie w mistrzostwach krajowych i zagranicznych. W Koronie trenuje kolejne pokolenie, które miejmy nadzieję, dalej będzie godnie reprezentować nasze miasto na zawodach.

UKS Korona powstał przy Szkole Podstawowej nr 2 w Olkuszu, a w zajęciach uczestniczą zarówno uczniowie klas sportowych tej szkoły, jak również spoza niej. Zajęcia prowadzą medaliści Mistrzostw Polski – Olimpia Ocieczek-Mrówka i Jacek Czerniak, który oprócz tytułu mistrzowskiego w kraju zdobył również brązowy medal na Mistrzostwach Europy, a w 2010 roku zajmował 19. miejsce w rankingu światowym. Jest nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem II klasy. W ślady swoich trenerów poszło 80. uczniów, którzy na lekcjach wychowania fizycznego i treningach dodatkowych odbywających się pięć razy w tygodniu przygotowują swoje ciało do występów na zawodach i turniejach. – Na treningach uczymy się elementów skoków na trampolinie i ścieżce. Nasi podopieczni wykonują ćwiczenia zwinnościowo-akrobatyczne i gibkościowe. Większość z nich jest w przedziale wiekowym od 5 do 10 lat. W akrobatyce sportowej jest to najlepszy wiek do rozpoczęcia treningów, ze względu na wczesną specjalizację tej dyscypliny. Wielu z naszych uczniów osiąga naprawdę bardzo dobre efekty już na początku swojej sportowej drogi – mówi Jacek Czerniak, który zainicjował powstanie UKS-u Korona. Klub współpracuje też z Międzyparafialnym Klubem Sportowym „Nadzieja”, gdzie trenerem jest Zdzisław Gregorski.

Podopieczni UKS-u Korona mogą pochwalić się już osiągnięciami na turniejach, gdzie mieli szansę wypróbować swoje umiejętności i zdobyć nowe doświadczenia. Na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Rzeszowie w skoku na ścieżce w kategorii młodzieży z bardzo dobrą oceną sędziów spotkały się występy Adama Szymanka (4 miejsce), Jana Barczyka (5 miejsce), Natalii Mrówki (5 miejsce) i Klaudii Skóry (7 miejsce).

Duża grupa członków Korony wzięła udział w Otwartych Mistrzostwach Małopolski „Turniej Andrzejkowy” w Libiążu. W skokach na ścieżce w klasie młodzieży do 8. roku życia, w której o podium walczyło 32. zawodników, trzecie miejsce zajęła Julia Walasek. Dobrze wypadły jej klubowe koleżanki: Julia Wyżycka (6), Katarzyna Jeleń (9) i Zuzanna Polak (10). W kategorii od 9 do 10 lat najlepsza z olkuskiej ekipy była Natalia Mrówka, która zajęła drugiej miejsce. Na 33 zawodniczki Julia Kajda była 9., Klaudia Skóra 10., Marta Roszak 15 i Patrycja Lis 18. W klasie III w skokach na ścieżce Kamila Pietruszka wywalczyła trzecie miejsce. Wśród chłopców startujących w klasie młodzieży do lat 8 olkuszanie nie mieli sobie równych. Bezkonkurencyjny był Aleksander Kuś, który zajął pierwsze miejsce, a jego koledzy Adam Szymanek, Mikołaj Krawczyk i Kacper Wilk zajęli odpowiednio drugie, czwarte i piąte miejsce. W kategorii 9-10 lat na poziomie klasy młodzieżowej drugie miejsce przypadło Maciejowi Korczakowi , czwarte Janowi Barczykowi i piąte Igorowi Bukowcowi. W III klasie chłopców drugi był Jakub Sośnierz, a siódmy Krzysztof Świątek.

W klasyfikacji generalnej zawodów UKS Korona zajął 7. miejsce na 12 grup, przy czym zaprezentował się tylko w jednej dyscyplinie, czyli skoku na ścieżce.