– Słyszę już armii Pana głos… To idzie armia Pana, w spodenkach po kolana… – słychać gromki śpiew na ulicach Olkusza. To pielgrzymi zdążający na Jasną Górę, przechodzący przez nasze miasto. Niosą transparenty, flagi i nieodłączny element każdej pielgrzymkowej grupy: tuby do nagłośnienia. Wydaje się, że są pełni energii – bez względu na to czy jest to pierwsza, czy ósma godzina w drodze, czy świeci upalne słońce, czy może wszyscy mokną w strugach deszczu. Ci, którzy kiedykolwiek byli na pielgrzymce, patrzą na te wesołe grupki z żalem, tęsknotą, ale też i uśmiechem… Jak dobrze byłoby do nich dołączyć… Tak, już za 10 dni będzie ku temu okazja. Z Olkusza też wyruszy Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Będzie to już osiemnasty marsz pielgrzymów diecezji sosnowieckiej. W tym roku myślą przewodnią pielgrzymki jest zawołanie „Wdzięczni za dar życia”. W trasę wyruszy 11 grup. Dla chętnych to już najwyższy czas, aby zapisać się na pątniczą wędrówkę. Pielgrzymka to nie tylko pięciodniowy marsz. To czas modlitwy, ale  i rozmów, konferencji. To doskonałe miejsce, by dostrzec dobro w drugim człowieku i w sobie. Pątnicy, choć strudzeni, niemal przez całą drogę śpiewają pielgrzymkowe piosenki – dobre do marszu i bardzo radosne. Natomiast podczas konferencji lub wspólnych modlitw jest czas, by zastanowić się nad swoim życiem, wyciszyć się… Wiele osób w tym czasie podejmuje szczególne postanowienia lub też niesie w sercu intencje, które chce złożyć przed jasnogórskim ołtarzem.
Sosnowiecka pielgrzymka oficjalnie rozpoczyna się 9 sierpnia Mszą świętą w olkuskiej bazylice. W tym roku jest to niedziela.  Eucharystii o godz. 8.30 będzie przewodniczył  nowy ordynariusz diecezji, biskup Grzegorz Kaszak. Po mszy pielgrzymi wyruszą w drogę.
Jednak już w sobotę 8 sierpnia część pielgrzymki wyjdzie z Zagłębia. Pątnicy wyruszają  z czterech miejsc: Sosnowca, Będzina, Jaworzna i Olkusza – w 11. grupach. Spotkają się w niedzielę w Podzamczu i stamtąd będą wędrować razem.
Mottem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Wdzięczni za dar życia”. To nawiązanie do ogólnopolskiego tematu duszpasterskiego: „Otoczmy troską życie”. Tegoroczna pielgrzymka może więc być wyrazem wdzięczności każdego pątnika za dar życia.
Pielgrzymi diecezji sosnowieckiej podążają na święto Wniebowzięcia Matki Bożej. Nowością na pielgrzymce będą Msze św. prymicyjne w sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu. Zaś w Złotym Potoku, co już miało miejsce, grupa jaworznicka wystawi spektakl teatralny – tym razem będzie to „Sen nocy letniej”, inspirowany dziełem Szekspira.
Na Jasną Górę pielgrzymi z Olkusza wejdą 13 sierpnia. Po uroczystym powitaniu złożą dziękczynienie przed obrazem Jasnogórskiej Matki, a o godz. 20 wraz z pielgrzymami z innych diecezji wezmą udział w Eucharystii, której przewodniczył będzie biskup Kaszak.
W większości parafii zapisy na pielgrzymkę trwają do ostatniego dnia. Udział jest płatny, ale uczestnicy mają za to zagwarantowane ubezpieczenie, transport bagaży i namiotów oraz ciepły posiłek na postojach. Ponadto otrzymują identyfikatory i śpiewniki, w których znajduje się większość pieśni śpiewanych w drodze.
Iwona Krzystanek

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze